Premiér Andrej Babiš v sobotu zaútočil na ministra vnitra Jana Hamáčka. Ministerstvo totiž z tendru na rychlotesty na koronavirus do škol za desítky milionů korun vyřadilo firmu, která je slíbila dodat nejlevněji. A to z bezpečnostních důvodů. "Chironax by testy dodal o 40 milionů levněji. Myslím, že je to dost peněz. Vláda to projedná, ale za mě budu chtít, aby se to zrušilo," řekl Babiš serveru Seznam Zprávy. Podle něj se děti 1. března podle plánu do škol stejně nevrátí, a proto je možné veřejnou zakázku zrušit.
Pátrání Aktuálně.cz a Hospodářských novin ovšem ukazuje, že firma, kterou ministerstvo vnitra z tendru vyřadilo, byla ještě zhruba před měsícem podle obchodního rejstříku ovládána lidmi napojenými na lobbistu Tomáše Horáčka. Ten je stíhaný za manipulace zdravotnických veřejných zakázek. Svoje napojení na firmu komentovat odmítá. "Den byl pro mě krásný, dokud jste nenapsal vy (…) Dejte mi pokoj," reagoval na dotazy reportéra Aktuálně.cz Horáček. Firmu se redakcím kontaktovat nepodařil, číslo na jejím webu nefunguje.
Jako rizikovou společnost kvůli napojení na Tomáše Horáčka označil bývalý ministr zdravotnictví vlády Andreje Babiše Adam Vojtěch (ANO). Právě kvůli vazbám na Horáčka a neprůhlednému rozdělování zakázek jeho firmám odvolal například šéfku pražské Fakultní nemocnice Bulovka Andreu Vrbovskou. Policie ji nyní stíhá společně s Horáčkem.
Ze sobotních slov premiéra Babiše ale nepřímo vyplývá, že mu problémy firmy, dlouhodobě blízké lobbistovi Horáčkovi, nevadí. "Pokud si člověk dobře ošetří kontrakt a nehrozí riziko, že ten dodavatel dodá špatné zboží, a navíc tím státu ušetří peníze, tak nevím, kde by finanční riziko v tomto případě vůbec nastalo. (…) Chironax navíc dodává do státních hmotných rezerv. Takže ty od ní nakupují a argumentují snad tajnou zprávou?" uvedl premiér pro server Seznam Zprávy.
Vazby firmy Chironax a lobbisty Horáčka
- Aktuálně.cz a HN mají k dispozici dokumenty ze soudních sporů z roku 2019, v nichž se firma Chironax domáhá po Horáčkově dřívější dvorní advokátce Nině Rydlové údajných pohledávek. Nový advokát Tomáše Horáčka v odůvodnění píše: "Žalobkyně (firma Chironax - pozn.red.) je součástí konsorcia firem, na něž řídící vliv uplatňuje nyní již bývalý klient advokátky JUDr. Rydlové, Tomáš Horáček," stojí v dokumentu z roku 2019. Rydlovou Horáček viní, že ho okradla o majetek, který na ni měl napsaný.
- Firma Chironax změnila strukturu vedení před pouhým měsícem. Dnes ji dle obchodního rejstříku vlastní a jedná za ni Ivana Kučerová. Ještě v lednu ale firmy oficiálně ovládala advokátka Kateřina Ryslová. Ta pracuje v pražské právní kanceláři Teryngel a partneři, jež Horáčka zastupuje v kauze údajné korupce kolem pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
- I Ryslová sama v Horáčkově kauze figurovala. V roce 2018 ji začala stíhat policie spolu s Horáčkem a jeho sestrou Barborou kvůli maření vazby. "Mé trestní stíhání bylo dávno zastaveno. Ta věc je dávno ukončená," sdělila Ryslová v roce 2019 serveru iROZHLAS.cz.
- Jednatelem společnosti Chironax byla dle obchodního rejstříku do loňska další společnost Kojones, kterou rovněž ještě minulý měsíc vlastnila právě advokátka Ryslová. Před firmou Kojones byla jednatelem společnosti Chironax firma Bilderberg Capital SE - v té zase figuruje Horáčkova účetní Gabriela Kasíková.
Hamáček: firmu jsme vyřadili kvůli varování BIS, zaštiťovala se Babišem
Ministr vnitra Jan Hamáček přitom Aktuálně.cz potvrdil, že firmu výběrová komise vyřadila právě na základě informací od Bezpečnostní informační služby (BIS). Kontrarozvědka, která v minulosti rozsáhlé aktivity lobbisty Tomáše Horáčka rozkrývala, podle Hamáčka varovala před tím, aby stát strategicky důležitou zakázku nezbytnou pro otevření škol společnosti svěřil. "Byli jsme upozorněni BIS na vazby Chironaxu na stíhané osoby. Takovou zakázku by podepsal jen blázen," potvrdil reportérům ministr vnitra.
Samotná BIS není k celé záležitosti sdílná. "Konkrétní případy nemůžu komentovat, ale v obecné rovině platí, že v rámci působnosti se věnujeme všem závažným případům a informace předáváme zákonným adresátům," řekl mluvčí BIS Ladislav Šticha.
Meziresortní výběrová komise podle Jana Hamáčka společnost vyřadila i proto, že na ni vyvíjela "nestandardní" nátlak. "Při opakovaných telefonátech ekonomickému náměstkovi ministerstva vnitra se odkazovali na komunikaci s premiérem," dodal Hamáček. Podle něj také jeden z členů hodnotící komise podal na policii oznámení kvůli nestandardnímu působení na její práci. Okolnosti celé záležitosti ministr vnitra popsal i na svém blogu na Aktuálně.cz.
@PolicieCZ dnes přijala oznámení jednoho z členů hodnotící komise k veřejné zakázce - nákup antigenních testů pro testování na školách. Důvodem je nestandardní působení na výběrovou komisi.
— Jan Hamáček (@jhamacek) February 20, 2021
Andrej Babiš jakoukoliv předchozí komunikaci s firmou odmítá a opakuje, že pro stát je výsledek výběrového řízení nevýhodný. "Nesmysl a lži. Tendr proběhl netransparentně a nevyhrála nejlepší nabídka," odepsal Aktuálně.cz a HN premiér.
V komisi, která Chironax z výběrového řízení vyřadila, mimo jiné seděl i zástupce ministerstva školství, které řídí Robert Plaga z premiérova hnutí ANO. A rovněž zástupce ministerstva zdravotnictví, které vede Babišem nominovaný Jan Blatný. "O složení komise jsem se dozvěděl dnes a viděl její závěry taky dnes. Včera si začali účastníci tendru stěžovat. Výběr je podivný," napsal Aktuálně.cz a HN v sobotu premiér.
Podle něj připravilo Hamáčkovo ministerstvo vyloučením Chironaxu stát zhruba o 40 milionů korun. Druhá firma v pořadí - Tardigrad International Consulting - totiž totožný produkt (testy čínské firmy Lepu Medical) nabídla zhruba o 11 korun za kus dráž. "Firma Chironax neměla zajištěnou dopravu. To byl další důvod jejího vyloučení," oponuje ministr vnitra Hamáček. O tom se ale ve zprávě výběrové komise, do které měli reportéři Aktuálně.cz a HN možnost nahlédnout, nic nepíše.
Porušilo vnitro vlastní podmínky?
Ministerstvo vnitra obdrželo do tendru na rychlotesty do škol celkem devět nabídek. Na základě ceny a času dodání nakonec vybralo právě Tardigrad International Consulting. Jak už informovaly Seznam Zprávy, překročilo tím původně nastavené podmínky zakázky. Ministerstvo vnitra totiž nejdříve požadovalo dodávku minimálně 914 680 kusů testovacích sad, a to nejpozději do 25. února. Tardigrad se zavázal dodat až 28. února jen 800 tisíc kusů.
Redakce Aktuálně.cz a Hospodářských novin ale mají k dispozici zápis ze zasedání výběrové komise. Ta konstatuje, že ohledně nižšího počtu kusů u firmy telefonicky ověřila, že "se jedná o administrativní chybu a bylo potvrzeno dodání 1 mil. ks v první dodávce a zbývající počet ks v dodávce následující". Ohledně pozdějšího termínu dodání komise konstatovala, že "byl vyhodnocen z přijatých nabídek jako reálně nejkratší, dodavatelem garantovaný a pro zadavatele akceptovatelný".
Konkurenční firma Chironax po svém vyloučení poslala ministru vnitra Hamáčkovi dopis, v němž argumentovala právě porušením nastavených kritérií. "Vámi vybraná společnost nesplňuje podmínky plynoucí ze zadání pro výběr dodavatele, a to hrubým způsobem. Naše společnost z Vašeho jednání vyvodí veškeré právní důsledky," napsal Chironax ministrovi podle serveru Seznam Zprávy po oznámení výsledků výběrového řízení.
Zakázka pro firmu s kořeny v Británii
Zatímco společnost Chironax byla podle zápisu výběrové komise "vyhodnocena jako riziková z hlediska ekonomických veřejně dostupných dat", ministerstvo vnitra akceptovalo nabídku Tardigrad International Consulting. Firma od svého založení v roce 2016 nesplňuje zákonnou povinnost vkládat do obchodního rejstříku účetní závěrky a má základní kapitál tisíc korun.
Dnes ji podle obchodního rejstříku ovládá Monika Jírovcová z Tuchoměřic. Původně byla ale napsaná na britskou firmu Tardigrad International LP. Jména osob, které britskou "matku" v minulosti ovládaly (Jennete St. Luce a Deborah Merina Grant), se objevují ve zprávě investigativní organizace Bellingcat. Ta se věnovala praní špinavých peněz skrze firmy registrované ve Velké Británii. Zmíněné osoby založily stovky společností s neznámými vlastníky.
Sama Jírovcová ještě před dvěma roky působila ve společnostech specializujících se na pronájmy nemovitostí, které vlastnily subjekty ze Spojených arabských emirátů nebo podnikatel z Kypru.
Redakce se společnost Tardigrad International Consulting pokusila kontaktovat s dotazem, zda je Jírovcová skutečnou ovládající osobou firmy. Na webu společnost inzeruje obchod se zdravotnickými produkty. "Za čtyři roky existence společnost odbavila už stovky zakázek a pracuje také pro české zdravotnické subjekty. Tardigrad International Consulting vstoupila řádně do výběrového řízení, které vyhlásilo ministerstvo vnitra a splnila všechny jeho podmínky. Stejně tak od počátku komunikuje časový plán jednotlivých dodávek a na splnění celé zakázky se vzhledem ke krátkým termínům i nyní pracuje," napsala redakcím Jírovcová.
Navrhnul jsem panu premiérovi, že @vnitro předloží na pondělní vládu veškeré podklady týkající se výběru testů do škol. Požádám i o účast bezpečnostních služeb. Vláda posoudí, zda komise složená ze zástupců MV, MZd a MŠMT postupovala správně na základě pondělního usnesení vlády.
— Jan Hamáček (@jhamacek) February 20, 2021
Ministr vnitra Jan Hamáček chce zakázku řešit na pondělní vládě, kde hodlá předložit veškeré materiály k tendru. Podle premiéra Babiše by se ale měl tendr zrušit a rychlotesty nakoupit Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která už od Chironaxu nakupuje. "Věci v našich skladech jsou jakási železná rezerva. Nejde o zboží pro běžnou provozní spotřebu," řekl Hospodářským novinám předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr na začátku týdne, kdy se začalo řešit testování školáků.
Mluvčí rezerv redakcím nyní řekl, že je BIS o riziku obchodu s firmou Chironax neinformovala. "Ze strany BIS jsme upozorněni nebyli. Společnost Chironax nám během ledna a února dodala 800 tisíc respirátorů třídy FFP3 při ceně zhruba 31 Kč za kus. Vše proběhlo v pořádku. A minulý týden podala tato společnost nejnižší nabídku na dodávku 166 tis. ochranných obleků," uvedl mluvčí SSHR Jakub Linka. Na otázku, zdali si neprověřují dodavatele sami, odpověděl: "Informace o účastnících tendru ověřujeme v obchodním rejstříku a v Informačním systému skutečných majitelů".
Před tím, aby zakázku zrušila a znovu zadala vláda SSHR, jak navrhuje premiér Andrej Babiš, varují i protikorupční experti. "Je nepřípustné vyhánět čerta ďáblem a zadávat narychlo zakázku Správě státních hmotných rezerv, když již teď vidíme, že jim dodává firma, která je riziková stejně, ne-li víc než původní vítěz. Naopak je třeba se ptát, za jakých podmínek SSHR vybralo firmu napojenou na trestně stíhaného podnikatele Horáčka," uvedl analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl.
"Firmy spojené s Horáčkem jsou předmětem četných kauz zneužívání veřejných prostředků a ani krizový stav nesmí být výmluvou nevnímat rizikovost některých dodavatelů," dodal expert.
Stíhaný lobbista Tomáš Horáček
- Ještě než ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v roce 2018 po varováních BIS odvolal několik ředitelů nemocnic, které společnostem blízkým Tomáši Horáčkovi zadávaly zakázky, lobbista měl k Babišovu hnutí blízko.
- Firma Active Vision podle darovací smlouvy zadarmo zajistila pro ANO před komunálními volbami v roce 2014 pojízdný billboard a propagační spoty. Původem severočeský podnikatel pomáhal hnutí i před krajskými volbami v roce 2016 a objevil se i v jeho volebním štábu. Jakmile Horáčka začala stíhat policie, hnutí dary vracelo.
- Adam Vojtěch, který byl dříve tajemníkem na ministerstvu financí, přes Horáčka tajně sháněl informace - lobbista za něj podle svých slov poslal na sto žádostí o informace na různé úřady a instituce. Upozornil na to Radiožurnál.
- Horáček měl vazby i na KSČM. Jak upozornil deník Právo, v dopisech adresovaných ústeckému finančnímu úřadu se za Horáčkův byznys přimlouval předseda komunistů Vojtěch Filip. Potom, co komunistická strana přijala téměř stotisícový dar od firmy Active Vision. Stát na Horáčkovu firmu nechal uvalit exekuci kvůli 21 milionům korun za údajné zneužití evropských dotací.
- ČSSD Horáčka vyloučila v roce 2010 kvůli nabírání černých duší do ústecké organizace pravé ruky Jiřího Paroubka Petra Bendy. Horáčkovy aktivity tehdy zdokumentovalo Aktuálně.cz.
- Od června 2018 je Tomáš Horáček obviněn v případu korupce v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce. V policejních výpovědích, které mají redakce HN a Aktuálně.cz k dispozici, se k uplácení vedoucích manažerů těchto nemocnic přiznává. Usiluje tak o statut spolupracujícího obviněného.
- Spolu s Horáčkem kriminalisté rovněž stíhají bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, exředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, bývalého starostu Prahy 1 Daniela Hodka nebo blízkého spolupracovníka exposlance za ODS Marka Šnajdra Miroslava Lekeše.
- Právě se Šnajdrem lobbista Horáček podle informací deníku Právo připravoval koupi pražské Nemocnice sv. Alžběty. Z koupi ale sešlo. Později lobbista v kauze vypovídal i proti Šnajdrovi a obvinil ho, že také rozdával úplatky. Marek Šnajdr svou vinu popírá, v kauze je ale také stíhaný.
- Nejúspěšnějším byznysem podnikatele Horáčka byla firma První chráněná dílna. Ta figuruje spolu s Horáčkem v kauze Nemocnice Na Bulovce.
- Podle Transparency International tato firma těžila především ze zvýhodnění na trhu. Jako zaměstnavatel hendikepovaných měla podle staré legislativy ve veřejných tendrech značnou výhodu. V praxi ale ve většině případů jen přeprodávala zboží, které postižení vůbec nevyrobili.
- Zakázky se týkaly například vybavení kuchyní pro ministerstvo vnitra, dodávky uniforem pro pražský dopravní podnik nebo odvozu a ekologické likvidace odpadů v českých nemocnicích. Společnost také získala desítky milionů korun v dotacích od ministerstva průmyslu nebo ministerstva práce a sociálních věcí.
VIDEO: Život v pandemii.