Antarktida

Ozonová díra nad Antarktidou trvá déle než obvykle, uvedl Copernicus

V posledních třech letech trvá ozonová díra nad Antarktidou déle, než tomu bylo v předchozím období. Uvedla to v tiskové zprávě unijní služba Copernicus, která tento fenomén každoročně pozoruje. Trvání ozonové díry se od roku 2020 prodloužilo téměř o měsíc. Proč se tak děje, vědci zkoumají, mezi možnými vysvětleními jsou změny klimatu. Stav ozonové vrstvy se ale v posledních desetiletích díky regulacím výrazně zlepšil.

Obvykle se díra v ozonu nad Antarktidou otevírá v září a začíná se zacelovat v listopadu. V posledních třech letech je to však výrazně později. V roce 2020 se díra v ozonové vrstvě nad Antarktidou zavřela 28. prosince, loni 23. prosince a letos by se tak mělo stát v příštích dnech, uvedlo středisko pro monitorování atmosféry služby Copernicus. Díra navíc byla větší než obvykle. V posledních třech letech její rozloha v listopadu překročila 15 milionů kilometrů čtverečních, což je více než plocha samotné Antarktidy.

Zdroj: ČTK

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ) zasáhla dvě silná zemětřesení. První, jehož sílu chilské úřady stanovily na 7,1 stupně, udeřilo nedaleko chilské vědecké základny v Antarktidě; druhé následovalo v blízkosti chilské metropole Santiago de Chile. Žádné škody ani zranění nebyly hlášeny, informovala agentura Reuters. Chilské úřady se nicméně omluvily občanům, že jim poslaly mylnou výzvu k evakuaci pobřeží, čímž vyvolaly paniku.

První a silnější zemětřesení udeřilo ve 20:36 místního času (00:36 SEČ) přibližně 216 kilometrů severovýchodně od chilské vědecké základny generála Bernarda O'Higginse Riquelmeho, nedaleko britského antarktického souostroví Jižní Shetlandy. Americká geologická služba USGS sílu otřesů stanovila na 6,9 stupně, ohnisko podle ní leželo v hloubce asi 9,6 kilometru.

Zdroj: ČTK
Pokračovat