ledovec

Islandské ledovce za 20 let zmizely z plochy 750 čtverečních kilometrů

Ledovce na Islandu po roce 2000 přišly o 750 kilometrů čtverečních povrchu, což je sedm procent rozlohy ostrova. Důvodem je globální oteplování, vyplývá ze studie, kterou zveřejnil odborný časopis Jökull. Islandským ledovcům hrozí téměř úplný zánik do roku 2200, napsala agentura AFP.

Ledovce dosud pokrývají přes deset procent povrchu Islandu - v roce 2019 to bylo 10 400 kilometrů čtverečních. Od roku 1890 se plocha pokrytá ledem zmenšila o 2200 kilometrů čtverečních, tedy o 18 procent. Téměř třetina tohoto úbytku připadá na nové tisíciletí, spočítali islandští glaciologové, geologové a geofyzikové. "Změny povrchu ledovců na Islandu od 90. let 19. století představují jasnou odpověď na klimatické změny," uvedli autoři studie.

V roce 2014 Island v důsledku oteplování přišel o svůj první ledovec Okjökull. Tehdy se hovořilo o obavách vědců, že na Islandu do roku 2200 zmizí na 400 ledovcových masivů. Podle studie otištěné v dubnu v časopise Nature jsou aljašské, alpské a islandské ledovce mezi těmi, které v posledních letech ustupovaly nejrychleji na světě.

Zdroj: ČTK

Na italské straně Mont Blancu hrozí utržení velké části ledovce Planpincieux

Až 250 tisíc kubických metrů ledu by se mohlo utrhnout z ledovce Planpincieux který se nachází na italské straně masivu Mont Blancu, nejvyšší evropské hory. Úřady nedalekého města Courmayeur proto v úterý uzavřely silnice v alpském údolí Val Ferret, nad kterým se ledovec nachází. Nařídily rovněž evakuaci horských chat v okolí. Případný pád části ledovce by však neměl ohrozit rezidenční ani turistická obydlí, informoval zpravodajský server BBC.Starosta Courmayeur Stefano Miserocchi k preventivním opatřením přistoupil po varování expertů, že velká část ledovce se pohybuje směrem do údolí rychlostí 50 až 60 centimetrů za den. "Nejsou žádné modely, které by nám řekly, zda to spadne celé, nebo po kusech," řekl starosta. Podle expertů přitom nelze ani předpovědět, kdy by měl kolaps nastat.

Pokračovat