Do pojišťovny míří kontrola. Kvůli podezření ze střetu zájmů

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 10. 2014 13:22
Na hospodaření Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra si posvítí auditoři. Zkoumat budou například to, jestli se šéf pojišťovny Jaromír Gajdáček nedostal do střetu zájmů.
Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi Jaromír Gajdáček
Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi Jaromír Gajdáček | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi Jaromír Gajdáček bude muset vysvětlovat auditorům podrobnosti o hospodaření. Na kontrolu do Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra se chystají hlavně kvůli několika zakázkám, které obestírají nejasnosti. Jde hlavně o právní služby, prodej majetku nebo obměnu vozového parku.

"Do pojišťovny přišlo několik upozornění, další skutečnosti se objevují v médiích. Bude naší povinností se na to podívat," potvrdil předseda správní rady pojišťovny Jaroslav Hruška.

Radní podle něj nejprve požádají o vysvětlení samotného Gajdáčka, poté nechají zakázky prověřit auditory. "Pokud se nejasnosti nevysvětlí, vyvodíme z toho důsledky. Možnosti máme. Správní rada je orgán, který například schvaluje generálnímu řediteli jeho finanční ohodnocení," naznačil Hruška, co bude následovat.

To ale není všechno. Během příštího měsíce míří do pojišťovny také inspektoři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). "Kontrolu zahájíme během října. Obvykle trvá kolem deseti měsíců," potvrdila Insideru mluvčí úřadu Olga Málková.

Podezření ze střetu zájmů

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra se totiž stala terčem ostré kritiky. A to především kvůli několika zakázkám.

Šéf pojišťovny Jaromír Gajdáček například neumí uspokojivě vysvětlit, proč zadal dvě zakázky na právní služby svému známému Petrovi Šustkovi. Podle kritiků se mohl dostat do střetu zájmů a porušit zákon.

Důvody jsou celkem tři. Smlouvu za tři miliony korun podepsal Gajdáček i přes to, že si pojišťovna drží celé právní oddělení. Zakázku Šustkovi přiklepl bez otevřené soutěže. Navíc mu ji zadal jen půl roku poté, co advokát pomohl Gajdáčkově partnerce Martině Strnadové – převzal od ní byt i s hypotékou a nechal ji v něm bydlet. O případu již dříve informoval jako první deník Insider.

Prodej lázní

Do střetu zájmů se mohl Gajdáček dostat i v jiném případě - při prodeji lázeňského domu Jupiter v Bechyni.

Pojišťovna se ho před dvěma lety zbavila se ztrátou - podle kritiků za něj mohla dostat dvakrát víc než utržených 15 milionů korun. Dům byl totiž opravený a pojišťovna ho po celou dobu výhodně pronajímala.

Navíc, jen co lázně prodala, začala novému provozovateli platit za ozdravné kúry mnohem vyšší částky. Platby se zvedly až o čtvrtinu. Novým provozovatelem se přitom stala soukromá firma Rokle, ve které byla tehdy jednatelkou Gajdáčkova přítelkyně Martina Strnadová.

"Kmotrovské" značky

Pochybnosti vzbuzují také nákupy šestnácti služebních aut za necelých 9 milionů korun. Na ty se sice soutěž konala, nezvítězila ale vždy nejlevnější nabídka.

Například při výběrovém řízení na osobní vůz Audi A8 za necelé tři miliony korun byl jeden z uchazečů - společnost Manlomka - ze soutěže vyloučen jen proto, že nabídl šedou palubní desku místo černé. Druhý - firma AB plus CZ - nakonec pojišťovně oznámil, že "nemůže poskytnout součinnost k uzavření smluv". S dražší nabídkou proto vyhrál autosalon Auto Jarov.

Některé vozy navíc dostaly registrační značky, které končí číslicemi 0211. Právě kód 211 je označení této pojišťovny. Legálně přitom značky na přání není možné získat.

Soukromé aktivity mě neovlivňují, namítá Gajdáček

Podle Gajdáčka se ale o pochybení ani střet zájmů nejedná. Skutečnost, že je Martina Strnadová jeho přítelkyní, sice přiznává, ani v jednom případě to prý ale neovlivnilo jeho rozhodování. "Jakékoliv soukromé aktivity kohokoliv nemohou nijak ovlivňovat výsledky výběrových řízení," odmítá Gajdáček.

Smlouvu na právní služby podle něj podepsala pojišťovna proto, že potřebovala pomoc s neobvyklými a nadprůměrně komplikovanými kauzami a soudními spory. Šustek je přitom podle vedení pojišťovny jeden z největších specialistů v oboru. O lázeňský dům v Bechyni zase nikdo jiný než společnost Rokle zájem neprojevil.

V pořádku je podle pojišťovny také obměna vozového parku. "Audi A8 L zakoupila pojišťovna v souladu se zdravotně-pojistným plánem na letošní rok, schváleným loni v říjnu, v rámci postupného obnovování vozového parku," popsala mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. V komisi výběrového řízení podle ní zasedali zástupci správní i dozorčí rady pojišťovny.

"Kmotrovské" registrační značky podle Kadečkové zajišťoval nyní už bývalý pracovník pojišťovny.

Článek vyšel v úterý 30. září v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy