Extrémy teprve přijdou. Rodí se nejsilnější El Niňo historie

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2015 18:30
Nebývalé oteplení vod Tichého oceánu podvede ke globálním odchylkám, které na některých místech planety vyvolají mimořádná sucha a na jiných zase záplavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Silver Spring - Zemské klima letos v nevídané míře ovlivní hydrometeorologický jev známý jako El Niňo; přijdou extrémní výkyvy počasí.

Nebývalé oteplení vod Tichého oceánu povede ke globálním odchylkám, které na některých místech planety vyvolají katastrofální sucha a na jiných zase záplavy.

Podle odhadů může El Niňo dosáhnout až dvakrát větší intenzity než v roce 1997, kdy způsobil katastrofální záplavy na západě Spojených států a následné sesuvy půdy, jakožto i sucha v Indonésii či rozsáhlé požáry v Austrálii.

Na tiskové konferenci, kde byly médiím představeny nejnovější výsledky meteorologických modelů, na to upozornili experti amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

"Odhadujeme, že El Niňo může být letos vůbec nejsilnější od počátku sledování tohoto jevu v roce 1950," řekl médiím na tiskové konferenci Mike Halpert z NOAA a dodal, že je popisovaný jev už teď velmi "výrazný a stále sílí".

Zlověstná anomálie

Riziko, že El Niňo v zimní sezoně 2015/2016 ovlivní počasí na severní zemské hemisféře, dosahuje 90 procent, s tím, že bude mít vliv i na jaře, je pak potřeba počítat na 85 procent, cituje CNN z oficiálního prohlášení NOAA.

Co vlastně je a jak vzniká El Niňo? Jedná se o hydrometeorologickou anomálii. Za běžného stavu jsou pasáty - větry vznikající ve skupinách kolem rovníku - normálně silné a odtlačují vodní masu Tichého oceánu od pobřeží Jižní Ameriky.

Při příchodu El Niňa dojde k zeslabení pasátů a prohřáté vody západního Pacifiku se přesouvají v podobě nízké vlny k pobřeží Jižní Ameriky.

Teplá voda je zdrojem vodní vlhkosti a oblačnosti u pobřeží Jižní Ameriky, zatímco v západním Pacifiku panuje suché a horké počasí.

Češi se zatím bát nemusí

Souvislost mezi horky a extrémním suchem, které v současnosti sužuje Česko, a El Niněm ale hledat nelze.

"Na počasí a klima ve střední Evropě má El Niňo jen nepřímý, zprostředkovaný vliv a to ještě nikterak výrazný. Navíc na to, aby se tento jev u nás nějak projevil, je příliš brzo," řekl Aktuálně.cz český klimatolog a meteorolog Radim Tolasz.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy