Tomu, aby druhý nejvyšší ústavní činitel České republiky odcestoval na oficiální návštěvu Tchaj-wanu, který Čína považuje za své území, se mocnost měsíce snažila zabránit. Aktuálně.cz už zveřejnilo výhružnou nótu čínské ambasády, kterou Hrad doručil tehdejšímu šéfovi českého Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). Po jeho náhlé smrti tlačili představitelé Číny i na jeho nástupce Miloše Vystrčila (ODS). Vystrčil přesto na konci srpna ostrovní stát navštívil.
English version of the article.
Čína vyhrožovala, že za návštěvu budou české podniky "platit". Podle zjištění Aktuálně.cz nyní spřízněné zahraniční organizace začaly útočit na samotného předsedu Senátu. V médiích a na sociálních sítích se pokoušejí rozšířit dezinformaci, že Vystrčil tajně dostal za historickou návštěvu od Tchajwanců slíbené čtyři miliony dolarů na svou budoucí prezidentskou kampaň. "Je to naprosto absurdní lež. S takovouto dezinformací, která se mě týká, se setkávám poprvé. Chci se poradit s experty, jak se bránit," řekl Aktuálně.cz Vystrčil.
Apel na zveřejnění dezinformace, podpořený zprávou z francouzského webu, dorazil i redakci Aktuálně.cz. Jeho odesílateli jsou šéfové organizací, které mají vazby na propagandistické organizace komunistické Číny. Děje se tak v době, kdy česká kontrarozvědka BIS zveřejnila výroční zprávu, v níž právě před snahami čínských zpravodajců ovlivňovat česká média varuje.
Pod e-maily je podepsán ředitel švýcarské poradenské společnosti RefinSol Advisory Services Michael Winkler a jeho asistent Robert J. Mojzes. Oba muži dle pátrání redakce zastávají stejné funkce i v dalších organizacích. Vydávají například zpravodajský web EurAsia Info. Ten pravidelně informuje o počinech čínské ambasády ve Švýcarsku.
Vyšel na něm mimo jiné i komentář Michaela Winklera, který v textu s titulkem "Si Ťin-pching: zodpovědný lídr ve Švýcarsku" obdivoval čínského prezidenta kvůli "hloubce jeho znalostí historických propojení mezi Čínou a Švýcarskem" a "jasným a zdravým cílům jeho návštěvy".
Propojení Švýcarů s čínskou vládou dlouhodobě zkoumá profesor univerzity ve švýcarské Basileji Ralph Weber. "Jsem přesvědčený o tom, že EurAsia Info má velmi blízko k čínskému komunistickému státu," míní Weber. Ten Aktuálně.cz poskytl i část svého výzkumu, v níž se organizaci věnuje ve spolupráci s českými experty ze spolku Sinopsis.
Vlivové operace čínských krajanů v zahraničí
Čína je známá tím, že má na Západě rozsáhlou síť krajanských organizací svých jednotlivých provincií. Ty - stejně jako obdobné organizace jiných zemí - úzce spolupracují s ambasádami a diplomaty, jsou v kontaktu s komunistickou vládou v Číně a slouží jako její vlivový nástroj.
Před operacemi, na nichž se v Česku čínské krajanské organizace podílejí, varovala kontrarozvědka BIS. Ta vládu na jaře upozornila, že čínská ambasáda v Praze právě za pomoci krajanů ještě před vypuknutím pandemie v Česku skupovala roušky a posílala je do Číny. Česko pak nedostatkové ochranné vybavení muselo za miliardy od Číny kupovat.
A síť krajanských organizací, která se ze Švýcarska táhne až do Česka, hraje roli i v tomto případě. Na totožné adrese a ve stejných kancelářích v Curychu, v nichž sídlí zmiňovaná poradenská firma a mediální dům, úřaduje dle Webera také asociace krajanů z čínské provincie Ťiang-si. Všechny zmíněné organizace propojuje jejich předsedkyně Ču Aj-lien, která vede s Winklerem a Mojzesem i noviny EurAsia Info.
"Urgentní a důležitý" tip. Od organizace napojené na Čínu
- Na první pohled se to zdálo jako běžný tip, který redakci Aktuálně.cz minulý týden dorazil ze Švýcarska. "Narazili jsme na článek, který by mohl zajímat vás i vaše čtenáře, protože se týká politického vedení v České republice. Budeme rádi, když se dozvíme, co s informací uděláte a oceníme odkaz na případný článek," psal v anglicky psaném e-mailu muž, který se podepsal jako Michael Winkler.
- Winkler doplnil odkaz na francouzský zpravodajský web. Ten lživě tvrdí, že český předseda Senátu Miloš Vystrčil v srpu navštívil Tchaj-wan kvůli tomu, že mu demokratický stát tajně slíbil přispět 4 miliony dolarů (tedy téměř 90 miliony korun) na prezidentskou kampaň. Text se přitom odkazuje na velmi pochybné zdroje - nyní už smazané příspěvky na sociálních sítích Reddit a Twitter. A oproti žurnalistickým zásadám chybí vyjádření samotného Vystrčila či tchajwanské vlády.
- V pondělí se druhý muž v navazujícím e-mailu zajímal o to, zda informace redakci dorazila a něco s ní dělá. "Protože jste se nám dosud neozval, obáváme se, zda naše zpráva neskončila ve spamu. Proto vám tento relevantní článek o vašem šéfovi senátu Miloši Vystrčilovi přeposíláme na vaši osobní e-mailovou adresu. Naneštěstí jsme vás odpoledne nezastihli na vašem telefonním čísle," psal Robert J. Mojzes, který se představil jako asistent předchozího pisatele Winklera. Záležitost označuje za urgentní a důležitou.
Ču Aj-lien ze Švýcarska kromě krajanského spolku šéfuje i celoevropské Obchodní komoře krajanů z provincie Ťiang-si. Na webu se chlubí tím, že ji ve funkci podporuje na 140 lidí z celé Evropy včetně Česka. Krom gratulačních dopisů od regionální čínské vlády se prezentuje společnou fotografií s čínským viceprezidentem Wang Čchi-šanem. V rozhovoru pro čínské noviny China Daily, které spadají přímo pod oddělení propagandy komunistické strany, Ču Aj-lien vyjadřuje podporu projektu Pás a stezka.
Tento gigantický projekt na budování obchodní a dopravní infrastruktury po celém světě je vlajkovou lodí zahraniční politiky generálního tajemníka Si Ťin-pchinga. Ve střední a východní Evropě se Čína prostřednictvím této iniciativy snaží vlády přesvědčovat o výhodách spolupráce s Pekingem. Jejím zastáncem je například prezident Miloš Zeman, kritici naopak varují, že ve skutečnosti se může asijská velmoc snažit o rozbití jednoty Evropské unie.
"Evropské země potřebují iniciativy jako tuto čínskou k rozšiřování míru, zabraňování válkám, rozvoji světové ekonomiky a spolupráce, dosažení kulturní diverzity a společné prosperity," uvádí ve zmíněném rozhovoru pro China Daily Ču Aj-lien.
Její kolega Robert J. Mojzes popírá, že by při rozesílání informací o údajných milionech dolarů pro Vystrčila spolupracoval s organizacemi blízkými čínské vládě. "V této kauze nejsme angažovaní osobně ani profesně. Jsme pouhými pozorovateli s protikorupčním nastavením a nechceme být jako zdroj této informace citovaní. Pokud ale vyhodnotíte obsah článku jako věrohodný a rozhodnete se ho v nějaké formě převzít, měli bychom velký zájem o zaslání odkazu na výsledný text," odepsal Aktuálně.cz Mojzes.
Česká stopa - Číňan z organizace pro mírové sjednocení Číny
Jedním ze zakládajících členů ve Švýcarsku sídlící celoevropské komory, kterou vede Ču Aj-lien, je i čínský podnikatel působící v Česku, Li Žu-ťiang.
"Li má kromě byznysových aktivit také poměrně čilé kontakty s čínskými vlivovými orgány a místní částí čínské diaspory napojené na ambasádu a čínské státní a stranické instituce. Nejpřímější linkou je jeho pozice místopředsedy v Asociaci pro podporu mírového sjednocení Číny - politické organizaci, jejímž deklarovaným cílem je připojení Tchaj-wanu k Čínské lidové republice (kontinentální Čína, pozn. red.)," uvedl Filip Jirouš z organizace Sinopsis. Ta dlouhodobě čínský vliv v Česku popisuje a ve svém výzkumu podrobně zkoumá právě také čínskou komunitu v Česku a její napojení na vlivové struktury čínské vlády.
Zda Li Žu-ťiang věděl o aktivitách lidí blízkých jeho švýcarské kolegyni a směřujících do Česka, není jasné. Redakci se ho kontaktovat nepodařilo.
Asociace pro podporu mírového sjednocení Číny je součástí globální sítě, jejíž americká pobočka byla na konci října tamními úřady oficiálně prohlášena za agenta čínské vlády. Asociace pravidelně vydává prohlášení na podporu čínské politiky, například týkající se územních sporů v Jihočínském moři nebo dění v Hongkongu, ale také spoluorganizuje nejrůznější akce a setkání. Včetně pražských oslav čínského Nového roku.
Těch se zúčastnil i Vystrčilův předchůdce Kubera. A to v době, kdy se rozhodoval, zda cestu na Tchaj-wan uskutečnit. Před oslavou se setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, který se dlouhodobě snažil dosáhnout toho, aby Kubera nikam nejezdil. Bývalý šéf horní komory parlamentu zemřel jen o tři dny později, a jeho manželka Věra dává úmrtí do souvislosti s tlakem, kterému politik kvůli cestě na Tchaj-wan čelil.
Kvůli těmto svým aktivitám je Li Žu-ťiang jednou z klíčových postav čínské komunity v Česku. Oslavy čínského Nového roku pořádá společně s kolegou Čou Ling-ťienem. Ten se letos na jaře ocitl v centru jiné dezinformační agitace. Italská média totiž masivně přebírala informaci, že české ministerstvo vnitra zabavilo čínskou humanitární pomoc v podobě roušek určenou pro Itálii.
Pátrání Aktuálně.cz ale ukázalo, že vybavení v Lovosicích skladoval právě jeden z nejvlivnějších mužů čínské komunity v Česku Čou Ling-ťien. Podle svého tvrzení Čou roušky posílal jako pomoc z Číny do Itálie. Kde se vzaly v jeho českém skladu, který leží zcela mimo dopravní trasu, je ale dodnes nejasné. Jisté je, že statisíce roušek skončily v rukou českého překupníka. Ten se je předražené pokoušel prodat státu, který proti tomu zasáhl.
Varování BIS: Čína se snaží ovlivnit česká média
- Kontarozvědka BIS právě před snahami komunistické Číny ovlivňovat média varuje ve své poslední výroční zprávě. "Čínští aktéři - zpravodajci, diplomaté, členové stranických organizací a další - hledali v ČR způsoby, jak ovlivňovat veřejné mínění, šířit čínskou propagandu a budovat pozitivní obraz ČLR prostřednictvím otevřeného i skrytého ovlivňování mediálního obsahu," píše BIS.
- Aktuálně.cz loni odhalilo tajnou kampaň společnosti Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má v Číně na spotřebitelských půjčkách rozpůjčováno na 300 miliard korun, a má tak velký zájem na dobrých vztazích Česka s Čínou. PR agentura placená Home Creditem vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí. Agentura založila tlumočníkovi prezidentů Vítu Vojtovi webové stránky institutu Sinoskop věnujícímu se zdrženlivým a nepříliš kritickým způsobem Číně, Vojta přitom vystupoval v médiích jako nezávislý expert. Agentura si účtovala i napadání a monitoring veřejných vystoupení kritiků čínského režimu. Coby výsledek své práce PR agentura placená společností Home Credit také vykazovala některé texty o Číně portálu Info.cz.
- Aktuálně.cz už také informovalo, že Literární noviny navázaly spolupráci s čínským vládním deníkem Kuang-ming ž'-pao. Někdejší noviny pražského jara 1968 začaly přetiskovat přímo propagandistické texty komunistických novinářů, ale i další pochvalné texty o komunistické velmoci. Dosah obou médií je přitom nesouměřitelný. Literárních novin vycházeli v nákladu 10 tisíc kusů, zatímco Kuang-ming ž'-pao má náklad kolem půl milionu kopií.
- Dle analýzy ministerstva zahraničí, kterou Aktuálně.cz získalo, je Čína velmi aktivní ohledně dezinformací o koronaviru. Experti ministerstva varují před tím, že Čína zatajovala informace o nákaze a pandemii se i za pomoci propagandy pokusí využít k rozklížení Západu a získání dominance. V tom se její zájmy a aktivity protínají s Ruskem.