Antimonopolní úřad i podruhé svěřil svou ostrahu firmě spjaté s lobbistou Horáčkem

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
12. 6. 2020 6:36
Antimonopolní úřad dohlíží na regulérnost veřejných tendrů. Ostrahu a úklid svých budov, kde jsou uloženy dokumenty o miliardových sporech, prováděla v minulých letech firma spjatá s lobbistou Tomášem Horáčkem. Ten je za manipulace soutěží stíhaný. Když se jeho firma dostala do potíží, přešla ostraha obratem na jinou firmu s ním spojenou. To už ale bez výběrového řízení dle zákona.
Petr Rafaj.
Petr Rafaj. | Foto: ČTK

Ve své brněnské budově schraňuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vysoce citlivé informace o rozhodování, které se týkají miliardových sporů soukromých firem i regulérnosti veřejných tendrů.

V roce 2016 získala zakázku na ostrahu a úklid areálu za celkem 15 milionů korun firma První chráněná dílna, kterou ovládá lobbista Tomáš Horáček. Jak úřad uvádí, práci Horáček regulérně vysoutěžil. Od té doby se mu ovšem nahromadily problémy.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ho v červnu 2018 obvinili z masivních manipulací tendrů, lobbista skončil ve vazbě a První chráněná dílna, která je v kauze jako právnická osoba také obviněna, se ocitla v insolvenčním řízení před rozhodnutím o úpadku. Případ má nyní na stole pražský vrchní soud.

Věřitelům firma dluží desítky milionů korun. A finanční úřad navíc na firmu nechal uvalit exekuci kvůli 21 milionům korun za údajné zneužití evropských dotací.

Antimonopolní úřad řízený Petrem Rafajem ovšem těmto finančním problémům Horáčkovy firmy vyšel vstříc. Den předtím, než u soudu přistál insolvenční návrh na zadluženou První chráněnou dílnu, se s firmou dohodl, že jí miliony posílat přestane. Pravděpodobně by posloužily k zaplacení dluhů. Místo toho si úřad na ostrahu najal druhou Horáčkovu firmu Sky & Facility.

Sky & Facility tak získala možnost hlídat a uklízet antimonopolní úřad bez výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Úřad totiž zakázku rozdělil na tři menší, takže velikost ani jedné z nich nepřesáhla zákonný dvoumilionový limit, po jehož překročení už by pod paragrafy tendr spadal.

Celkem ovšem úřad lobbistově firmě zaplatil na 2,4 milionu korun. Právě podobné dělení zakázek paradoxně sám ÚOHS v jiných případech pokutuje. 

"Úřad byl přesvědčen, že se podaří úspěšně ukončit nadlimitní zadávací řízení na recepci a ostrahu uzavřením smlouvy poměrně rychle," vysvětloval postup mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. Jenže "přechodné období" dvou měsíců se protáhlo. Nejprve o další tři měsíce a následně ještě o čtvrt roku, což bylo podle Švandy způsobeno i pandemií koronaviru.

Lobbista Tomáš Horáček
Lobbista Tomáš Horáček | Foto: Martina Machová

Aktuálně.cz a HN se ptaly na sled událostí i samotného Horáčka. Ten jakoukoliv koordinaci s ÚOHS popírá. "Přihlásili jsme se do zveřejněného poptávkového řízení," uvedl Horáček. A zaslal redakci i protokoly z řízení. Z těch plyne, že ve dvou případech se přihlásili další dva zájemci, v jednom jediný.

I mluvčí Švanda zdůraznil, že zmíněné tři dočasné zakázky úřad zveřejnil na webu a určitým způsobem soutěžil. Na takové tendry se ovšem nevztahují regule zákona o veřejných zakázkách a ÚOHS si podmínky mohl nastavit, jak chtěl. Na portálu veřejných zakázek NEN, na který úřad odkazuje, ale není dohledatelné ani to, kolik a jaké účastníky úřad oslovil a jaké nabídli ceny.

"V průběhu zadávacího řízení bylo nutno kvůli akcentu na sociálně odpovědné veřejné zadávání v zadávací dokumentaci vyřizovat mnoho námitek dodavatelů, kromě jiného pak bylo nutno upravit zadávací dokumentaci a prodloužit lhůtu pro podání nabídek," zdůvodnil délku trvání výběrového řízení mluvčí ÚOHS.

Zvýšila se minimální mzda. Končíme 

Původní smlouva s První chráněnou dílnou z roku 2016 měla trvat až do konce letošního roku. V červnu 2018 ovšem Horáček skončil ve vazbě a jeho síť firem začala mít výrazné potíže.

Aktuálně.cz a HN mají k dispozici dodatek smlouvy, v němž se loni ÚOHS s firmou dohodl, že smlouvu k 30. září 2019 předčasně ukončí. Dle smlouvy kvůli tomu, že vláda od doby jejího uzavření nadvakrát zvedla minimální mzdu a za vysoutěženou cenu firma neuměla služby dodat. To, že má První chráněná dílna potíže s dluhy, není v textu zmíněno. Dohodu strany podepsaly 24. 6. 2019 - den předtím, než u soudu skončil insolvenční návrh na První chráněnou dílnu. 

