Protekce mezi špitály: Pojišťovna zvýhodňuje Agel, tvrdí NKÚ

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 9. 2014 12:00
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna výsledky kontroly zpochybňuje. K žádnému závažnému porušení zákona podle ní nedošlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

PrahaČeská průmyslová zdravotní pojišťovna zvýhodňuje "agelovské" nemocnice před jinými. Posílá jim miliony navíc. Dokonce jim nezákonně platí experimentální léčbu. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Podle některých kritiků jde o jednoznačný důkaz toho, že mezi pojišťovnou a nemocnicemi ze sítě Agel stále funguje úzké pouto - přestože to obě strany popírají.

Pojišťovna ale výsledky kontroly zpochybňuje. K žádnému závažnému porušení zákona podle ní nedošlo, nikdo ani neplýtval penězi. Obdobně reaguje i vedení společnosti Agel.

Miliony navíc pro jednu nemocnici

Jeden příklad za všechny: třinecká Nemocnice Podlesí dostala před třemi lety 51 milionů korun navíc. Podle dodatku, který kvůli tomu s pojišťovnou uzavřela, je směla použít na léčení srdečních chorob.

Jenomže byla sama. Jiným špitálům už pojišťovna nepřilepšila. Musely si vystačit s tím, co běžně dostávaly v rámci paušálů. "S ostatními speciální dodatky uzavírány nebyly," konstatuje zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou má deník Insider exkluzivně k dispozici.

Podobně se pojišťovna chovala i v jiných případech. Například při dělení peněz na umělé klouby.

Během let 2009 až 2013 slíbila pojišťovna pěti nemocnicím, že jim zaplatí mnohem víc operací, než kolik jich měly původně ve smlouvě. Uvolnila kvůli tomu 74 milionů korun navíc. Tři z těchto špitálů přitom spadaly podle kontrolorů pod Agel. Konkrétně šlo o nemocnice v ostravských Vítkovicích, v Šumperku a Novém Jičíně.

Poslední špitál si v jednom roce připsal dokonce čtvrtinu všech těchto peněz. "Pojišťovna sjednala s kontrolovanými lůžkovými poskytovateli celkem 833 případů péče, z toho s Nemocnicí Nový Jičín to bylo 190 případů výkonů, to je 22,81 procenta z celkově sjednaných případů péče," uvádějí kontroloři.

Mimo síť Agel peníze putovaly do nemocnic v Kroměříži a Karviné.

Pojišťovna platila experimenty

To ale není všechno. Ze zvláštních peněz se hradily také výkony, které v Česku nejsou vůbec uznané – jejich účinky a bezpečnost se totiž teprve testují. Jde například o metodu "renální denervace", která má snížit pacientům krevní tlak. Podle kontrolorů ji lidem nabízela hlavně "agelovská" Nemocnice Podlesí.

Jenomže podle lékařských společností metoda do běžné nemocnice nepatří. "Měla by být prováděna výhradně v rámci řádně schválených výzkumných protokolů," citují kontroloři NKÚ stanovisko České kardiologické společnosti a České společnosti pro hypertenzi. Nabízet experimentální léčbu jako běžnou alternativu pacientům je podle nich neetické. Pojišťovna by neměla výkony vůbec proplácet.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna je přesto uhradila. A nejen ty. Kromě "renální denervace" platila ještě za další dvě experimentální metody. Jen během roku 2011 na všechny poslala více než 7 milionů korun. Peníze spolykala třinecká Nemocnice Podlesí.

Větička od Julínka

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka má proto jasno: úřady by si měly na pojišťovnu pořádně posvítit. Placené experimenty by mělo řešit ministerstvo zdravotnictví, vedení resortu financí by se zase mělo zaměřit na propojení pojišťovny s nemocniční sítí Agel. "Kontrola totiž jasně ukázala, že tady neformální koncernové propojení stále funguje," vysvětluje Hovorka.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála by se navíc měly upravit zákony. Současné normy totiž většinu nešvarů, na které kontroloři NKÚ přišli, nepostihují. "Podepsat dodatek nad rámec úhradové vyhlášky samo o sobě nezákonné není. Větička, která to umožňuje, je v legislativě od Julínka. Zjednodušeně lze říci, že vytvořila možnost pro penězovod, pro který nejsou žádná pravidla a nad nímž není žádná veřejná kontrola," podotýká Dostál.

Vůči pacientům přitom může být zvýhodňování určitých nemocnic nespravedlivé - když totiž dostane jeden špitál více peněz, na druhý logicky zbude méně. Ty nemocnice, které dodatky od pojišťovny nedostanou, potom musejí péči o pacienty omezovat. "Zdravotní pojišťovna proto nesmí jednu nemocnici zvýhodnit nad druhou,“ připomíná právník.

Ministerstvo mlčí

Obrovský problém ale Dostál vidí v proplácení experimentů. "Pokud pojišťovna vyhodila protizákonně desetimiliony za experimentální léčbu, která nadto nemá být podle seznamu výkonů hrazena, musí proti ní ministerstvo zdravotnictví ihned zakročit,“ domnívá se Dostál.

Jenomže ministerstvo zdravotnictví se k ničemu nemá. Ačkoliv šéf resortu Svatopluk Němeček po svém zvolení sliboval, že pošle do České průmyslové zdravotní pojišťovny vlastní kontrolu, žádná se nakonec nekonala. Na dotazy, jak ministerstvo zareaguje alespoň na zjištění NKÚ, pak Insideru nikdo z vedení resortu neodpověděl.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zase výsledky kontroly zpochybňuje. K žádnému závažnému porušení zákona podle ní nedošlo, nikdo ani nenakládal nehospodárně s penězi. Pojišťovna podle ní rozhodně žádný špitál nezvýhodňovala, peníze navíc nakonec poslala všem - a to v rámci závěrečného vyúčtování.

Kdo nabídl slevu, dostal peníze navíc

"Naopak se potvrdilo, že ČPZP je jednou z nejlépe vedených zdravotních pojišťoven, má dostatek finančních zdrojů, a může tak hradit poskytnutou zdravotní péči včas, při značném zkrácení čekacích dob u plánovaných zdravotních výkonů a zároveň má vytvořeny podmínky pro úhradu nejmodernějších a nejúčinnějších léčebných metod v zájmu úspěšné léčby pojištěnců,“ napsala Insideru mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. 

Podle dokumentů, které má redakce k dispozici, už se pojišťovna bránila i během kontroly. Tvrdila, že pokud podepisovala s vybranými nemocnicemi dodatky, chtěla jen zvýšit dostupnost péče pro své pojištěnce. Dokázala si v takovém případě nasmlouvat s nemocnicí výhodnější ceny. Pokud se ostatní špitály k vyšším platbám nedostaly, bylo to proto, že k podobnému jednání o slevě svolné nebyly.

Podle kontrolorů NKÚ ale pojišťovna nedokázala velkou část svého tvrzení dostatečně doložit.

Odmítavě reaguje také ředitelka odboru marketingu společnosti Agel Maya Novackova. "Neuvědomujeme si, že by Nemocnice Podlesí obdržela navíc 51 milionů korun,“ tvrdí. Nemocnice podle ní jen chtěla lidem poskytnout vyšší počet kardioverterů. Musela kvůli tomu ale snížit jejich cenu. Za tu původní totiž pojišťovna platit takové množství zdravotních pomůcek nechtěla.

Proč střet zájmů? Miliardář měl pojišťovnu i špitály

Třinecký miliardář Tomáš Chrenek vstoupil do bílého byznysu před dvanácti lety, kdy začal nakupovat nemocnice. Sloučil je pod společnost s názvem Agel. Před sedmi lety navíc požádal ministerstvo zdravotnictví o povolení založit stejnojmennou zdravotní pojišťovnu. Licenci bez problémů dostal.

O dva roky později se ale dostal do finančních problémů. Pokud by je nevyřešil, jeho pojišťovna Agel by zkrachovala. Pojištěnci by pak podle platných zákonů přešli k VZP. Chrenek se proto pokusil o fúzi s Hutnickou pojišťovnou. 

"Zdravotní pojišťovna není a v horizontu několika příštích let ani nebude soběstačná. Další samostatná existence bude vyžadovat vysoce pravděpodobně cizí zdroje. V tomto ohledu se nabízí logický předpoklad ke sloučení s jinou zdravotní pojišťovnou," citují z dokumentu, který doprovázel Chrenkovu snahu o fúzi, kontroloři NKÚ. Miliardáři se podařilo ke sloučení přesvědčit ziskovou konkurenční pojišťovnu, souhlas získal také od ministerstva zdravotnictví.

Později následovala také fúze s dalšími dvěma pojišťovnami - Českou národní a pojišťovnou Metal Aliance. Vznikla třetí největší tuzemská pojišťovna - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Její vedení dnes odmítá, že by měl Tomáš Chrenek na chod pojišťovny stále vliv. Působí už jen v orgánech skupiny Agel, která pod sebou sdružuje nemocnice, polikliniky, distributory materiálu a laboratoře. Kritici ale upozorňují, že ve vedení Agelu se pohybují stejné tváře, jaké dřív působily v pojišťovně, a naopak. Například v čele pojišťovny stanul v roce 2011 původní generální ředitel a předseda představenstva nemocniční sítě Agel Petr Vaněk.

Článek vyšel 3. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy