Když berle, tak nejdražší. Pojišťovna nakupovala od Agelu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 9. 2014 8:00
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nakupovala zbytečně draze. Vysoké ceny za zdravotnické pomůcky platila hlavně společnosti Martek Medical ze skupiny Agel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv

Praha - Když musela nakoupit berle, vzala rovnou ty nejdražší. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna často pořizovala zdravotnické pomůcky za nejvyšší možné ceny. Brala si je od svého "dvorního dodavatele" – společnosti Martek Medical. Při své hloubkové kontrole to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky může chování pojišťovny vysvětlovat skutečnost, že je úzce napojena na skupinu Agel – ačkoliv to obě strany popírají.

"Kontrola jasně ukázala, že tady neformální koncernové propojení stále funguje," domnívá se Hovorka. Společnost Martek Medical totiž patří pod skupinu Agel třineckého miliardáře Tomáše Chrenka. Stejný podnikatel před sedmi lety pojišťovnu zřizoval.

Senátorka Alena Dernerová dodává, že může jít o vyvádění peněz mimo zdravotnictví. "Nikdy nevíme, za kolik distributor pomůcky opravdu nakoupil. Vykáže maximální cenu, která je dána sazebníkem, a vydělá," podotýká.

S tím ale nesouhlasí mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Nejvyšší ceny podle ní pojišťovna neplatí schválně, snaží se jen vyjít vstříc pacientům. "Podle návrhu NKÚ by pojišťovna měla hradit za zdravotnické prostředky nejnižší cenu, v praxi je ovšem tento požadavek problematicky realizovatelný," podotýká Mazurová.

Pacienti si totiž chtějí pomůcky vyzvednout co nejblíže domovu. Nepojedou pro ně z Plzně do Ostravy jenom proto, že je tamní výdejna zdravotnických prostředků levnější. "Náklady na dopravu by překročily cenu samotné pomůcky," vysvětluje Mazurová.

Když nákup, tak za nejvyšší možnou cenu

Hospodaření České průmyslové zdravotní pojišťovny během loňského a letošního roku zkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Zjišťoval například, jak pojišťovna nakupuje léky a zdravotnické prostředky.

Zjistil při tom, že pojišťovna sice podle kontrolorů měla uzavřenou smlouvu s dvaceti dodavateli, zdravotnické prostředky ale nakonec nakoupila od 609 firem. Pořizovala je navíc často zbytečně draze. Vysoké ceny platila hlavně společnosti Martek Medical.

"Na 360 přiložených poukazech bylo ověřeno, že ve 161 případech firma nárokovala za vydané zdravotnické prostředky cenu maximálně stanovenou číselníkem zdravotnických prostředků," popisují kontroloři ve své zprávě. Firma si podle nich nechávala zaplatit vůbec nejvyšší možnou sumu, jakou v daném období legislativa povolovala.

Sleva 0,01 Kč

U dalších 199 nákupů sice firma slevila, pojišťovna ale zaplatila jen o zlomek méně. Společnost Martek Medical šla totiž s cenou dolů jen o 0,01 až 20,65 koruny. Největší, dvacetikorunovou slevu poskytla pouze u sedmi zdravotnických pomůcek.

O jak velkou sumu jde, ilustrují ceny jednotlivých zdravotnických prostředků. Berle se dají pořídit od 190 do 450 korun, invalidní vozík nebo polohovací lůžko stojí až několik tisíc.

Pojišťovna si ale podle kontrolorů ve smlouvách předem žádné ceny s dodavatelem nestanovila. Jenom za berle přitom každoročně vydá kolem 8 milionů korun.

Společný začátek

Společnost Martek Medical patří do zdravotnického koncernu Agel třineckého miliardáře Tomáše Chrenka. Ten vstoupil do bílého byznysu před dvanácti lety, kdy začal nakupovat nemocnice. Později svůj zdravotnický byznys rozšířil také o laboratoře a distributory.

Před sedmi lety Chrenek požádal ministerstvo zdravotnictví také o povolení založit stejnojmennou zdravotní pojišťovnu Agel. Licenci bez problémů dostal.

Pojišťovna ale začala mít brzy finanční problémy. Hrozilo, že zkrachuje a pojištěnci přejdou podle platných zákonů k VZP. Chrenek se proto pokusil o fúzi s Hutnickou pojišťovnou.

"Zdravotní pojišťovna není a v horizontu několika příštích let ani nebude soběstačná. Další samostatná existence bude vyžadovat vysoce pravděpodobně cizí zdroje. V tomto ohledu se nabízí logický předpoklad ke sloučení s jinou zdravotní pojišťovnou," citují z dokumentu, který doprovázel Chrenkovu snahu o fúzi, kontroloři NKÚ. Miliardáři se ke sloučení podařilo přesvědčit ziskovou konkurenční pojišťovnu, souhlas získal také od ministerstva zdravotnictví.

Později následovala také fúze s dalšími dvěma pojišťovnami - Českou národní a pojišťovnou Metal Aliance. Vznikla třetí největší tuzemská Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Její vedení dnes odmítá, že by měl Tomáš Chrenek na chod pojišťovny stále vliv. Působí už jen v orgánech skupiny Agel, která pod sebou sdružuje nemocnice, polikliniky, distributory materiálu a laboratoře. Kritici ale upozorňují, že ve vedení Agelu se pohybují stejné tváře, jaké dřív působily v pojišťovně, a naopak. Například v čele pojišťovny stanul v roce 2011 původní generální ředitel a předseda představenstva nemocniční sítě Agel Petr Vaněk.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy