Tak horko ještě nebylo. Připravte se na nejteplejší dva roky v historii, varují vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 9. 2015 14:30
Příští dva roky budou kvůli kombinaci neustále se zvyšujících emisí skleníkových plynů a meteorologické anomálie známé jako El Niňo pravděpodobně nejteplejšími v historii měření. To povede k suchům v Evropě, na jihu Afriky, na východě Asie či na Filipínách a naopak k tragickým záplavám a sesuvům půdy v Jižní Americe.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Nadcházející dva roky mohou být vinou stále většího zamoření atmosféry skleníkovými plyny, k němuž se letos přidají cyklické změny v ekosystému, nejteplejší v moderní historii.

Britští meteorologové kromě činnosti člověka upozorňují i na nebývale silný vliv anomálie známé jako El Niňo.

Část léta v evropském mírném podnebném pásmu může být paradoxně chladnější, celoroční průměr ale bude citelně vyšší a především sušší.

To bude mít katastrofální dopady na zemědělskou úrodu.

Už letošní rok bude podle britských klimatologů o 0,68 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem z období let 1961 až 1990.

"Víme, že na globální teploty mají každoročně dopad přirozené vlivy (například výše zmiňované El Niňo - pozn. red.), letošní velmi vysoké teploty ale prokazují pokračující dopady člověkem produkovaných emisí skleníkových plynů. Vzhledem k tomu, že následující rok bude podle všeho obdobně teplý, je jasné, že se naše klima nadále mění," vysvětlil Stephen Belcher, ředitel Hadleyho meteorologického centra.

Tohle není náhoda

Se závěry studie souhlasí i jeho oponent Rowan Sutton z Univerzity v Reedingu.

"Tohle není náhoda. Pozorujeme, jak se v atmosféře a světových oceánech kvůli skleníkovým plynům soustavně hromadí energie. Pokud nepřijde nějaká silná vulkanická erupce, musíme se připravit na to, že budou roky 2015, 2016 a 2017 dost možná nejteplejšími v historii měření," předesílá Sutton.

Výše zmíněné znamená zjednodušeně řečeno to, že by se oteplovalo i bez přičinění člověka. Kam až tyto změny povedou, přičte-li se i podíl člověka, si ale nikdo netroufne odhadovat.

"Pokud jde o světové klima, čeká nás vzhledem k tolika věcem, k nimž se najednou schyluje, důležitý milník," uznal další britský meteorolog Adam Scaife. Vliv El Niňa, na nějž se musíme připravit v příštích měsících, bude velmi pravděpodobně ještě citelnější než na přelomu let 1997 a 1998.

Tehdy anomálie způsobila katastrofální záplavy na západě Spojených států a následné vyvolala sesuvy půdy, jakožto i sucha v Indonésii či rozsáhlé lesní požáry v Austrálii.

El Niňo, které globální klima ovlivní letos, pravděpodobně povede k suchům na jihu Afriky, na východě Asie či na Filipínách a naopak k tragickým záplavám a sesuvům půdy v Jižní Americe.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy