Správa státních hmotných rezerv

Správa nebude muset na nákup roušek vypisovat zakázku, schválili to poslanci

Správa státních hmotných rezerv bude zřejmě moci nakupovat ochranné prostředky proti koronaviru v případě nutnosti bez zadávacího řízení. Umožňuje jí to novela o zadávání veřejných zakázek, kterou v pátek ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila sněmovna. Výjimka, kterou musí ještě schválit Senát, má platit jen šest měsíců po vyhlášení ve sbírce. Novelu ve sněmovně předložila již loni v červnu skupina čtyř poslanců z KSČM, hnutí ANO, SPD a ČSSD. Jeden z předkladatelů, Radek Koten (SPD), svůj podpis posléze odvolal.

"V současné době je nutné operativně doplnit zásoby Správy státních hmotných rezerv, které byly vyčerpány v rámci opatření při krizovém stavu. Nelze vyloučit, že obdobný krizový stav může nastat kdykoli v následujících měsících," napsali předkladatelé návrhu v důvodové zprávě k novele.

Vláda zaujala k návrhu loni v létě neutrální stanovisko. Vyjádřila v něm pochybnosti ohledně nezbytnosti navrhované změny. Podle vlády už řešenou situaci pokrývají výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat