Žádost o Rathovo podmíněné propuštění podala organizace, která má blízko k ČSSD

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 18. 10. 2021 13:03
Bývalý hejtman Středočeského kraje, někdejší ministr zdravotnictví a také bývalý poslanec ČSSD David Rath chce na svobodu. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, v jeho prospěch byla podána žádost o podmíněné propuštění. Nepodal ji Rathův advokát, ale organizace s názvem Svaz pacientů, která má blízko k ČSSD. Exhejtman dostal sedm let za korupci při organizaci zakázek, má za sebou polovinu trestu.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

"Zdejší soud již obdržel návrh pana Ratha na podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Brně Petra Hovorková. Soud přijal žádost minulý týden. Právě zdejší instance bude Rathův podnět vyřizovat. Někdejší výrazný politik ČSSD sedí ve věznici v Brně-Bohunicích. "Ve věci zatím není nařízeno veřejné zasedání," doplnila mluvčí. 

Rath dostal sedmiletý trest vězení za zjednání výhody při zadání zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Se sedmi miliony korun ho policie zadržela 14. května 2012, obratem putoval do vazby. Strávil v ní rok, pět měsíců a 27 dní. Po pravomocném rozsudku nastoupil do vězení 7. října 2019. Žádost o podmíněné propuštění přijal soud 11. října, tedy přesně v půli trestu.

Jak ovšem zjistil deník Aktuálně.cz, návrh na podmíněné propuštění nepodal právní zástupce Davida Ratha. Na soud se obrátil Svaz pacientů České republiky. Organizace má blízko k ČSSD, jejímž členem Rath dlouhá léta byl. První viceprezidentkou svazu je bývalá místopředsedkyně Senátu a nynější dosluhující poslankyně strany Alena Gajdůšková. Viceprezidentkou je další členka ČSSD Libuše Pešlová.

Žádost z humanitárních důvodů

"My jsme humanitární organizace, takže návrh na podmíněné propuštění Davida Ratha jsme podali z humanitárních důvodů. Má dvě děti. My si myslíme, že by bylo patřičné, aby děti byly se svým otcem ještě v tom věku, ve kterém jsou," vysvětlil Aktuálně.cz motivy k podání žádosti prezident organizace Luboš Olejár. Současně podotkl, že soudní proces s Rathem nepokládá za spravedlivý.

Není obvyklé, aby za odsouzeného podával žádost o propuštění někdo jiný. Nicméně soud k ní přistoupí stejně. Nařídí veřejné jednání, kam pozve vedle zástupce svazu i samotného Ratha a jeho advokáta Romana Jelínka. Pokud žádost nepodal přímo odsouzený, podle zákona nemusí být její součástí zpráva ředitele věznice o chování odsouzeného. Ale podle informací Aktuálně.cz se v tomto případě věznice vyjádří.

"Je to pro nás překvapení, ale vážíme si toho," sdělil Aktuálně.cz k podnětu Svazu pacientů České republiky Rathův právní zástupce Jelínek. Aby k němu soud přihlížel, musí s ním Rath vyslovit souhlas. Podle Jelínka tak učiní. Advokát také potvrdil, že s účastí klienta a svou při projednání návrhu počítá. "Svaz nás o podání žádosti informoval předem," poznamenal. Podnět Rathovým jménem podávat nebude. 

Nejvyšší soud dovolání zamítl

Standardně při žádosti o podmíněné propuštění soud vyhodnocuje, jak se pachatel v káznici choval. Zda se aktivně účastnil vězeňského programu, pracoval či jestli za své nasazení obdržel kázeňské odměny. Soud také přihlíží k tomu, zda pachatel nastoupil do káznice včas a dobrovolně. Obvykle rovněž zjišťuje, zda si odsouzený uvědomuje závažnost svého činu a projevil patřičnou sebereflexi.

Dva hlavní komplicové Davida Ratha z kauzy - Kateřina Kottová (dříve Pancová) a Petr Kott - už jsou na svobodě. Městský soud v Brně vyhověl žádosti Kottové o propuštění letos v červnu, Kott u stejné instance uspěl v srpnu. S Rathem byli hlavními aktéry manipulace zakázek ve Středočeském kraji, největší z nich byl plán na rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Právě od Kottových odcházel Rath se sedmimilionovým úplatkem.

Rath i Kottovi se vůči rozsudku bránili dovoláním. Nejvyšší soud ho však letos v březnu zamítl, nebylo podle něj důvodné. "Nelze činit závěr, že by skutková zjištění postrádala obsahovou spojitost s důkazy, že by zjištění soudů nevyplývala z důkazů při žádném z logicky přijatelných způsobů jejich hodnocení anebo že by byla opakem toho, co je obsahem provedených důkazů, na jejichž podkladě byla učiněna," uvedl.

Vrchní soud v Praze už se od června chystá na projednání druhé větve Rathovy kauzy. Jde v ní o úplatkářství při machinaci s veřejnými zakázkami ve středočeských nemocnicích, Rath a manželé Kottovi za to dostali osm let vězení. Pražský vrchní soud vyřídí jejich odvolání. V kauze uvázlo celkem devět lidí a osm firem. Dle obžaloby se domlouvaly úplatky v celkové výši 86 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy