Antimonopolní úřad i podruhé svěřil svou ostrahu firmě spjaté s lobbistou Horáčkem

Antimonopolní úřad dohlíží na regulérnost veřejných tendrů. Ostrahu a úklid svých budov, kde jsou uloženy dokumenty o miliardových sporech, prováděla v minulých letech firma spjatá s lobbistou Tomášem Horáčkem. Ten je za manipulace soutěží stíhaný. Když se jeho firma dostala do potíží, přešla ostraha obratem na jinou firmu s ním spojenou. To už ale bez výběrového řízení dle zákona.
Petr Rafaj.
Petr Rafaj. | Foto: ČTK

Ve své brněnské budově schraňuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vysoce citlivé informace o rozhodování, které se týkají miliardových sporů soukromých firem i regulérnosti veřejných tendrů.

V roce 2016 získala zakázku na ostrahu a úklid areálu za celkem 15 milionů korun firma První chráněná dílna, kterou ovládá lobbista Tomáš Horáček. Jak úřad uvádí, práci Horáček regulérně vysoutěžil. Od té doby se mu ovšem nahromadily problémy.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ho v červnu 2018 obvinili z masivních manipulací tendrů, lobbista skončil ve vazbě a První chráněná dílna, která je v kauze jako právnická osoba také obviněna, se ocitla v insolvenčním řízení před rozhodnutím o úpadku. Případ má nyní na stole pražský vrchní soud.

Věřitelům firma dluží desítky milionů korun. A finanční úřad navíc na firmu nechal uvalit exekuci kvůli 21 milionům korun za údajné zneužití evropských dotací.

Antimonopolní úřad řízený Petrem Rafajem ovšem těmto finančním problémům Horáčkovy firmy vyšel vstříc. Den předtím, než u soudu přistál insolvenční návrh na zadluženou První chráněnou dílnu, se s firmou dohodl, že jí miliony posílat přestane. Pravděpodobně by posloužily k zaplacení dluhů. Místo toho si úřad na ostrahu najal druhou Horáčkovu firmu Sky & Facility.

Sky & Facility tak získala možnost hlídat a uklízet antimonopolní úřad bez výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Úřad totiž zakázku rozdělil na tři menší, takže velikost ani jedné z nich nepřesáhla zákonný dvoumilionový limit, po jehož překročení už by pod paragrafy tendr spadal.

Celkem ovšem úřad lobbistově firmě zaplatil na 2,4 milionu korun. Právě podobné dělení zakázek paradoxně sám ÚOHS v jiných případech pokutuje. 

"Úřad byl přesvědčen, že se podaří úspěšně ukončit nadlimitní zadávací řízení na recepci a ostrahu uzavřením smlouvy poměrně rychle," vysvětloval postup mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. Jenže "přechodné období" dvou měsíců se protáhlo. Nejprve o další tři měsíce a následně ještě o čtvrt roku, což bylo podle Švandy způsobeno i pandemií koronaviru.

Lobbista Tomáš Horáček
Lobbista Tomáš Horáček | Foto: Martina Machová

Aktuálně.cz a HN se ptaly na sled událostí i samotného Horáčka. Ten jakoukoliv koordinaci s ÚOHS popírá. "Přihlásili jsme se do zveřejněného poptávkového řízení," uvedl Horáček. A zaslal redakci i protokoly z řízení. Z těch plyne, že ve dvou případech se přihlásili další dva zájemci, v jednom jediný.

I mluvčí Švanda zdůraznil, že zmíněné tři dočasné zakázky úřad zveřejnil na webu a určitým způsobem soutěžil. Na takové tendry se ovšem nevztahují regule zákona o veřejných zakázkách a ÚOHS si podmínky mohl nastavit, jak chtěl. Na portálu veřejných zakázek NEN, na který úřad odkazuje, ale není dohledatelné ani to, kolik a jaké účastníky úřad oslovil a jaké nabídli ceny.

"V průběhu zadávacího řízení bylo nutno kvůli akcentu na sociálně odpovědné veřejné zadávání v zadávací dokumentaci vyřizovat mnoho námitek dodavatelů, kromě jiného pak bylo nutno upravit zadávací dokumentaci a prodloužit lhůtu pro podání nabídek," zdůvodnil délku trvání výběrového řízení mluvčí ÚOHS.

Zvýšila se minimální mzda. Končíme 

Původní smlouva s První chráněnou dílnou z roku 2016 měla trvat až do konce letošního roku. V červnu 2018 ovšem Horáček skončil ve vazbě a jeho síť firem začala mít výrazné potíže.

Aktuálně.cz a HN mají k dispozici dodatek smlouvy, v němž se loni ÚOHS s firmou dohodl, že smlouvu k 30. září 2019 předčasně ukončí. Dle smlouvy kvůli tomu, že vláda od doby jejího uzavření nadvakrát zvedla minimální mzdu a za vysoutěženou cenu firma neuměla služby dodat. To, že má První chráněná dílna potíže s dluhy, není v textu zmíněno. Dohodu strany podepsaly 24. 6. 2019 - den předtím, než u soudu skončil insolvenční návrh na První chráněnou dílnu. 

Navíc obě strany v dodatku tvrdí, že ukončení smlouvy avizovala První chráněná dílna antimonopolnímu úřadu už o téměř pět měsíců dříve. "Zhotovitel objednateli dne 31. 1. 2019 oznámil, že není schopen nadále smlouvu plnit za podmínek, které nastaly v průběhu realizace předmětu díla a ovlivnily hospodářské poměry na straně zhotovitele," píše se v dohodě.

Přesto řádné výběrové řízení na další roky ÚOHS vypsal až na konci loňského července a vypsal tak postupně tři menší zakázky. "Připustit výpadek předmětných služeb nebylo pro úřad akceptovatelné," uvedl mluvčí antimonopolního úřadu.

Řádné výběrové řízení, v němž vítěz má získat smlouvu na ostrahu na dobu neurčitou v hodnotě desítek milionů korun, skončilo až nyní. Zvítězila firma Monit Plus, která za čtyři roky úklidu ÚOHS chce téměř 27 milionů korun. Horáčkovu Sky & Facility tentokrát úřad vyloučil. Nabídla dle něj příliš nízkou cenu, a tak nesplnila podmínky.

Podivný předchozí tendr

Podivné okolnosti obestíraly už první tendr v roce 2016. První chráněné dílně měl antimonopolní úřad za čtyři roky zaplatit za ostrahu, úklid či údržbu zeleně celkem 15 milionů korun. Horáček přitom ve výběrovém řízení původně nezvítězil, a navíc ani neměl zdroje na to úklid a střežení zajistit.

Nejprve totiž vyhrála konkurenční firma Forcorp Group z Olomouce. Následně však od zakázky dobrovolně odstoupila a vysoutěžené miliony přenechala lobbistovi, který si zase obratem najal subdodavatele.

Společnost Forcorp má přitom podepsány stovky jiných smluv se státem na různé úklidy. Proč nakonec z této zakázky vycouvala, jednatelka firmy nevysvětlila. Na dotazy nereagovala.

Horáčkovy problémy

Policisté Horáčka stíhají za manipulace tendrů v pražské Nemocnici na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Spolu s ním detektivové obvinili i tehdejší vrcholný management těchto institucí. Horáčka policie stíhá mimo jiné i za vydírání. Od manažera cateringové firmy, která v Nemocnici Na Františku vyhrála několikamilionovou zakázku, podle vyšetřovatelů chtěl milionový úplatek s tím, že jinak výběrové řízení nechá zrušit. Manažer zaplatit odmítl a posléze se tak skutečně stalo.

Zatímco Horáčka policie stíhá, od První chráněné dílny stát marně vymáhá dluhy. "Usoudili jsme, že První chráněná dílna dluží finančnímu úřadu 21 milionů. Vyměřili jsme daň - a tu vymáháme," potvrdil redakci ředitel ústeckého finančního úřadu Jan Havlíček.

Na základě této pohledávky už v únoru skončil v exekuci ústecký venkovský zámek, který První chráněná dílna vlastní. Jak v minulosti popsal deník Právo, kvůli Horáčkově firmě tlačil na ředitele finančáku Havlíčka poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Ostře kritizoval kontroly úřadu, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací. 

Protikorupční organizace Transparency International praktiky antimonopolního úřadu, který má sám dohlížet na veřejné zakázky, ale uzavírá smlouvy s firmami stíhaného Horáčka, kritizuje.

"Dělení zakázky, zadávání z ruky a podivné kroky, které zvýhodňují kontroverzní firmu Tomáše Horáčka. Podobné varovné signály by za standardní situace u jiného zadavatele jistě vedly samotný úřad minimálně k prošetřování, zda je vše v souladu s pravidly. Bohužel se znovu ukazuje, že ÚOHS má zvláštní selektivní slepotu vůči některých subjektům a znovu je namístě pochybovat o nezávislosti této instituce pod současným vedením," uvedl právník Transparency Milan Eibl.

Vedení ÚOHS prověřuje policie

Rafajovo působení na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže provázejí podezřelá zjištění dlouhodobě. Aktuálně.cz a HN už dříve informovaly, že dle policistů měl zásadní chod na vliv úřadu někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula, muž stíhaný za stamilionové manipulace zakázek. Získanými mobilními zprávami mezi Švachulou a manažery dokládají, že tento muž vedení ÚOHS úkoloval.

Rafaje navíc policisté prověřují i kvůli podezření, že se společně s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem pokoušel nelegálně ovlivnit miliardový tendr na mýto. Jako prostředník dle vyšetřovatelů posloužil opět Švachula. Toho Rafaj jmenoval jako člena rozkladové komise, která mu má radit.

V minulosti MF DNES upozornila i na to, že šéfa antimonopolního úřadu v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v Nizozemsku. Stejná společnost přitom bodovala ve stamilionových sporech o svůj byznys, které Rafajův úřad posuzoval. Do komise úřadu zodpovědné za zakázky Rafaj angažoval dceru Petru, která na výlet vyrazila také. Soukromé letadlo jim vypravil dnes stíhaný fotbalový boss Miroslav Pelta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy