Čínská ambasáda skupovala v Česku respirátory a posílala je domů, varovala BIS

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
24. 3. 2020 15:42
Bezpečností a informační služba na začátku března varovala vládu, že čínská ambasáda v Česku od začátku ledna organizovala hromadné skupování roušek či respirátorů. Jako první na to upozornil Respekt. Dle několika zdrojů Aktuálně.cz k nákupům statisíců roušek ambasáda aktivizovala zdejší krajany. Mezi nimi i vlivného muže zdejší komunity Čou Ling-ťiena přímo napojeného na komunistickou vládu.
Čou Ling-ťien (vlevo) na Všečínském sjezdu navrácených krajanů, který proběhl předvloni v srpnu i za účasti komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga.
Čou Ling-ťien (vlevo) na Všečínském sjezdu navrácených krajanů, který proběhl předvloni v srpnu i za účasti komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga. | Foto: Prague Chinese Times

Premiér Andrej Babiš (ANO) nyní na letišti vítá zásilky respirátorů a roušek, která stát za miliardy nakupuje v Číně. Dle několika zdrojů Aktuálně.cz a Respektu ovšem na začátku března na stůl dostal v režimu utajení důvěrnou zprávu od Bezpečnostní a informační služby. Odpovídají tomu i informace Deníku N. Kontrarozvědka vládu varovala, že od ledna čínská ambasáda a tajné služby komunistického státu v Česku organizují rozsáhlou akci, do které se zapojilo i několik tisíc čínských krajanů, které žijí v Česku.

English version of the article.  

Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je "domů". Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových.

BIS to komentovat nechce. "Bez komentáře," uvedl mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Aktuálně.cz oslovilo i premiéra Andreje Babiše. Do vydání textu neodpověděl.

Redakce ovšem už popsala, jak se v nákupu ochranných prostředků v posledních měsících angažoval i Čou Ling-ťien. Ten je ve zdejší čínské komunitě čítající několik tisíc členů chápaný jako mimořádně vlivná postava. Působí jako předseda krajanského sdružení města Čching-tchien v Česku. "Formálně to z něj dělá muže číslo jedna nebo dva v rámci čínské komunity u nás. S velmi prokazatelným napojením na čínský režim," konstatoval analytik sdružení Sinopsis Filip Jirouš.

Vede největší krajanský spolek Číňanů v Česku, provozuje české čínskojazyčné on-line médium Prague Chinese Times a sám je přímo napojený na komunistickou vládu, dokonce doprovázel prezidenta Miloše Zemana do Číny. Čou mohl zapojit do obchodů zapojit rozsáhlou síť. Krajanské sdružení města Čching-tchien v Česku, kterému šéfuje Čou Ling-ťien, je největší součástí Asociace pro podporu mírového sjednocení Číny. Dle údajů čínských úřadů v Česku žije na pět tisíc krajanů. Z toho na tři tisíce pocházejí z Čching-tchienu.

Statisíce roušek z Česka do Číny 

Premiér Andrej Babiš (ANO) sice Číně na začátku února ochranný materiál odmítl poslat s tím, že ho Česko potřebuje, Číňané žijící v Česku ale skupovali roušky, respirátory a další ochranné materiály s tím, že je pošlou jako pomoc do Čching-tchienu. Podle informací dohledatelných v čínských veřejných zdrojích mělo jít o stovky infračervených teploměrů, desítky tisíc respirátorů a jednorázových ochranných plášťů a stovky tisíc chirurgických roušek.

"Čou Ling-ťien již nasbíral 780 000 lékařských roušek, a přes třicet tisíc jednorázových chirurgických plášťů a respirátorů N95," píše se k tomu na oficiálním webu Čínského lidového politického poradního shromáždění, což je ústavně jedna z nejdůležitějších institucí v Číně. Podle něj Číňané žijící v Česku "vykupovali od rána do večera velké lékárny".

"K osmému únoru nashromáždili krajané v České republice materiál v hodnotě více než 200 000 eur," praví se v jednom z textů v čínských médiích. 

Sbírku prý organizoval nejenom Čou Ling-ťien, ale i Cung Wej-jung (v textu titulován předseda Českého sdružení čínské mládeže). "Často jsem v noci ještě vyřizoval zprávy, takže jsem spal jen tři hodiny," cituje propagandistické médium Cunga.

Předseda Českého sdružení čínské mládeže Cung Wej-jung balí lékařské roušky k odeslání do Číny.
Předseda Českého sdružení čínské mládeže Cung Wej-jung balí lékařské roušky k odeslání do Číny. | Foto: Web Čínského lidového politického poradního shromáždění

"Jelikož dlouhá léta vždy nadšeně pomáhal lidem, nazývají Cung Wej-junga pražským Lej Fengem," pokračuje text. Lej Feng je patrně fiktivní voják, kterého vymyslela propaganda během Kulturní revoluce jako příklad vzorného občana

Na začátku února také zorganizovali sbírku peněz i zdravotnického materiálu pro Čching-tchien. Roušky a další pomůcky podle svých tvrzení posílali letadlem z Prahy a po uzavření přímé linky následně z Vídně.

Ještě na začátku března Čou a jeho sdružení byli pověřeni čchingtchienskou charitativní organizací na pomoc krajanům, která vznikla na konci roku 2019, aby nakoupili 50 tun rýže a poslali je čchingtchienským krajanům v Itálii. Organizace je napojena na čínskou komunistickou vládu. V tiskové zprávě se ředitel čchingtchienské kanceláře pro krajanské záležitosti nechal slyšet, že právě on pověřil Čouovo sdružení, aby do Itálie tu rýži poslal. Jménem organizace byly označené i krabice s ochrannými pomůckami nalezené v českém skladu v Lovosicích, které zabavila česká policie. Rýže odešla 6. března.

Aktuálně.cz už informovalo, že lovosický sklad, v němž zabavovala minulý týden roušky policie, měl pronajatý právě Čou. Statisíce roušek dovezených Čou Ling-ťienem skončilo v rukou českého překupníka, který se je předraženě pokoušel prodat státu. Zbytek podle svého tvrzení Čou posílal jako pomoc z Číny do Itálie. Kde se vzaly v jeho skladu v Česku, není jasné.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V srpnu se v Praze uskuteční turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu

Dva týdny po skončení olympijských her se v Praze na Ládví uskuteční dvouhvězdičkový turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu. Pořadatelé očekávají, že se jej od 19. do 22. srpna zúčastní kompletní domácí špička včetně párů Ondřej Perušič, David Schweiner a Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, které se kvalifikovaly do Tokia. Do Prahy se elitní okruh vrací po šesti letech, kdy se naposledy konal turnaj na Štvanici.

"Obrovská investice ve výši 30 milionů korun do rekonstrukce Beachklubu Ládví umožnila, aby se turnaj Světového okruhu vrátil do Prahy," řekl předseda volejbalového svazu Marek Pakosta. "Pro řadu domácích týmů vyjma těch nejlepších je to jedinečná šance, jak získat body do žebříčku pro nasazování na elitní turnaje," dodal Pakosta na dnešní tiskové konferenci, která se konala při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného zázemí areálu.

Další zprávy