Mapa světa rudne. Do 200 let se oteplí o osm stupňů, varoval v Praze přední klimatolog

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 30. 9. 2015 11:56
Přední světový klimatolog a zakladatel a ředitel Postupimského institutu pro výzkum klimatu Hans Joachim Schellnhuber před zaplněným sálem na Akademii věd v Praze prohlásil, že do 200 let se naše planeta oteplí o osm stupňů Celsia. Zabránit tomu můžeme změnou hospodářství. Upozornil například na nutnost snížení spotřeby energie a využívání obnovitelných zdrojů. Fosilní paliva podle něj musí zůstat v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pokud nepřekopeme dnešní hospodářství, do dvou set let se naše planeta oteplí o celých 8 stupňů Celsia. V Praze před tím varoval přední světový klimatolog Hans Joachim Schellnhuber.

Zakladatel a ředitel Postupimského institutu pro výzkum klimatu radí s bojem proti oteplování i německé kancléřce Angele Merkelové. Před zaplněným sálem na Akademii věd v úterý upozornil například na nutnost snížení spotřeby energie a využívání obnovitelných zdrojů.

"Fosilní paliva musíme nechat v zemi. Je to jako zlatá žíla, na které sedíme a již nesmíme vytěžit," řekl.

Kdo za to může

V posledních letech se planeta nebývale otepluje a základní otázka podle Schellnhubera zní: Jsou změny, které nyní zažíváme, výsledkem lidské činnosti?

Ano i ne, vysvětlil dvěma teoriemi klimatolog a fyzik. Zčásti způsobují změnu klimatu takzvané Milankovičovy cykly, tedy změny v příjmu slunečního záření dopadajícího na Zemi, které jsou dané výkyvy planety z osy při oběhu kolem Slunce.

Schellnhuber ale upozornil i na známý skleníkový efekt. "Autor myšlenky Arrhenius zjistil už na konci devatenáctého století, že se kvůli tomu zemský povrch v budoucnu ohřeje o více než 2 stupně Celsia. Přišel na to bez počítače, jen pomocí tužky, byl to génius,“ připomněl vědec.

Čím více emisí, tím větší blahobyt

A představil animovanou mapu světa, na které se postupně červeně vybarvují místa, kde se kvůli působení člověka vypouští velké množství skleníkových plynů. "Čím více emisí, tím více lidí tam žije a tím větší blahobyt," komentoval profesor.

Nejprve se začala na mapě zbarvovat Velká Británie, kde vypukla v půli osmnáctého století průmyslová revoluce.

"Sledujete historii lidstva podle množícího se oxidu uhličitého,“ uvedl. Německo se podle mapy stalo jako druhé na světě uhlíkovou velmocí, což podle Schellnhubera způsobilo první světovou válku.

"Museli rozhodnout, kdo je uhlíkovou velmocí," řekl s nadsázkou. V 60. letech minulého století začala více emisí vypouštět i jižní Afrika, Brazílie nebo Blízký východ.

Zrudne celý svět?

"Co se stane, když nám zrudne celý svět? Podle konvenčních pravidel bude celá planeta rozvinutá, ale bude to znamenat oteplení planety až o 8 stupňů,“ varoval fyzik před hrozícím vývojem.

Pokud se ale překope hospodářství, zvýší se podle něj teplota jen o dva stupně.

Větší oteplení a větší množství emisí by znamenalo asi devadesátiprocentní úhyn korálových útesů a masivní tání ledovců v Arktidě i Antarktidě. Hladina moří by tak stoupla o 7 metrů.

"Čím více se v oblasti pohybuji, tím větší mám obavy. Se současnou situací je potřeba něco udělat,“ apeloval pětašedesátiletý expert. Svou přednášku nazval Problém klimatu a jeho transformativní řešení.

"To proto, že je to systémový problém. Svět se změní a my také. Můžeme se do toho ale pokusit zasáhnout,“ řekl Schellnhuber.

Povodně, El Nino, hladomor

Mezi dalšími změnami, které nás čekají, jmenoval extrémní povodně i El Nino a hladomory způsobené suchem v Africe.

"Do budoucna budeme muset změnit celou energetiku planety. V červnu se na setkání sedmi států dohodlo, že musíme udržet oteplení pod dvěma stupni," uvedl.

Je proto podle něj nutné, aby byla v budoucnu solární energie levnější než fosilní paliva. A aby se vybudovala síť, která by vedla solární energii z Afriky do Evropy.

Připouští ale strategické riziko – průmysl je na fosilní zdroje silně navázaný. "Zjistili jsme ale, že překopání energetiky by stálo pouhé dvě miliardy eur. Je to o výzkumu a vývoji," prohlásil klimatolog.

Důležité je stavět energeticky pozitivní domy

Podle Schellnhubera je rovněž důležité stavět energeticky pozitivní domy, které budou energii samy vytvářet a posílat ji do sítě. A nepůjde jen o domy, klimatolog si představuje energeticky úsporná celá města. Optimistický je i ohledně elektromobilů. Dalším důležitým bodem je podle něj využitelnost odpadů, například recyklace mědi.

Velké energetické společnosti podle něj ztrácejí dech a budoucnost je v těch menších. "Za posledních patnáct let se jejich počet zvedl z 60 na 700," říká Schellnhuber.

Angažovaný vědec

Řadí se mezi angažované vědce, po vzoru Alberta Einsteina, v jehož pracovně sídlí.

"Myšlenka, že vědec nemá zasahovat do společnosti, je nezodpovědná," říká muž, který se mimo jiné také podílel na tvorbě encykliky Laudato Si‘ papeže Františka věnované ochraně životního prostředí.

Také Česko má podle Schellnhubera na výběr, a to vzhledem ke své poloze v Evropě, kvalitním odborníkům i infrastruktuře.

"Můžete si zvolit, zda můžete být nejenom součástí nového hospodářství, ale dokonce být jedním z tahounů. Anebo jestli chcete zaostávat a být součástí starého hospodářského systému, který dříve nebo později vyhyne," řekl.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy