Definitivní tečka za IZIP. Ředitel VZP ukončil smlouvy

Radek Nohl Radek Nohl
28. 7. 2012 19:26
Pojišťovna za deset let zaplatila za zdravotní knížky přes dvě miliardy korun
Ředitel VZP Pavel Horák.
Ředitel VZP Pavel Horák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák udělal tečku za zdravotními knížkami IZIP.

Před několika dny vypověděl všechny smlouvy, které se kritizovaného projektu, do něhož za deset let investovala VZP přes dvě miliardy korun, týkaly.

"Můžu potvrdit, že smlouvy byly vypovězeny k 30. červnu tak, jak uložila správní rada," řekl Aktuálně.cz Jiří Rod.

Z jeho slov i vyjádření mluvčí IZIP Martiny Klapalové přitom vyplývá, že šéf VZP ukončil nejen smlouvy ke zdravotnickým knížkám, ale také k portálu, který tato firma pro pojišťovnu zajišťuje.

IZIP vykázal milionovou ztrátu

VZP přitom v současné době neví, kdo pro ni bude portál, na němž je v komunikaci s klienty závislá, od ledna 2013 provozovat.

Problém je v tom, že pojišťovna podle smluv sice portál vlastní, avšak bez dohody s IZIP ho nemůže v budoucnu rozvíjet či přeprogramovat. Od roku 2008 přitom do něj investovala z veřejných peněz téměř 300 milionů korun.

Každý měsíc totiž pojišťovnu stojí 700 tisíc například pronájem počítačů, serverů či programů a třeba za další rozvoj služeb portálu platí 2,1 milionu korun.

Zástupci IZIP už dříve uvedli, že majetková práva nepřevedou na VZP zadarmo. Podle informací Aktuálně.cz dokonce chtěli požádat nezávislou firmu, aby hodnotu portálu ocenila.

"Jednání stále probíhají," uvedla Klapalová. Podle jejích slov není pravděpodobné, že se do srpnové správní rady VZP něco změní.

Ministerstvo kontroluje smlouvy

IZIP nyní neprochází úspěšným obdobím. Kromě zmíněného vypovězení smluv vykázal za loňský rok ztrátu 2,8 milionu korun. "Ztráta byla způsobena nepříznivými vnějšími podmínkami," uvádí ve výroční zprávě šéf firmy Jiří Pašek.

Úřad ministra zdravotnictví Leoše Hegera navíc právě kvůli projektu zdravotních knížek zahájil před několika dny rozsáhlou kontrolou ve VZP.

Pod drobnohled kontrolorů se během několika měsíců dostanou všechny smlouvy, které se týkají kritizovaného projektu zdravotních knížek IZIP.

Pod většinami smluv s IZIP je přitom podepsán současný ředitel VZP Pavel Horák. Jestli tedy kontroloři zjistí nějaké jeho pochybení, mohlo by ho to stát křeslo.

Heger již dříve prohlásil, že mu s Horákem dochází trpělivost. Odvolán by mohl být pouze díky většině ve správní radě pojišťovny.

Je dobře, že zdravotní knížky IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy