Praha - Sociální demokracie, která získala nejvíc hlasů v letošních sněmovních volbách, vzdala úsilí sestavit vládu a půjde do opozice. Definitivně to má potvrdit páteční předsednictvo strany.
V opozičních lavicích zasedne ve sněmovně už druhé volební období po sobě.
Členové vedení socialistů jsou podle zjištění deníku Aktuálně.cz přesvědčeni, že už není třeba dál otálet: ČSSD vládu nesloží, naopak se rýsuje jako pravděpodobný pravicový kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Tyto strany dnes podepsaly společné prohlášení, že chtějí společnou vládu složit.
"Už je čas to oznámit. Musíme se začít soustředit na podzimní krajské volby a ne ztrácet čas marnými pokus o něco, co nemá šanci na úspěch," uvedl jeden z členů nejužšího vedení strany.
Co se děje v politice
"- Co se děje v ODS: Nečas chce čistou ODS. Bez kmotrů to ale nepůjde
- Co se děje v ČSSD: Lidový dům na prodej? Po volbách nemá ČSSD peníze
- Pondělí: Povolební vyjednávání jsme v pondělí sledovali online - zde
- Jak se chystá vláda: Trojice vítězů dělí posty. Nečas počítá s Vondrou
- První dohody: ODS a TOP 09 a VV se shodly, chtějí snížit platy ve sněmovně
- Analýza: Odhlasovali jsme utahování opasků. Takto to začne
Rozhodnuto bylo už v sobotu
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach potvrdil, že v pátek se bude dalšímu osudu strany věnovat předsednictvo. Potvrdil i to, že varianta opozice je na stole. "Musíme si vyslechnout názor krajů, pak padne definitivně rozhodnutí," dodal Škromach.
Oficiálně ale špičky ČSSD plánovaný odchod do opozice nekomentují. Úřadující lídr ČSSD Bohuslav Sobotka na sms nereagoval a mobilní telefon po zavolání položil.
Na odchodu do opozice se podle informací Aktuálně.cz vedení ČSSD víceméně shodlo už v sobotu v noci.
Navenek však politici tvrdili, že nic není ztraceno a jako vítězná strana zkusí sestavit vládu. "Bojuje se do posledního výstřelu," říkal ještě v týdnu jeden z místopředsedů.
Rychlé prozření
Už v pondělí ale bylo zřejmé, že šance socialistů jsou minimální. ODS, TOP 09 a VV daly najevo, že chtějí vládnout spolu a definitivně to pak stvrdily právě dnes ve zmíněném prohlášení.
Věci veřejné následně dokonce zrušily domluvenou schůzku se Sobotkou. Krátce poté pak prezident oznámil, že z pěti politiků sněmovních stran, s nimiž se sešel v pondělí po volbách, zve ve čtvrtek na Hrad jediného - Petra Nečase z ODS.
Spolu s tím a dalšími informacemi, že prezident hodlá rovnou jmenovat Nečase premiérem, to byl pro ČSSD poslední impuls.
"Je zřejmé, že ČSSD nemá průnik s programem ODS ani TOP 09. Je nyní na prezidentovi, aby vyhodnotil situaci," podotkl místopředseda Lubomír Zaorálek. A dodal, že osobně by už netrval na tom, aby ČSSD dostala od prezidenta první pokus na sestavení vlády.
Co se týče programu, ČSSD by byla schopna se shodnout s Věcmi veřejnými. Byla dokonce ochotna jim udělat velkorysý návrh pro případnou společnou vládu (vlivné ministerské posty, debata nad premiérem a ústupky v programu), ve skutečnosti jej ale stejně nemyslela vážně. I s Věcmi veřejnými by totiž musela vládnout menšinově.
A co s Paroubkem?
Strana se teď soustředí na vnitrostranické přeskupování sil.
Po odchodu Jiřího Paroubka si musí zvolit nového lídra. Zatím je podle informací Aktuálně.cz jisté, že o předsednický post budou bojovat úřadující šéf Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek.
Odhadovat jejich šance je nyní předčasné, oba se těší podpoře významné části stranických kolegů.
Kromě toho ale zbývá socialistům vyřešit ještě poměrně složitý rébus: co s Jiřím Paroubkem? Teoreticky by se mohl stát šéfem sněmovny, tento post hodlají ostatní parlamentní strany přenechat ČSSD coby vítězi ve volbách. Není ale jisté, že právě Jiří Paroubek by při volbě prošel a kolegové jej nechtějí vystavit takovému ponížení.
Sám Paroubek oznámil, že chce být řadovým poslancem. Podle informací Aktuálně.cz nyní čeká na nabídku, s níž ho ČSSD osloví. Jeho odchod mimo sněmovnu zatím není ve hře.