Pojišťovna neumí vysvětlit výběr advokáta. Šlo o laskavost?

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 9. 2014 19:15
Ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny Jaromír Gajdáček vybral bez veřejného výběrového řízení právníka, který krátce předtím pomohl jeho přítelkyni.
Jaromír Gajdáček
Jaromír Gajdáček | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nedokáže uspokojivě vysvětlit, proč si vybrala ke spolupráci kancelář externího advokáta Petra Šustka. Na zakázku nevyhlásila otevřené výběrové řízení.

Na možný střet zájmů poukazuje také skutečnost, že ředitel pojišťovny Jaromír Gajdáček dlužil Šustkovi laskavost. Když se jeho životní partnerka dostala do problémů, převzal Šustek její zastavenou nemovitost a nechal ji tam pár měsíců bydlet. Dokládají to dokumenty, které má deník Insider k dispozici.

Právník i šéf pojišťovny přesto jakékoliv pochybení odmítají.

Bez veřejné soutěže

Všechno to začalo na přelomu let 2012 a 2013. Šéf druhé největší zdravotní pojišťovny Jaromír Gajdáček se rozhodl podepsat lukrativní smlouvu s externím právníkem Petrem Šustkem. Spolupráci zahájil i přes to, že si pojišťovna drží celé právní oddělení.

"Oddělení má pět právníků včetně vedoucího, v době veřejného řízení to byli tři právníci. Zajišťují veškerou právní podporu obvyklou pro zdravotní pojišťovny," přiznává mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Na otázku, kolik korun ročně zaměstnanci stojí, neodpověděla.

Otevřenou soutěž ale Gajdáček kvůli zakázce nevypsal. Vystačil si s tím, že vyzval vybrané právníky, aby pojišťovně učinili nabídku. Kolik právníků obeslal a kteří to byli, ovšem pojišťovna tají. Mluvčí Kadečková ani po urgencích seznam neposkytla. "Postupovali jsme podle vnitřních postupů a v souladu s hlavními zásadami § 6 zákona o veřejných zakázkách," uvedla Kadečková. Z obdržených nabídek podle ní byla vyhodnocena jako nejvýhodnější právě ta Šustkova.

Podobně se pojišťovna zachovala i o rok později, když spolupráci s externím právníkem prodlužovala. Ani tehdy se žádný tendr nekonal.

Šustek si přitom vydělal podle první smlouvy z ledna 2013, která měla trvat jeden rok, celý milion korun. Druhý kontrakt z března 2014, který má trvat až do března 2016, mu slibuje dokonce 1 999 999 korun. Na další peníze si mohl Šustek přijít i na základě plné moci. Tu s ním Gajdáček podepsal ještě před uzavřením obou zmíněných smluv na začátku prosince roku 2012. O kolik korun mohlo jít, ale z dokumentu nevyplývá.

Laskavost za laskavost?

Jenomže podle odborníků může mít Gajdáček kvůli smlouvám problém. Ukazuje se totiž, že si mohl Šustka vybrat jen proto, že mu dlužil velkou laskavost.

Petr Šustek totiž půl roku předtím – v květnu roku 2012 – pomohl Gajdáčkově partnerce Martině Strnadové s bydlením. Podle smluv, které má deník Insider k dispozici, převzal její nemovitost i s věcným břemenem. Mělo jít o dvoupokojový byt v Brně za 3,7 milionu korun. Sám Šustek přiznává, že tím chtěl Gajdáčkově přítelkyni pomoci během těžkého období.

"Předmětný byt jsem pořídil a paní Strnadová v něm jistou dobu bydlela. Jednalo se o výpomoc z mé strany, neboť paní Strnadová měla vysloveně strach ze svého expřítele po vážném rozchodu a odstěhování se od něj," připouští Šustek. Nepopírá ani skutečnost, že se už před podpisem smlouvy dlouhodobě znal s ředitelem pojišťovny Gajdáčkem.

Ať pojišťovna informace zveřejní

Jakoukoliv souvislost s výpomocí přesto popírá. "Šlo o moji osobní službu, která nesouvisí s prací pro pojišťovnu, ale spíše s lidským přístupem, a pomoc bych jí poskytl znovu," ohrazuje se Šustek. Spolupráce s pojišťovnou podle něj vznikla jen proto, že jeho advokátní kancelář patří mezi několik málo specialistů v oboru.

Podobně odpovídá také Jaromír Gajdáček. Skutečnost, že je Martina Strnadová jeho přítelkyní, sice přiznává, Šustkova laskavost ale podle něj s rozhodnutím předat zakázku právě jeho advokátní kanceláři nesouvisí. "Jakékoliv soukromé aktivity kohokoliv nemohou nijak ovlivňovat výsledky výběrových řízení," odmítá Gajdáček.

David Ondráčka z organizace Transparency International to ale vidí jinak. "Zakázka samozřejmě může mít souvislost s výhodou, kterou ředitel pojišťovny získal. Mohl kvůli tomu zakázku právníkovi přihrát. To se nabízí zejména v situaci, kdy pojišťovna tají, jak byl konkrétní právník vybrán," hodnotí Gajdáčkovu situaci Ondráčka. Pokud chce šéf pojišťovny odvrátit podezření, že spáchal trestný čin, měl by podle něj informace o výběrovém řízení a oslovených advokátech okamžitě zveřejnit.

Podobně reaguje také Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které se věnuje potírání systémové korupce a nehospodárností ve veřejné správě. "Veřejně činná osoba, kterou je také ředitel zdravotní pojišťovny, by měla jednat v zájmu řádného hospodáře. Měla by zadávat jen takové veřejné zakázky, které jsou potřebné a za co nejlepší cenu. Což v tomto případě zřejmě nejde doložit, protože neexistuje dostupná dokumentace k tomu, že nějaké výběrové řízení vůbec proběhlo," komentuje situaci Petráková.

Také podle ní hrozí značné riziko zneužití, pokud šéf pojišťovny svěří veřejnou zakázku osobě blízké, která je s ním v jakémkoliv politickém, obchodním či jiném vztahu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy