Tak horko ještě nebylo. Připravte se na nejteplejší dva roky v historii, varují vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2015 14:30
Příští dva roky budou kvůli kombinaci neustále se zvyšujících emisí skleníkových plynů a meteorologické anomálie známé jako El Niňo pravděpodobně nejteplejšími v historii měření. To povede k suchům v Evropě, na jihu Afriky, na východě Asie či na Filipínách a naopak k tragickým záplavám a sesuvům půdy v Jižní Americe.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Nadcházející dva roky mohou být vinou stále většího zamoření atmosféry skleníkovými plyny, k němuž se letos přidají cyklické změny v ekosystému, nejteplejší v moderní historii.

Britští meteorologové kromě činnosti člověka upozorňují i na nebývale silný vliv anomálie známé jako El Niňo.

Část léta v evropském mírném podnebném pásmu může být paradoxně chladnější, celoroční průměr ale bude citelně vyšší a především sušší.

To bude mít katastrofální dopady na zemědělskou úrodu.

Už letošní rok bude podle britských klimatologů o 0,68 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem z období let 1961 až 1990.

"Víme, že na globální teploty mají každoročně dopad přirozené vlivy (například výše zmiňované El Niňo - pozn. red.), letošní velmi vysoké teploty ale prokazují pokračující dopady člověkem produkovaných emisí skleníkových plynů. Vzhledem k tomu, že následující rok bude podle všeho obdobně teplý, je jasné, že se naše klima nadále mění," vysvětlil Stephen Belcher, ředitel Hadleyho meteorologického centra.

Tohle není náhoda

Se závěry studie souhlasí i jeho oponent Rowan Sutton z Univerzity v Reedingu.

"Tohle není náhoda. Pozorujeme, jak se v atmosféře a světových oceánech kvůli skleníkovým plynům soustavně hromadí energie. Pokud nepřijde nějaká silná vulkanická erupce, musíme se připravit na to, že budou roky 2015, 2016 a 2017 dost možná nejteplejšími v historii měření," předesílá Sutton.

Výše zmíněné znamená zjednodušeně řečeno to, že by se oteplovalo i bez přičinění člověka. Kam až tyto změny povedou, přičte-li se i podíl člověka, si ale nikdo netroufne odhadovat.

"Pokud jde o světové klima, čeká nás vzhledem k tolika věcem, k nimž se najednou schyluje, důležitý milník," uznal další britský meteorolog Adam Scaife. Vliv El Niňa, na nějž se musíme připravit v příštích měsících, bude velmi pravděpodobně ještě citelnější než na přelomu let 1997 a 1998.

Tehdy anomálie způsobila katastrofální záplavy na západě Spojených států a následné vyvolala sesuvy půdy, jakožto i sucha v Indonésii či rozsáhlé lesní požáry v Austrálii.

El Niňo, které globální klima ovlivní letos, pravděpodobně povede k suchům na jihu Afriky, na východě Asie či na Filipínách a naopak k tragickým záplavám a sesuvům půdy v Jižní Americe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy