Extrémy teprve přijdou. Rodí se nejsilnější El Niňo historie

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2015 18:30
Nebývalé oteplení vod Tichého oceánu podvede ke globálním odchylkám, které na některých místech planety vyvolají mimořádná sucha a na jiných zase záplavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Silver Spring - Zemské klima letos v nevídané míře ovlivní hydrometeorologický jev známý jako El Niňo; přijdou extrémní výkyvy počasí.

Nebývalé oteplení vod Tichého oceánu povede ke globálním odchylkám, které na některých místech planety vyvolají katastrofální sucha a na jiných zase záplavy.

Podle odhadů může El Niňo dosáhnout až dvakrát větší intenzity než v roce 1997, kdy způsobil katastrofální záplavy na západě Spojených států a následné sesuvy půdy, jakožto i sucha v Indonésii či rozsáhlé požáry v Austrálii.

Na tiskové konferenci, kde byly médiím představeny nejnovější výsledky meteorologických modelů, na to upozornili experti amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

"Odhadujeme, že El Niňo může být letos vůbec nejsilnější od počátku sledování tohoto jevu v roce 1950," řekl médiím na tiskové konferenci Mike Halpert z NOAA a dodal, že je popisovaný jev už teď velmi "výrazný a stále sílí".

Zlověstná anomálie

Riziko, že El Niňo v zimní sezoně 2015/2016 ovlivní počasí na severní zemské hemisféře, dosahuje 90 procent, s tím, že bude mít vliv i na jaře, je pak potřeba počítat na 85 procent, cituje CNN z oficiálního prohlášení NOAA.

Co vlastně je a jak vzniká El Niňo? Jedná se o hydrometeorologickou anomálii. Za běžného stavu jsou pasáty - větry vznikající ve skupinách kolem rovníku - normálně silné a odtlačují vodní masu Tichého oceánu od pobřeží Jižní Ameriky.

Při příchodu El Niňa dojde k zeslabení pasátů a prohřáté vody západního Pacifiku se přesouvají v podobě nízké vlny k pobřeží Jižní Ameriky.

Teplá voda je zdrojem vodní vlhkosti a oblačnosti u pobřeží Jižní Ameriky, zatímco v západním Pacifiku panuje suché a horké počasí.

Češi se zatím bát nemusí

Souvislost mezi horky a extrémním suchem, které v současnosti sužuje Česko, a El Niněm ale hledat nelze.

"Na počasí a klima ve střední Evropě má El Niňo jen nepřímý, zprostředkovaný vliv a to ještě nikterak výrazný. Navíc na to, aby se tento jev u nás nějak projevil, je příliš brzo," řekl Aktuálně.cz český klimatolog a meteorolog Radim Tolasz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy