Úřad ministra Hegera poslal do VZP kontrolu. Kvůli IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
20. 6. 2012 15:05
Ministerstvo bude několik měsíců prověřovat smlouvy i hospodaření pojišťovny
Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřad ministra Leoše Hegera začal ve středu s rozsáhlou kontrolou ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Pod drobnohled kontrolorů se během několika měsíců dostanou všechny smlouvy, které se týkají kritizovaného projektu zdravotních knížek IZIP.

Informace o kontrole získal online deník Aktuálně.cz od zdroje z VZP.

Následně je potvrdili mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň i ředitelka odboru komunikace VZP Anna Veverková. "Zaměří se na smluvní vztahy s IZIP," řekl Aktuálně.cz Sršeň.

Podle Veverkové úředníci ministerstva kontrolují hospodaření pojišťovny.

Padne po kontrole ředitele VZP?

Pod většinami smluv s IZIP je přitom podepsán současný ředitel VZP Pavel Horák. Jestli tedy kontroloři zjistí nějaké jeho pochybení, mohlo by ho to stát křeslo.

Heger již dříve prohlásil, že mu s Horákem dochází trpělivost. Odvolán by mohl být pouze díky většině ve správní radě pojišťovny.

Ministru Hegerovi se však v úterý podařilo na vládě prosadit odvolání tří jejích členů. Místo nich si bude chtít do rady dosadit své blízké spolupracovníky z ministerstva.  

"Doplněním správní rady VZP se bude vláda zabývat na některém z dalších jednání," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Michal Schuster.

Zaplaťte 27,5 milionu, píše IZIP

Do protiútoku se ale pustila i společnost IZIP. Její generální ředitel Jiří Pašek před několika dny odeslal Hegerovi dopis, ve kterém ho žádá o to, aby ministerstvo zaplatilo firmě 27,5 milionu korun.

Podle zástupců společnosti jde o celkové investice do projektu epSOS, kterého se již nebudou moci zúčasnit. Ministerstvo ale rovnou vzkázalo, že nic platit nebude.

Do zdravotních knížek za více než deset let provozu přitekly přes dvě miliardy korun. Audit v loňském roce ale ukázal, že peníze končí i u soukromých firem.

IZIP za ně platil například golfové turnaje. Jedno ze dokonce zúčastnil i bývalý majitel firmy a europoslanec ODS Milan Cabrnoch.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaké zdravotní pojišťovny si vybrat?

 

Právě se děje

Další zprávy