Čínská ambasáda skupovala v Česku respirátory a posílala je domů, varovala BIS

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
24. 3. 2020 15:42
Bezpečností a informační služba na začátku března varovala vládu, že čínská ambasáda v Česku od začátku ledna organizovala hromadné skupování roušek či respirátorů. Jako první na to upozornil Respekt. Dle několika zdrojů Aktuálně.cz k nákupům statisíců roušek ambasáda aktivizovala zdejší krajany. Mezi nimi i vlivného muže zdejší komunity Čou Ling-ťiena přímo napojeného na komunistickou vládu.
Čou Ling-ťien (vlevo) na Všečínském sjezdu navrácených krajanů, který proběhl předvloni v srpnu i za účasti komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga.
Čou Ling-ťien (vlevo) na Všečínském sjezdu navrácených krajanů, který proběhl předvloni v srpnu i za účasti komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga. | Foto: Prague Chinese Times

Premiér Andrej Babiš (ANO) nyní na letišti vítá zásilky respirátorů a roušek, která stát za miliardy nakupuje v Číně. Dle několika zdrojů Aktuálně.cz a Respektu ovšem na začátku března na stůl dostal v režimu utajení důvěrnou zprávu od Bezpečnostní a informační služby. Odpovídají tomu i informace Deníku N. Kontrarozvědka vládu varovala, že od ledna čínská ambasáda a tajné služby komunistického státu v Česku organizují rozsáhlou akci, do které se zapojilo i několik tisíc čínských krajanů, které žijí v Česku.

English version of the article.  

Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je "domů". Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových.

BIS to komentovat nechce. "Bez komentáře," uvedl mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Aktuálně.cz oslovilo i premiéra Andreje Babiše. Do vydání textu neodpověděl.

Redakce ovšem už popsala, jak se v nákupu ochranných prostředků v posledních měsících angažoval i Čou Ling-ťien. Ten je ve zdejší čínské komunitě čítající několik tisíc členů chápaný jako mimořádně vlivná postava. Působí jako předseda krajanského sdružení města Čching-tchien v Česku. "Formálně to z něj dělá muže číslo jedna nebo dva v rámci čínské komunity u nás. S velmi prokazatelným napojením na čínský režim," konstatoval analytik sdružení Sinopsis Filip Jirouš.

Vede největší krajanský spolek Číňanů v Česku, provozuje české čínskojazyčné on-line médium Prague Chinese Times a sám je přímo napojený na komunistickou vládu, dokonce doprovázel prezidenta Miloše Zemana do Číny. Čou mohl zapojit do obchodů zapojit rozsáhlou síť. Krajanské sdružení města Čching-tchien v Česku, kterému šéfuje Čou Ling-ťien, je největší součástí Asociace pro podporu mírového sjednocení Číny. Dle údajů čínských úřadů v Česku žije na pět tisíc krajanů. Z toho na tři tisíce pocházejí z Čching-tchienu.

Statisíce roušek z Česka do Číny 

Premiér Andrej Babiš (ANO) sice Číně na začátku února ochranný materiál odmítl poslat s tím, že ho Česko potřebuje, Číňané žijící v Česku ale skupovali roušky, respirátory a další ochranné materiály s tím, že je pošlou jako pomoc do Čching-tchienu. Podle informací dohledatelných v čínských veřejných zdrojích mělo jít o stovky infračervených teploměrů, desítky tisíc respirátorů a jednorázových ochranných plášťů a stovky tisíc chirurgických roušek.

"Čou Ling-ťien již nasbíral 780 000 lékařských roušek, a přes třicet tisíc jednorázových chirurgických plášťů a respirátorů N95," píše se k tomu na oficiálním webu Čínského lidového politického poradního shromáždění, což je ústavně jedna z nejdůležitějších institucí v Číně. Podle něj Číňané žijící v Česku "vykupovali od rána do večera velké lékárny".

"K osmému únoru nashromáždili krajané v České republice materiál v hodnotě více než 200 000 eur," praví se v jednom z textů v čínských médiích. 

Sbírku prý organizoval nejenom Čou Ling-ťien, ale i Cung Wej-jung (v textu titulován předseda Českého sdružení čínské mládeže). "Často jsem v noci ještě vyřizoval zprávy, takže jsem spal jen tři hodiny," cituje propagandistické médium Cunga.

Předseda Českého sdružení čínské mládeže Cung Wej-jung balí lékařské roušky k odeslání do Číny.
Předseda Českého sdružení čínské mládeže Cung Wej-jung balí lékařské roušky k odeslání do Číny. | Foto: Web Čínského lidového politického poradního shromáždění

"Jelikož dlouhá léta vždy nadšeně pomáhal lidem, nazývají Cung Wej-junga pražským Lej Fengem," pokračuje text. Lej Feng je patrně fiktivní voják, kterého vymyslela propaganda během Kulturní revoluce jako příklad vzorného občana

Na začátku února také zorganizovali sbírku peněz i zdravotnického materiálu pro Čching-tchien. Roušky a další pomůcky podle svých tvrzení posílali letadlem z Prahy a po uzavření přímé linky následně z Vídně.

Ještě na začátku března Čou a jeho sdružení byli pověřeni čchingtchienskou charitativní organizací na pomoc krajanům, která vznikla na konci roku 2019, aby nakoupili 50 tun rýže a poslali je čchingtchienským krajanům v Itálii. Organizace je napojena na čínskou komunistickou vládu. V tiskové zprávě se ředitel čchingtchienské kanceláře pro krajanské záležitosti nechal slyšet, že právě on pověřil Čouovo sdružení, aby do Itálie tu rýži poslal. Jménem organizace byly označené i krabice s ochrannými pomůckami nalezené v českém skladu v Lovosicích, které zabavila česká policie. Rýže odešla 6. března.

Aktuálně.cz už informovalo, že lovosický sklad, v němž zabavovala minulý týden roušky policie, měl pronajatý právě Čou. Statisíce roušek dovezených Čou Ling-ťienem skončilo v rukou českého překupníka, který se je předraženě pokoušel prodat státu. Zbytek podle svého tvrzení Čou posílal jako pomoc z Číny do Itálie. Kde se vzaly v jeho skladu v Česku, není jasné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy