Washington/Brno - Američan Kevin Dahlgren, obviněný ze čtyřnásobné vraždy, byl vydán do Česka a policisté si jej v pondělí přebrali na ruzyňském letišti. Z Prahy jej poté policie přepravila vrtulníkem do Brna a soudce Městského soudu v Brně ho vzal dnes do vazby. Dahlgren by měl být převezen do Vazební věznice v Brně-Bohunicích.
Mluvčí soudu Gabriela Stočková k tomu uvedla, že cizinec byl vzat do vazby z obav o to, že by se mohl pokusit o útěk a následně se skrýval před zákonem.
Proti rozhodnutí si Dahlgren podal stížnost a je tedy nepravomocné. Bude se jí zabývat Krajský soud v Brně.
Dahlgrena se do Česka rozhodla vydat vláda Spojených států, konkrétně ministerstvo zahraničí, což se stalo vůbec poprvé v historii vzájemných vztahů. USA tradičně své občany do zahraničí nevydávají.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje vydání Kevina Dahlgrena do České republiky za výrazný úspěch české diplomacie a justičních orgánů, které se na české i americké straně na tomto případu podílely.
"V neposlední řadě vyzdvihujeme i rozhodný postoj Ministerstva zahraničních věcí USA, a především pak ministra Johna Kerryho, který souhlasil s vydáním Kevina Dahlgrena do ČR, přestože se jedná o občana Spojených států amerických," reagovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Všechny právní překážky padly
Z dokumentů amerického ministerstva spravedlnosti vyplývá, že padly všechny právní překážky stojící tomuto vydání v cestě. "Spojené státy a Česká republika úzce spolupracují v soudních záležitostech a naše orgány činné v trestním řízení koordinují zpracování právních žádostí," komentoval situaci velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro.
Prezident Miloš Zeman řekl, že je za rozhodnutí amerických úřadů vděčný. "Myslím si, že se Američané v tomto případě zachovali korektně," uvedl Zeman.
Američan se vydání bránil dva roky a poslední odvolání podal minulý týden. V ČR mu hrozí doživotní trest vězení.
Soudy zamítly žádost na přerušení řízení
Americké ministerstvo spravedlnosti podle ČT napsalo odvolacímu soudu v Richmondu, že všechny soudy, které se případem zabývaly, Dahlgrenovu žádost o přerušení extradičního řízení zamítly.
Jeho americký právník navíc dostal dopis z ministerstva zahraničí, které ubezpečilo, že americká ambasáda v Praze bude s Dahlgrenem v pravidelném kontaktu. Konečné slovo ve vydávacím řízení má ministerstvo zahraničí USA.
Advokát Špíšek doplnil, že vydání Dahlgrena do ČR očekával od samotného počátku. Podle něj k tomu "vše směřovalo". Upozornil, že žádné z úředních či soudních rozhodnutí v USA až dosud nenaznačovalo, že by vydání do ČR nebylo časem možné. Mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová řekla, že policie nebude záležitost komentovat.
Špíšek předpokládá, že jej k zastupování Dahlgrena, jemuž byl v ČR přidělen ex offo, vyzve jihomoravská policie. Dahlgren bude mít samozřejmě možnost zvolit místo Špíška jiného obhájce.
Vydání uvítal premiér
Možnost vydání Američana české justici přivítal i premiér Bohuslav Sobotka. "Dahlgren je obviněn z brutálního zločinu, který byl spáchán na území České republiky, a měl by být proto souzen podle českého práva," uvedl předseda vlády, podle něhož je vydání úspěchem českých diplomatů v USA i českého ministerstva spravedlnosti.
Dahlgren je ve vazbě od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. České úřady jej obvinily, že nedlouho předtím v Brně-Ivanovicích brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.
Za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. V Česku zatím běží trestní řízení. Policie ještě musí kauzu předat žalobcům, kteří podávají obžalobu k soudu. Pokud tento scénář nastane, tak se bude kauzou zabývat Krajský soud v Brně.
Pokud by byl v Česku odsouzen, tak může podle českého ministerstva spravedlnosti vykonat trest v USA. "Na takové předání však není právní nárok a podléhá souhlasu příslušných orgánů obou zainteresovaných států," doplnilo ministerstvo spravedlnosti, které by také mělo případné poslední slovo.