Navíc obě strany v dodatku tvrdí, že ukončení smlouvy avizovala První chráněná dílna antimonopolnímu úřadu už o téměř pět měsíců dříve. "Zhotovitel objednateli dne 31. 1. 2019 oznámil, že není schopen nadále smlouvu plnit za podmínek, které nastaly v průběhu realizace předmětu díla a ovlivnily hospodářské poměry na straně zhotovitele," píše se v dohodě.

Přesto řádné výběrové řízení na další roky ÚOHS vypsal až na konci loňského července a vypsal tak postupně tři menší zakázky. "Připustit výpadek předmětných služeb nebylo pro úřad akceptovatelné," uvedl mluvčí antimonopolního úřadu.

Řádné výběrové řízení, v němž vítěz má získat smlouvu na ostrahu na dobu neurčitou v hodnotě desítek milionů korun, skončilo až nyní. Zvítězila firma Monit Plus, která za čtyři roky úklidu ÚOHS chce téměř 27 milionů korun. Horáčkovu Sky & Facility tentokrát úřad vyloučil. Nabídla dle něj příliš nízkou cenu, a tak nesplnila podmínky.

Podivný předchozí tendr

Podivné okolnosti obestíraly už první tendr v roce 2016. První chráněné dílně měl antimonopolní úřad za čtyři roky zaplatit za ostrahu, úklid či údržbu zeleně celkem 15 milionů korun. Horáček přitom ve výběrovém řízení původně nezvítězil, a navíc ani neměl zdroje na to úklid a střežení zajistit.

Nejprve totiž vyhrála konkurenční firma Forcorp Group z Olomouce. Následně však od zakázky dobrovolně odstoupila a vysoutěžené miliony přenechala lobbistovi, který si zase obratem najal subdodavatele.

Společnost Forcorp má přitom podepsány stovky jiných smluv se státem na různé úklidy. Proč nakonec z této zakázky vycouvala, jednatelka firmy nevysvětlila. Na dotazy nereagovala.

Horáčkovy problémy

Policisté Horáčka stíhají za manipulace tendrů v pražské Nemocnici na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Spolu s ním detektivové obvinili i tehdejší vrcholný management těchto institucí. Horáčka policie stíhá mimo jiné i za vydírání. Od manažera cateringové firmy, která v Nemocnici Na Františku vyhrála několikamilionovou zakázku, podle vyšetřovatelů chtěl milionový úplatek s tím, že jinak výběrové řízení nechá zrušit. Manažer zaplatit odmítl a posléze se tak skutečně stalo.

Zatímco Horáčka policie stíhá, od První chráněné dílny stát marně vymáhá dluhy. "Usoudili jsme, že První chráněná dílna dluží finančnímu úřadu 21 milionů. Vyměřili jsme daň - a tu vymáháme," potvrdil redakci ředitel ústeckého finančního úřadu Jan Havlíček.

Na základě této pohledávky už v únoru skončil v exekuci ústecký venkovský zámek, který První chráněná dílna vlastní. Jak v minulosti popsal deník Právo, kvůli Horáčkově firmě tlačil na ředitele finančáku Havlíčka poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Ostře kritizoval kontroly úřadu, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací. 

Protikorupční organizace Transparency International praktiky antimonopolního úřadu, který má sám dohlížet na veřejné zakázky, ale uzavírá smlouvy s firmami stíhaného Horáčka, kritizuje.

"Dělení zakázky, zadávání z ruky a podivné kroky, které zvýhodňují kontroverzní firmu Tomáše Horáčka. Podobné varovné signály by za standardní situace u jiného zadavatele jistě vedly samotný úřad minimálně k prošetřování, zda je vše v souladu s pravidly. Bohužel se znovu ukazuje, že ÚOHS má zvláštní selektivní slepotu vůči některých subjektům a znovu je namístě pochybovat o nezávislosti této instituce pod současným vedením," uvedl právník Transparency Milan Eibl.

Vedení ÚOHS prověřuje policie

Rafajovo působení na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže provázejí podezřelá zjištění dlouhodobě. Aktuálně.cz a HN už dříve informovaly, že dle policistů měl zásadní chod na vliv úřadu někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula, muž stíhaný za stamilionové manipulace zakázek. Získanými mobilními zprávami mezi Švachulou a manažery dokládají, že tento muž vedení ÚOHS úkoloval.

Rafaje navíc policisté prověřují i kvůli podezření, že se společně s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem pokoušel nelegálně ovlivnit miliardový tendr na mýto. Jako prostředník dle vyšetřovatelů posloužil opět Švachula. Toho Rafaj jmenoval jako člena rozkladové komise, která mu má radit.

V minulosti MF DNES upozornila i na to, že šéfa antimonopolního úřadu v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v Nizozemsku. Stejná společnost přitom bodovala ve stamilionových sporech o svůj byznys, které Rafajův úřad posuzoval. Do komise úřadu zodpovědné za zakázky Rafaj angažoval dceru Petru, která na výlet vyrazila také. Soukromé letadlo jim vypravil dnes stíhaný fotbalový boss Miroslav Pelta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy