Extrémy teprve přijdou. Rodí se nejsilnější El Niňo historie

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2015 18:30
Nebývalé oteplení vod Tichého oceánu podvede ke globálním odchylkám, které na některých místech planety vyvolají mimořádná sucha a na jiných zase záplavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Silver Spring - Zemské klima letos v nevídané míře ovlivní hydrometeorologický jev známý jako El Niňo; přijdou extrémní výkyvy počasí.

Nebývalé oteplení vod Tichého oceánu povede ke globálním odchylkám, které na některých místech planety vyvolají katastrofální sucha a na jiných zase záplavy.

Podle odhadů může El Niňo dosáhnout až dvakrát větší intenzity než v roce 1997, kdy způsobil katastrofální záplavy na západě Spojených států a následné sesuvy půdy, jakožto i sucha v Indonésii či rozsáhlé požáry v Austrálii.

Na tiskové konferenci, kde byly médiím představeny nejnovější výsledky meteorologických modelů, na to upozornili experti amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

"Odhadujeme, že El Niňo může být letos vůbec nejsilnější od počátku sledování tohoto jevu v roce 1950," řekl médiím na tiskové konferenci Mike Halpert z NOAA a dodal, že je popisovaný jev už teď velmi "výrazný a stále sílí".

Zlověstná anomálie

Riziko, že El Niňo v zimní sezoně 2015/2016 ovlivní počasí na severní zemské hemisféře, dosahuje 90 procent, s tím, že bude mít vliv i na jaře, je pak potřeba počítat na 85 procent, cituje CNN z oficiálního prohlášení NOAA.

Co vlastně je a jak vzniká El Niňo? Jedná se o hydrometeorologickou anomálii. Za běžného stavu jsou pasáty - větry vznikající ve skupinách kolem rovníku - normálně silné a odtlačují vodní masu Tichého oceánu od pobřeží Jižní Ameriky.

Při příchodu El Niňa dojde k zeslabení pasátů a prohřáté vody západního Pacifiku se přesouvají v podobě nízké vlny k pobřeží Jižní Ameriky.

Teplá voda je zdrojem vodní vlhkosti a oblačnosti u pobřeží Jižní Ameriky, zatímco v západním Pacifiku panuje suché a horké počasí.

Češi se zatím bát nemusí

Souvislost mezi horky a extrémním suchem, které v současnosti sužuje Česko, a El Niněm ale hledat nelze.

"Na počasí a klima ve střední Evropě má El Niňo jen nepřímý, zprostředkovaný vliv a to ještě nikterak výrazný. Navíc na to, aby se tento jev u nás nějak projevil, je příliš brzo," řekl Aktuálně.cz český klimatolog a meteorolog Radim Tolasz.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy