Do pojišťovny míří kontrola. Kvůli podezření ze střetu zájmů

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 10. 2014 13:22
Na hospodaření Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra si posvítí auditoři. Zkoumat budou například to, jestli se šéf pojišťovny Jaromír Gajdáček nedostal do střetu zájmů.
Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi Jaromír Gajdáček
Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi Jaromír Gajdáček | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi Jaromír Gajdáček bude muset vysvětlovat auditorům podrobnosti o hospodaření. Na kontrolu do Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra se chystají hlavně kvůli několika zakázkám, které obestírají nejasnosti. Jde hlavně o právní služby, prodej majetku nebo obměnu vozového parku.

"Do pojišťovny přišlo několik upozornění, další skutečnosti se objevují v médiích. Bude naší povinností se na to podívat," potvrdil předseda správní rady pojišťovny Jaroslav Hruška.

Radní podle něj nejprve požádají o vysvětlení samotného Gajdáčka, poté nechají zakázky prověřit auditory. "Pokud se nejasnosti nevysvětlí, vyvodíme z toho důsledky. Možnosti máme. Správní rada je orgán, který například schvaluje generálnímu řediteli jeho finanční ohodnocení," naznačil Hruška, co bude následovat.

To ale není všechno. Během příštího měsíce míří do pojišťovny také inspektoři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). "Kontrolu zahájíme během října. Obvykle trvá kolem deseti měsíců," potvrdila Insideru mluvčí úřadu Olga Málková.

Podezření ze střetu zájmů

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra se totiž stala terčem ostré kritiky. A to především kvůli několika zakázkám.

Šéf pojišťovny Jaromír Gajdáček například neumí uspokojivě vysvětlit, proč zadal dvě zakázky na právní služby svému známému Petrovi Šustkovi. Podle kritiků se mohl dostat do střetu zájmů a porušit zákon.

Důvody jsou celkem tři. Smlouvu za tři miliony korun podepsal Gajdáček i přes to, že si pojišťovna drží celé právní oddělení. Zakázku Šustkovi přiklepl bez otevřené soutěže. Navíc mu ji zadal jen půl roku poté, co advokát pomohl Gajdáčkově partnerce Martině Strnadové – převzal od ní byt i s hypotékou a nechal ji v něm bydlet. O případu již dříve informoval jako první deník Insider.

Prodej lázní

Do střetu zájmů se mohl Gajdáček dostat i v jiném případě - při prodeji lázeňského domu Jupiter v Bechyni.

Pojišťovna se ho před dvěma lety zbavila se ztrátou - podle kritiků za něj mohla dostat dvakrát víc než utržených 15 milionů korun. Dům byl totiž opravený a pojišťovna ho po celou dobu výhodně pronajímala.

Navíc, jen co lázně prodala, začala novému provozovateli platit za ozdravné kúry mnohem vyšší částky. Platby se zvedly až o čtvrtinu. Novým provozovatelem se přitom stala soukromá firma Rokle, ve které byla tehdy jednatelkou Gajdáčkova přítelkyně Martina Strnadová.

"Kmotrovské" značky

Pochybnosti vzbuzují také nákupy šestnácti služebních aut za necelých 9 milionů korun. Na ty se sice soutěž konala, nezvítězila ale vždy nejlevnější nabídka.

Například při výběrovém řízení na osobní vůz Audi A8 za necelé tři miliony korun byl jeden z uchazečů - společnost Manlomka - ze soutěže vyloučen jen proto, že nabídl šedou palubní desku místo černé. Druhý - firma AB plus CZ - nakonec pojišťovně oznámil, že "nemůže poskytnout součinnost k uzavření smluv". S dražší nabídkou proto vyhrál autosalon Auto Jarov.

Některé vozy navíc dostaly registrační značky, které končí číslicemi 0211. Právě kód 211 je označení této pojišťovny. Legálně přitom značky na přání není možné získat.

Soukromé aktivity mě neovlivňují, namítá Gajdáček

Podle Gajdáčka se ale o pochybení ani střet zájmů nejedná. Skutečnost, že je Martina Strnadová jeho přítelkyní, sice přiznává, ani v jednom případě to prý ale neovlivnilo jeho rozhodování. "Jakékoliv soukromé aktivity kohokoliv nemohou nijak ovlivňovat výsledky výběrových řízení," odmítá Gajdáček.

Smlouvu na právní služby podle něj podepsala pojišťovna proto, že potřebovala pomoc s neobvyklými a nadprůměrně komplikovanými kauzami a soudními spory. Šustek je přitom podle vedení pojišťovny jeden z největších specialistů v oboru. O lázeňský dům v Bechyni zase nikdo jiný než společnost Rokle zájem neprojevil.

V pořádku je podle pojišťovny také obměna vozového parku. "Audi A8 L zakoupila pojišťovna v souladu se zdravotně-pojistným plánem na letošní rok, schváleným loni v říjnu, v rámci postupného obnovování vozového parku," popsala mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. V komisi výběrového řízení podle ní zasedali zástupci správní i dozorčí rady pojišťovny.

"Kmotrovské" registrační značky podle Kadečkové zajišťoval nyní už bývalý pracovník pojišťovny.

Článek vyšel v úterý 30. září v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy