Přehled nejdůležitějších událostí:
Milí čtenáři, tento on-line přenos končí. Události kolem pandemie koronaviru u nás i ve světě můžete v průběhu dalšího týdne sledovat v nové on-line reportáži.
"Ministr zdravotnictví ani vláda ČR nedali žádný pokyn ani nevydali žádné rozhodnutí, které by znamenalo propuštěni zaměstnanců hygienických stanic, jak dnes publikovala některá média," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. "Kvůli chybě některých zaměstnanců došlo k hrubé dezinterpretaci a budou vyvozeny personální důsledky," dodal.
Ministerstvo zdravotnictví popřelo, že by dalo hygienám pokyn k propouštění, jak uvedly Seznam Zprávy. Někteří zaměstnanci podle ministerstva informace dezinterpretovali.
V téměř celých Spojených státech nyní rychle ustupuje vlna pandemie způsobená nakažlivou variantou omikron, která propukla ve druhé polovině prosince. Počty nově nakažených klesají ve 49 z 50 amerických států, uvádí s odkazem na svoje statistiky agentura Reuters. Klesají rovněž počty hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu, na vzestupu jsou ale naopak počty úmrtí. Počty nových infekcí v USA prudce klesají již asi deset dní, stále jsou však výrazně vyšší, než při předchozích vlnách pandemie.
Existuje velmi reálná a velmi pravděpodobná možnost, že Británii v budoucnu zasáhnou další silné vlny covidu-19. Uvádí to zpráva, kterou dnes zveřejnili britští epidemiologové. Zprávu sestavili odborníci, kteří modelují pandemii pro potřeby vládních doporučení. Většinu omezení už premiér Boris Johnson v Anglii zrušil s odůvodněním, že se Británie musí naučit s koronavirem žít.
Rozpočtové škrty na ministerstvu zdravotnictví se mají dotknout i krajských hygienických stanic. Podle serveru Seznam Zprávy jim ministerstvo v dopise oznámilo, kolik pracovníků mají propustit. V době pandemie se počty tabulkových míst na krajských hygienických stanicích zvyšovaly o 134 míst. Rozpočet ministerstva zdravotnictví minulá vláda pro letošní rok schválila na rekordních 23,7 miliardy korun, v roce před pandemií koronaviru byl 8,2 miliardy. Nový návrh rozpočtu má vláda schvalovat ve středu. Podle České televize chce navíc zmrazením plateb za státní pojištěnce ušetřit téměř 11 miliard korun.
Centrum Ottawy už týden blokují odpůrci protikoronavirových opatření, která zavedla kanadská vláda. Tvrdí, že neodejdou, dokud restrikce nebudou zrušeny. Na počátku tohoto protestu stál takzvaný Konvoj svobody, v němž se do středu kanadského hlavního města sjeli řidiči kamionů, kteří nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 kvůli cestám přes hranice se Spojenými státy. Bez něho musejí po návratu do karantény.
Španělsko příští týden zruší povinnost nosit venku roušky. Oznámila to dnes ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová, podle které to umožňuje lepší vývoj pandemické situace v zemi. Opatření vláda zavedla těsně před vánočními svátky, ale část expertů pochybovala o jeho účinnosti. Uvolnění od příštího týdne chystá i Řecko, které přestane vyžadovat negativní test po očkovaných turistech. Roušky však budou stále povinné ve vnitřních prostorech mimo domov.
Po pondělních testech ve školách se potvrdil covid u 13 595 žáků a 1818 zaměstnanců, proti předešlému týdnu nakažených žáků ubylo, pracovníků přibyl.
Ředitelé škol budou moci asi už od příštího týdne vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo zavést distanční výuku, jestliže to bude nutné kvůli chybějícím učitelům v důsledku koronavirové karantény nebo izolace. Počítá s tím zákon, který podepsal prezident Miloš Zeman. V pátek o tom informoval jeho mluvčí.
Od soboty 5. února skončí očkování v centru na hlavním nádraží v Praze. Zdravotníci Fakultní nemocnice Bulovka tam podali téměř 58 tisíc dávek.
Zájem o zahájení očkování proti covidu-19 je nejnižší od začátku vakcinace. V tomto týdnu zdravotníci denně podali jen kolem 1500 dávek.
Takzvaná mapa cestovatele nedozná od pondělí žádných změn. Drtivá většina evropských zemí zůstává v kategorii s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do Česka.
Zaměstnavatelé od začátku plošného testování nahlásili už více než 100 tisíc pozitivních testů na koronavirus. Téměř 60 procent pozitivních absolvovalo i nepovinný PCR test, který nákazu potvrdil v 84 procentech případů. Řekl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Povinné testování začalo v pondělí 17. ledna a ukončeno bude v pátek 18. února. Stejný den skončí i preventivní testy ve školách.
Na Slovensku přibylo ve čtvrtek 19 533 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 potvrzených PCR testy. Zemřelo také dalších 25 pacientů s koronavirem.
Za předchozích sedm dní bylo v Pardubickém kraji PCR testy potvrzeno 12 516 případů nákazy koronavirem. Je to o 2148 více než týden předtím.
V Královéhradeckém kraji tempo nárůstu nakažených covidem zpomaluje. Nemocnice v kraji jsou na hraně personálních kapacit, přibývá hospitalizovaných.
V Plzeňském kraji přibylo za týden rekordních 14 906 nákaz koronavirem, o pětinu víc než před týdnem. Klesá zájem o očkování, převládají třetí dávky.
Ve středních Čechách přibylo za týden 36 tisíc nákaz, o 1400 víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem postupně přibývá, zájem o očkování slábne
V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo rekordních 168 201 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 682 úmrtí pacientů s covidem-19. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 155 768 nově nakažených a 667 úmrtí. Denní přírůstky nakažených v zemi rekordně rostou již 15. den v řadě, což úřady vysvětlují šířením nakažlivější varianty omikron.
Ukrajina během uplynulých 24 hodin zaznamenala rekordní přírůstek 43 778 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 174 úmrtí pacientů s covidem-19, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. O den dříve přibylo 39 620 nových případů, což byl tehdy rovněž rekordní údaj, a 210 úmrtí.
Indonéský ostrov Bali, který před pandemií patřil k vyhledávaným turistickým destinacím, se ode dneška otevírá zahraničním turistům ze všech zemí. Ti však po příletu musí do karantény, uvedla agentura AP. Ostrov se otevřel návštěvníkům z 19 vybraných zemí v říjnu, první přímý mezinárodní let však přistál na Bali ve čtvrtek. Úřady si od dnešního uvolnění slibují posílení ekonomiky, která je na cestovním ruchu ve velké míře závislá.
Laboratoře v Karlovarském kraji za týden potvrdily 5610 případů covidu-19, o 168 více než za týden minulý. Incidenční číslo stouplo z 1855 na 1913.
Na Vysočině potvrdily testy v posledním týdnu 10 705 nových případů covidu-19, je to o 3141 víc než v týdnu předtím. Za týden zemřelo šest nakažených.
Na jižní Moravě přibylo za poslední den 4628 potvrzených případů covidu. Týdenní incidence vzrostla z 2375 na 2491 nákaz na 100 tisíc obyvatel.
V Praze už epidemie koronaviru slábne. Případů bylo v uplynulém týdnu o desetinu méně než o týden dřív, klesla incidence. Přibylo lidí v nemocnicích.
V Ústeckém kraji za týden přibylo 18 781 pozitivních na covid, víc než předchozí týden. Hospitalizovaných mírně přibylo. Zájem o očkování klesá.
Hygienici na jihu Čech registrovali za poslední týden rekordních 18 339 nových případů koronaviru. V průměru tedy více než 2600 za jeden den.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 14 988 případů covidu-19, minulý týden jich bylo 11 994. V úterý přibylo rekordních 3862 nakažených.
V Olomouckém kraji za týden přibylo rekordních 13 833 nákaz koronavirem. Roste počet hospitalizovaných s covidem, klesá zájem o očkování.
Ve čtvrtek testy v Česku prokázaly 37 662 nových případů covidu, to je skoro o 2860 víc než před týdnem. Dalších 6550 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, zatímco minulý čtvrtek nahlásily laboratoře rekordních 16 202 podezření na reinfekci. Celkový počet pozitivních testů byl tedy uplynulý den přes 44 000.
Dál stoupá počet lidí s covidem-19 v nemocnicích, kterých je zhruba 3000, o 800 víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu ale zatím nepřibývá a zůstává kolem dvou stovek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Čísla nakažených v poslední době rekordně rostou v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než původně dominantní varianta delta.
Čtyři blízcí spolupracovníci britského premiéra Borise Johnsona dnes postupně během dne odstoupili ze svých funkcí. Tři z nich podali výpověď kvůli kauze večírků pořádaných v úřadu premiéra v Downing Street během koronavirových uzávěr. Kritiku Johnson, který čelí stále většímu tlaku i z vlastní Konzervativní strany, sklidil i od ministra financí Rishiho Sunaka, informovaly zahraniční agentury.
Horní komora rakouského parlamentu ve čtvrtek schválila zákon o povinném očkování proti koronaviru pro lidi starší 18 let. Dolní komora zákon podpořila už 20. ledna. Zákon, který měl původně platit od 1. února, vstoupí oficiálně v platnost po podpisu prezidenta Alexandera Van der Bellena. Rakousko se pak stane první zemí Evropy, která všeobecnou očkovací povinnost v souvislosti s konavirem zavedla.
Zrušení kontroly covidových certifikátů může podle biochemika Libora Grubhoffera pandemickou vlnu omikronu podstatně prodloužit, předpokládá nejméně do konce března. "Rezignovali jsme na skutečnost, že máme obrovská čísla pozitivně testovaných, máme obrovské incidenční číslo. K rozvolnění bych přikročil, až by kleslo pod hodnotu 100, a reprodukční číslo pod hodnotu 1,0," řekl.
Podle viroložky Ruth Tachezy není strategické říkat přesná data, ale lépe je uvádět parametry, kterých musí epidemie dosáhnout. "Považuji za zvláštní uvolňovat opatření ve chvíli, když čísla nakažených stále stoupají nebo alespoň ještě přesvědčivě neklesají a není zcela jasné, kolik lidí bude končit v nemocnicích a kdy a jak rychle bude incidence klesat či klesne na rozumná čísla," sdělila Tachezy.
Počet hospitalizovaných s covidem v pražských nemocnicích se za tři týdny zdvojnásobil, ve středu jich bylo 328 a 52 z nich přibylo za poslední den. Pacientů na jednotkách intenzivní péče je za stejnou dobu asi o třetinu víc, aktuálně jich je 63.
Na konci února zastaví svůj provoz velkokapacitní očkovací centrum, které v jihlavské průmyslové zóně Hruškové Dvory provozuje Nemocnice Jihlava. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) zájem o očkování proti koronaviru klesá. Mimo jihlavského centra skončila všechna velkokapacitní očkovací místa v kraji už loni v srpnu.
Ministerstvo zdravotnictví nastaví harmonogram rušení protiepidemických opatření ve druhé polovině února. Rozhodne podle dat z 15. února.
V Polsku během středy přibylo 54 477 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 307 úmrtí pacientů s covidem-19. Celkem se od začátku pandemie nakazilo více než 5 035 000 Poláků, z nichž 106 060 nákaze podlehlo, uvedla televize TVN 24. V Polsku žije asi 38 milionů lidí.
Hnutí ANO se možná obrátí na Ústavní soud kvůli způsobu projednání novely pandemického zákona ve sněmovně, jedná s právníky, řekl Vondráček.
Ředitelé škol budou moci kvůli covidu-19 vyhlásit mimořádné volno nebo distanční výuku až na deset dnů. Senát to schválil, zbývá podpis prezidenta.
Senát zřejmě novelu pandemického zákona projedná 10. února, kdy bude pokračovat jeho únorová schůze. Horní komora o tom rozhodla v úvodu dnešního jednání na návrh svého předsedy Miloše Vystrčila (ODS).
Švédsko příští týden zruší většinu opatření proti šíření koronaviru, včetně očkovacích pasů či omezení hromadných akcí a zkrácené otvírací doby restaurací. Podle švédské televize SVT to řekla premiérka Magdalena Anderssonová. Stejný krok již dříve oznámily i další severské země Dánsko a Norsko.
"Je načase, aby se Švédsko znovu otevřelo," prohlásila na tiskové konferenci předsedkyně švédské vlády. "Množství nákaz bude ještě nějakou dobu vysoké, ale domníváme se, že nejhorší následky epidemie již máme za sebou," dodala.
Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 155 768 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 667 úmrtí pacientů s covidem-19, oznámily tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve bylo nových případů 141 883 a úmrtí 678. Denní přírůstky nakažených v zemi rekordně rostou již 14. den v řadě, což úřady vysvětlují šířením nakažlivější varianty omikron.
V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo 5173 nově nakažených covidem-19. Je to o 351 případů více než před týdnem. Počet hospitalizovaných dál roste, v nemocnicích v regionu jsou čtyři stovky lidí s covidem-19, před týdnem jich bylo přes 200.
Senát zřejmě pandemickou novelu projedná za týden, kdy bude pokračovat jeho únorová schůze. Očekává se, že ji schválí.
Pokud bude upravený pandemický zákon platit, podle Asociace hotelů by měly být lépe zpracovány náhrady a odpovědnost státu za omezení podnikání.
Novela pandemického zákona, kterou ve čtvrtek sněmovna schválila, absolutně nemá logiku, míní Babiš. Nejsou podle něj zřejmé některé kompetence.
Na jižní Moravě přibylo za středu 5252 potvrzených případů covidu. Tzv. týdenní incidence klesla z 2495 na 2375 nákaz na 100 tisíc obyvatel.
Sedmidenní celorepubliková incidence již pátý týden roste. Nyní dosáhla 2377 případů na 100 tisíc obyvatel, což je o 420 více než před týdnem.
V Olomouckém kraji padl ve středu nový rekord v počtu nákaz covidem-19, do statistik jich bylo zapsáno 2849. Je to o 82 více než ve středu.
Ve středních Čechách přibylo za středu 5419 případů covidu. To je o 3567 méně než ve stejný den před týdnem, kdy byl denní přírůstek rekordní.
Počet podaných dávek vakcín proti koronaviru ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal deset miliard. Nejvíce jich bylo aplikováno v Číně (tři miliardy), v Indii (1,7 miliardy) a v USA (540 milionů). V Česku počet podaných dávek za celou dobu očkování přesáhl 17 milionů, plně očkováno je přibližně 6,79 milionu lidí.
Nový Zéland od konce tohoto měsíce začne postupně otevírat hranice, lidé z většiny zemí světa tam ale budou smět až v říjnu, oznámila premiérka Jacinda Ardernová. Její země kvůli pandemii covidu-19 zavedla jedna z nejpřísnějších opatření na světě.
Už téměř dva roky shromažďují policisté osobní data obyvatel, kteří jsou kvůli covidu v karanténě nebo v izolaci. Podle zjištění Aktuálně.cz prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů, zda policie s evidencí nakládá podle zákona.
Očkovací pasy budou ve Francii platit tak dlouho, dokud nemocnice nebudou moci fungovat normálně bez toho, aniž by musely rušit plánované zákroky kvůli velkým počtům pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Ve středu to podle agentury Reuters řekl ministr zdravotnictví Olivier Véran.
Laboratoře ve středu podle dosavadních údajů provedly o zhruba 27 tisíc méně testů než před týdnem. Metodou PCR zpracovaly 121 500 testů, dalších 16 800 bylo antigenních. Pozitivita testů zůstává vysoká.
V Německu za středu přibylo 236 120 nových případů koronaviru, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z aktuální statistiky Institutu Roberta Kocha. I minulou středu počet nakažených překonal hranici 200 tisíc.
Testy ve středu odhalily v Česku 43 307 nově potvrzených případů koronaviru, to je o zhruba 11 400 méně než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo 7367, ve srovnání s minulou středu o 2500 víc. Celkový počet nakažených byl tak uplynulý den v mezitýdenním srovnání nižší o 8860 případů.
Lidí s covidem-19 v nemocnicích za uplynulý týden přibylo o asi 800 na 2856, počet pacientů ve vážném stavu se ale moc nemění a zůstává od konce ledna kolem dvou stovek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury je ale zákon "bezprecedentním útokem na práva a svobody občanů". Podání k Ústavnímu soudu se podle něho bude týkat i údajně bezdůvodného schvalování předlohy zkráceně ve stavu legislativní nouze.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že schválené úpravy posunuly novelu správným směrem. Před poslanci opět slíbil, že bude pokračovat v uvolňování protikoronavirových restrikcí. "Pandemický zákon není nic jiného než pojistka, kdyby se něco mimořádného stalo," zdůraznil.
Vybrané body novely pandemického zákona, kterou schválila sněmovna:
Fiala ocenil schválení pandemického zákona. Díky práci poslanců je podle něj úprava jednoduchá, ale současně dost silná pro případ zhoršení epidemie.
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil dnes v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech.
Fiala řekl, že kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků. "Rozhodnutí soudu to pouze urychlilo," konstatoval premiér. V platnosti podle něj zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách.
Vláda na únorové sněmovní schůzi navrhne zrušení pandemické pohotovosti. Přesné datum teprve určí. Zůstanou povinné respirátory uvnitř, řekl Fiala.
Vláda k 9. únoru zruší povinnost prokazovat se covidovým certifikátem pro využívání služeb, pro vstup na kulturní a další akce, řekl Fiala.
ANO se chovalo v diskusi o pandemickém zákoně konstruktivně, řekla Schillerová. Podporou pozměňovacích návrhů se snažilo zmírnit jeho dopady.
Sněmovna na návrh koalice vyškrtla z novely ustanovení, podle nichž měla dostat pravomoc k vydávání protiepidemických opatření pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra. Úřady nebudou moci na rozdíl od současného znění pandemického zákona a novely úplně zakázat soukromé a veřejné akce, a také provoz hudebních, tanečních nebo herních klubů či diskoték, heren a kasin. Jejich provoz budou moci pouze omezit.
Hlavní části pandemického zákona o možností vydávání mimořádných opatření mají platit podle schváleného pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru do konce listopadu. Původně měla jejich platnost skončit s únorem a vláda navrhovala prodloužení účinnosti zákona bez časového omezení.
Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem například i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Sněmovna možnost upravila na návrh poslanců vládní koalice tak, aby takový postup nemohl být zneužitelný.
Zákon také zavede lhůtu, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace.
Pro předlohu hlasovalo 70 ze 122 přítomných poslanců. Proti jich bylo 52. Novelu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci opozičních ANO a SPD hlasovali proti.
Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři. SPD ohlásila, že pokud bude zákon platit, napadne ho u Ústavního soudu.
Poslanci mimo jiné podstatně snížili horní hranici pokut, které mohou úřady za porušení mimořádných opatření ukládat.
Podle vládní novely zákona, kterou poslanci schválili, budou protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.
Proticovidová opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout více činností. Schválila to sněmovna po 35 hodinách jednání.
Sporná pandemická novela je ve sněmovně před schvalováním, má následovat po přestávce. Koalice navrhla úpravy, opoziční SPD prosazuje zrušení zákona.
Hospodářská komora předpokládá, že část živnostníků a podniků bude v pravidelném testování pokračovat i po skončení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. V současné době mezi svými členy provádí průzkum, aby mohla s vládou projednat úpravy parametrů testování, pokud by se ho ministři rozhodli znovu zavést například na podzim. Na dotaz to uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Senát by měl podle svých výborů schválit zákon, který umožní vyhlásit až na deset dní mimořádné ředitelské volno ve školách nebo zavést distanční výuku. Ústavně-právní výbor dnes doporučil normu přijmout beze změn. Stejné stanovisko schválil také školský výbor. Horní komora o návrhu rozhodne ve čtvrtek, normu má na návrh vlády schvalovat ve zrychleném režimu.
Novou pravomoc budou moci ředitelé škol využít v případě, že to bude třeba kvůli absenci velkého počtu pedagogů v důsledku koronavirové karantény nebo izolace. Předloha předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné, a to ve výši 80 procent základu výdělku.
Ve sněmovní debatě k pandemické novele opět vystupují s kritikou poslanci SPD. Dodržují řečnické omezení, druhé čtení by se mohlo chýlit ke konci.
V izolaci po pozitivním testu na koronavirus bylo v úterý 270 tisíc lidí a 358 tisíc v karanténě po rizikovém kontaktu nebo pozitivním testu v zaměstnání. Celkově jde tak o 628 tisíc lidí, tedy asi 5,9 procenta obyvatel. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Za posledních pět dní laboratoře evidovaly 223 453 poprvé pozitivních testů a 29 801 osob se nakazilo opakovaně. Další lidé pak mohou mít karanténu delší, pokud mají příznaky.
Zástupci školských asociací a spolku Pedagogická komora se neshodnou na tom, zda je správné dnešní rozhodnutí vlády ukončit testování na covid-19 ve školách. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové bude možné to zhodnotit až podle dalšího vývoje epidemie. Schejbalová poukázala na to, že šíření omikronu zatím neslábne. Konec testování ale podle ní ulehčí administrativě škol. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka dává ukončení pravidelných testů smysl minimálně z ekonomického hlediska. Naopak spolek Pedagogická komora s rozhodnutím vlády nesouhlasí.
Sněmovna na návrh koalice zkrátila dobu pro vystoupení k pandemickému zákonu na dvakrát pět minut. Návrh padl 30 hodin po zahájení jednání.
Lidé, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19, končili při aktuální vlně nákazy asi pětkrát častěji s koronavirem v nemocnici než lidé s ukončenou prvotní vakcinací a 23krát častěji než nakažení, kteří měli i posilující dávku vakcíny. S údaji v úterý přišlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na základě analýzy dat z okresu Los Angeles z přelomu roku. Podle deníku The New York Times tak potvrdilo poznatky expertů z jiných zemí o silné ochraně vakcín proti vážnému průběhu nemoci při nákaze koronavirovou variantou omikron.
Vládou navržené kompenzace jsou nepříjemným překvapením, uvedla Hospodářská komora. Měly by být založeny na programech COVID 2021 a Nepokryté náklady.
Situace v pobytových zařízeních sociálních služeb v Plzeňském kraji se kvůli pandemii koronaviru zhoršuje. Počty zaměstnanců, kteří chybí v práci hlavně vinou karantén, jsou vyšší než v předchozích vlnách. Zařízení na to operativně reagují a každý půlden mění rozpisy služeb. Doufaly, že jim letošek přinese úlevu, ale strach o klienty a zaměstnance nepolevuje. Vyplývá to z vyjádření ředitelů zařízení a krajského odboru sociálních věcí.
Na kompenzace, které představila vláda, dosáhne z gastronomie jen minimum podnikatelů, uvedl Kastner z Asociace malých a středních podniků.
Snahou je podle premiéra Petra Fialy (ODS) podpořit zejména drobné podnikatele, kteří nemají rezervy a výpadek tržeb by je ohrozil na existenci. "Pomoc bude cílená, administrativně nenáročná a snadno dosažitelná," uvedl. Týkat by se měla hlavně prodejců na vánočních trzích, organizátorů adventních trhů, cateringu, restaurací, hudebních klubů, cestovních kanceláří a agentur, organizátorů hudebních a sportovních akcí. Ministři uvažují ještě o jedné skupině, Síkela ji ale zatím nechtěl uvést.
Nynější vlna epidemie covidu způsobená variantou omikron se dá přirovnat k respiračním infekcím typickým pro zimní období. Plošné testování ve školách a zaměstnání, které je povinné i pro zdravé a bezpříznakové lidi, nemá smysl. Řekla to primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze Hana Roháčová.
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o prokazování očkování podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše potvrdilo, že pandemický zákon je v nynější podobě zbytečný. Bylo možné využít nouzový stav, uvedl.
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ohledně vstupu do restaurací a hotelů ukazuje, že právní prostředí pro řešení pandemie v Česku není dostatečné, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zrušené opatření by bylo nenapadnutelné, pokud by už platila novela pandemického zákona, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). O novele právě tohoto zákona již druhým dnem jedná sněmovna.
Ministerstvo zdravotnictví od středy umožní v zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy dětí pracovní karanténu. Povolit ji musí krajská hygiena.
Podnikatelé s propadem tržeb o 50 procent proti 2. pololetí 2019 budou moci podle oboru získat pomoc nejvýše 500 tisíc až 1,5 milionu korun, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Na kompenzace chce vláda dát 3 miliardy korun. Týkat by se měly asi 11 tisíc podnikatelů omezených od 25. listopadu do 26. prosince loňského roku.
Poslední testování ve školách proběhne v pondělí 14. února, řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Vláda zatím kompenzace pro podnikatele podle ministra Síkely neschválila, bude o nich jednat příští týden. Sejít se chce ještě s profesními svazy.
Testování ve školách skončí 18. února, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po jednání vlády na plénu Poslanecké sněmovny. Ke stejnému datu skončí i obdobná povinnost pro zaměstnance ve firmách. Rozhodla o tom ve středu vláda.
Pravidelné testování ve školách a firmách končí k 18. 2. Díky pravidelnému a intenzivnímu testování se nám podařilo zploštit růstovou křivku nákazy a udržet otevřené školy.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) February 2, 2022
S ústupem této vlny se začneme vracet k normálnímu životu. Mým cílem je dovést nás tam co nejbezpečněji.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří, že maximum restriktivních opatření bude moci být s ohledem na vývoj epidemie koronaviru uvolněno v březnu. "Věřím, že v březnu budeme moci uvolnit na maximum všechna opatření," prohlásil Válek. Svědčí o to dosavadní vývoj epidemie a její predikce, dodal.
Asociace hotelů a restaurací nepředpokládá, že vláda zruší na základě rozhodnutí soudu opatření. Měla by vrátit alespoň možnost prokázat se i testem.
Sněmovna začala po zhruba 26 hodinách od začátku schůze ve znamení obstrukcí SPD projednávat pandemickou novelu. Debatovat o ní chce 17 poslanců.
Přehled hlavních událostí:
Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) od chvíle, kdy převládá varianta omikron, považuje plošné testování za zbytečné. Za současné situace je také proti pokračování epidemických opatření ve službách. Podle odborníků varianta omikron stojí za rekordními nárůsty počtu nově potvrzených případů covidu-19 v posledních týdnech.
Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat restaurace a hotely všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti covidu-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které bude během dneška dostupné na úřední desce.
Pandemický zákon podle soudce Petra Mikeše podobnou regulaci restaurací a hotelů neumožňuje. Zákon o ochraně veřejného zdraví by sice regulaci umožňoval, avšak jen za situace, kdy ohniskem choroby je celá země a podezřelým z nákazy každý její občan. Ministerstvo však v odůvodnění opatření s takovou argumentací nepřišlo.
Při domácí léčbě covidu-19 se vám budou hodit léky proti horečce, to znamená paralen nebo ibuprofen, a také léky proti kašli. Také doporučujeme užívat vitaminy C, D nebo B. Poté při případném zhoršení zdravotního stavu je důležité včas zavolat záchrannou službu, uvádí pro Aktuálně.cz Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice:
Odpůrců novely pandemického zákona přišly ke sněmovně, kde už den poslanci o sporné normě jednají, před 11:00 zhruba dvě desítky. Prostor před Sněmovní ulicí střeží policie a k budově sněmovny pouští pouze po identifikaci. Protest by měl podle pořadatelů pokračovat až do chvíle do rozhodnutí sněmovny.
Sněmovna rozhodla dopoledne hlasy poslanců koaliční většiny, že bude schvalovat pandemickou novelu zrychleně. Opoziční hnutí ANO si pak vyžádalo dvouhodinovou přestávku. Předsedkyně klubu Alena Schillerová uvedla, že poslanci ANO projednávání vládní předlohy neblokují. Protože ale dolní komora jednala skoro nepřetržitě zhruba 24 hodin, zákonodárci podle ní potřebují čas na osobní hygienu. Schůze bude pokračovat přibližně od 13:00.
Aktuální info @Aktualnecz: Sněmovna stojí, šéfka klubu hnutí ANO A. Schillerová oznámila, že její klub si bere dvě hodiny na přestávku. Předtím vládní koalice odhlasovala pokračování projednávání pandemického zákona v legislativní nouzi. Jednání bude pokračovat 12.56. pic.twitter.com/BQLZjGKWFT
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 2, 2022
Pro návrh programu schůze hlasovalo 78 ze 139 přítomných poslanců, proti jich bylo 60. Program podpořili poslanci vládní koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti jeho schválení hlasovali poslanci SPD a ANO kromě Ivo Vondráka, který se hlasování zdržel. Sněmovna předtím zamítla 36 návrhů na zařazení dalších bodů do programu od zákonodárců SPD.
Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin opět rekordní přírůstek 141 883 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 678 úmrtí pacientů s covidem-19, oznámily tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 125 836 nových případů a 663 úmrtí. Ruské údaje o nově nakažených rostou 13. den v řadě.
Poslanci ANO se přeli s koaličními zástupci o potřebu zrychleného schválení pandemické novely. Podle Vondráčka (ANO) spor skončí u Ústavního soudu.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a poslanec a lékař Bohuslav Svoboda (ODS) apelovali na ostatní poslance, aby novelu pandemického zákona schválili. Vzhledem k narůstajícímu počtu hospitalizovaných jinak podle nich hrozní nemocnicím vážné problémy.
Aktuální zpráva @Aktualnecz z Poslanecké sněmovny: Vlastimil Válek a Bohuslav Svoboda jako lékaři požádali naléhavě poslance, aby schválili pandemický zákon. Jinak podle nich hrozí mimo jiné vážné problémy pacientům v nemocnicích, počty hospitalizovaných narůstají.
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 2, 2022
Fialova vláda zahájila své dnešní jednání ve sněmovně. Do blízkosti jednacího sálu se přesunula kvůli průtahům v zasedání komory o pandemickém zákoně.
Laboratoře na Slovensku v úterý podle tamního ministerstva zdravotnictví odhalily 20 224 nových případů nákazy koronavirem. Jde o nový rekord za den od vypuknutí epidemie nemoci covid-19. Dosud nejvyšší denní přírůstek, a to 15 278 případů, pětimilionová země vykázala loni 2. prosince, údaj tehdy ale zahrnoval data za několik dnů.
Po úterní demonstraci proti novele pandemického zákona zůstalo na Malostranském náměstí několik transparentů. Policie dál střeží Sněmovní ulicí.
V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 3,1 milionu případů covidu-19. Tempo růstu nákazy výrazně rostlo na podzim 2020, na přelomu roku 2020 a 2021 a loni v březnu. Vše překonal loňský listopad, kdy laboratoře opakovaně vykázaly přes 20 tisíc nově nakažených denně. Od začátku prosince čísla klesala, nyní ale opět rekordně rostou, a to v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron. Opakovaně bylo přes 30 tisíc potvrzených nákaz denně a již dvakrát přes 50 tisíc nakažených za den.
Sněmovna schválila dopoledne po zhruba 23 hodinách obstrukcí SPD program schůze k projednání sporné pandemické novely. Desítky návrhů na změny programu, jak je přes celou noc přednášeli poslanci opozičního hnutí SPD, dolní komora zamítla.
Sněmovna v 9:00 formálně zahájila druhý den schůze k pandemické novele. Jednání začalo v úterý v 10:30, kvůli obstrukcím SPD trvá téměř nepřetržitě.
Poslanci SPD druhým dnem pokračují v obstrukci projednání vládní pandemické novely. I během noci navrhovali doplnění programu schůze sněmovny a obsáhle své úpravy zdůvodňovali.
"To, co tady probíhalo, byl v mnoha bodech pokus o paralýzu sněmovny," uvedl na adresu SPD předseda poslanců STAN Josef Cogan. Podle něj se jednalo o zneužívání pravidel jednání sněmovny. Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný vybídl k bratrskému džentlmenství. "Pokud džentlmenství dokáže tady ztělesňovat třeba Hayato Okamura (KDU-ČSL), tak věřím, že jeho bratr (Tomio Okamura z SPD) to dokáže také," uvedl. Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) varoval, že předsedající schůze budou postupovat jako Skopeček i nadále. "Návrh na doplnění pořadu schůze není o tom, že se tu čtou hodinové projevy," zdůraznil.
S novelou pandemického zákona v této podobě nesouhlasí, od demonstrantů před sněmovnou se ale distancuje. "To, že musíte něco novelizovat, neznamená, že musíte schválit každou novelu. Je ale potřeba se o tom bavit věcně. Na demonstracích vidím jen frustraci a touhu vybít se," říká senátor Václav Láska.
Loňská výzva iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy k zahlcení krajských hygienických stanic žádostmi o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím nebyla trestným činem. Státní zástupce uvedl, že výzva sice nabádala k obstrukčnímu chování, ale nešlo o sabotáž, tedy ani o trestný čin, informoval server Seznam Zprávy s odkazem na rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Česká republika je s úterním počtem 57 195 případů nákazy koronavirem za den v přepočtu na milion obyvatel (5447 případů) podle webu ourworldindata.org osmou nejzasaženější zemí. Nejvíc případů v přepočtu bylo ve Švédsku, Dánsku a Izraeli.
Testy za uplynulý den odhalily koronavirus u 32 lidí spojených s nadcházejícími olympijskými hrami, uvedli pořadatelé podle agentury Reuters. V devíti případech byli podle ní infikovaní sportovci nebo funkcionáři týmů. Patnáct případů nákazy úřady zachytily na letišti po příletu dotyčných. Olympiáda začíná v Pekingu v pátek.
V Německu za uplynulý den přibylo 208 498 nových případů nákazy koronavirem, což je dosavadní denní maximum, a počet infikovaných od začátku pandemie tak v zemi překročil hranici deseti milionů. Německo o den dříve registrovalo 162 613 nakažených. Agentura DPA upozornila, že podle odborníků je skutečný počet nakažených mnohem vyšší, protože kapacity testování i možnosti trasovat kontakty jsou na mnoha místech na hranici možností.
Očkovacích dávek proti koronaviru zdravotníci v úterý rozdali 24 922, před týdnem v úterý jejich počet přesáhl 37 tisíc. Zájem o očkování v posledních týdnech klesá, většina zájemců si přichází pro posilující dávku. Od začátku vakcinace v prosinci 2020 bylo v Česku aplikováno přes 17 milionů dávek. Plně očkováno bylo téměř 6,8 milionu lidí, posilující dávku dostalo skoro 3,8 milionu lidí.
V nemocnicích bylo s covidem-19 v úterý 2653 lidí, zhruba o 700 víc než o týden dřív. Nad 200 se vrátil počet pacientů ve vážném stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Denní přírůstek případů koronaviru v Česku byl v úterý rekordní, testy jich potvrdily 57 195. To je téměř o polovinu víc než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo 9775, víc jich bylo jen minulý týden ve čtvrtek, kdy ale číslo zvýšily dohlášené případy z předchozích dní.
Sněmovna se od úterního dopoledne, kdy schůze začala, nedostala ani po 18 hodinách debaty k hlasování o schválení programu. Zatím jen rozhodla o tom, že bude pandemickou novelu projednávat ve stavu legislativní nouze.
Rozhořčení v řadách SPD vzbudil dnes na ránem ve sněmovně postup předsedajícího Jana Skopečka (ODS), když odebral slovo zákonodárci tohoto opozičního hnutí Oldřichu Černému. Poslanci SPD pokračovali v obstrukci projednávání pandemické novely předkládáním změn programu schůze. Černý v této souvislosti hovořil zhruba hodinu a půl o vládní novele veterinárního zákona, v podstatě četl její důvodovou zprávu. Skopeček poslance několikrát upozornil na to, že neargumentuje, proč chce předlohu na program zařadit. Nakonec jeho vystoupení přerušil.
"Nikdy jsem si nemyslel, že nám budete odebírat slovo. To je od vás velmi demokratické," komentoval Skopečkovy kroky předseda poslanců SPD Radim Fiala. Jeho námitku proti postupu předsedajícího sněmovna zamítla.
Preji všem krásné ráno! Pokračuji ve zpravodajství @Aktualnecz z Poslanecké sněmovny: Jednání nadále běží, vystupují stále poslanci SPD, vládní koalice se nadále snaží prosadit pandemický zákon. Během noci odebral předsedající schůze Jan Skopeček jednomu z poslanců SPD slovo.
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 2, 2022
Schůze sněmovny k vládní pandemické novele pokračuje zásluhou obstrukčních projevů poslanců SPD pozdě do noci. Jednání trvá zhruba 14 hodin.
Poslanci pořad schůze s nově navrženými body zamítli. Předseda klubu SPD Radim Fiala před půlnocí znovu navrhl přerušení schůze, a to do 1. září. Předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný vznesl protinávrh přerušit schůzi na jednu minutu. Než místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN) přečetla omluvenky nepřítomných členů vlády a poslanců, stal se návrh Výborného nehlasovatelným. Fialův návrh sněmovna poté hlasy koalice zamítla. V ten moment bylo v sále přítomno 134 poslanců.
Předseda klubu SPD Radim Fiala chce projednávat mimo jiné novelu občanského zákoníku z pera poslanců jeho hnutí, která má změnit splácení dluhů tak, aby dlužník nejprve splácel jistinu a pak teprve úroky. Bývalá koaliční vláda ANO a ČSSD tento návrh odmítla.
Firmy Pfizer a BioNTech potvrdily, že požádaly americký lékový regulátor o schválení své vakcíny pro děti mladší pěti let, informují agentury.
Do konce úterního dne už sněmovna novelu pandemického zákona projednat s největší pravděpodobností nestihne. Tomio Okamura pokračuje s obstrukcemi, během své téměř hodinové řeči navrhl dalších sedm bodů na pořad schůze. Avizoval zároveň, že za celé hnutí SPD jich bude celkem až deset a že ke každému z nich se vyjádří všech 20 poslanců SPD.
SPD po hodinové přestávce dál obstruuje schůzi k projednání novely pandemického zákona. Hnutí navrhne vlastní body programu a postupně se k nim vyjádří všichni jeho poslanci.
Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse dnes překonal hranici 380 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března USA, kde celkový počet nakažených nyní činí 75,1 milionu. Druhá je Indie (41,5 milionu) a třetí Brazílie (25,5 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (19,7 milionu). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: deset milionů nakažených přibylo nyní posedmé za sebou za tři dny.
Americká farmaceutická firma Pfizer začala předávat federálnímu regulačnímu úřadu výsledky vědeckých studií, aby mohl rozhodnout o podávání její vakcíny proti covidu-19 dětem mladším pěti let. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Pro starší věkové kategorie už americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení vydal.
Po hodinové přestávce, kterou si vyžádalo hnutí SPD, se sejde vedení sněmovny, aby se poradilo o dalšímu postupu projednání pandemické novely.
SPD si po deseti hodinách obstrukcí kvůli pandemické novele vyžádala hodinovou pauzu na jednání. Hrozí, že sněmovna novelu neprojedná.
Sněmovna hlasy koalice po deseti hodinách debaty rozhodla, že bude schvalovat pandemickou novelu v legislativní nouzi. Opoziční ANO a SPD byly proti.
Kanadská provincie Quebec zrušila plán na zavedení zvláštního poplatku pro dospělé, kteří se odmítnou nechat očkovat proti covidu-19. Premiér quebecké vlády François Legault dnes řekl, že záměr společnost příliš rozděluje.
V lednu předseda provinční vlády prohlásil, že ti, kdo se rozhodnou nenechat se očkovat, by měli pomoci hradit mimořádné výdaje zdravotnictví spojené s koronavirem. Odborníci ale od počátku varovali, že je to v rozporu s principem univerzality kanadského zdravotnického systému.
Norsko s okamžitou platností ruší většinu dosud platných protipandemických opatření. Podle agentury Reuters to dnes řekl norský premiér Jonas Gahr Störe. Lidé už nemusí povinně pracovat z domova, ruší se také limit deseti osob pro návštěvy v domácnostech. Vláda přesto lidem doporučila, aby nadále dodržovali odstupy, a varovala, že opatření se mohou kdykoliv vrátit.
"Přestože se mnoho lidí nakazí, stále méně jich končí v nemocnicích. Všechny nás dobře chrání očkování. Právě díky tomu můžeme uvolnit mnohá omezení navzdory rychlému růstu počtu nakažených," uvedl norský premiér.
Bary a restaurace budou opět moci podávat alkohol i po jedenácté hodin večerní. V místech, kde je větší koncentrace lidí, by podle premiéra veřejnost měla nadále nosit roušky a dodržovat nejméně metrové rozestupy.
Počet škol, které kvůli epidemii covidu-19 požádaly ministerstvo školství o přerušení výuky, stoupl od minulého úterý do dnešního dne z osmi na 56. Školy mohou požádat ministerstvo, aby jim povolilo takzvanou změnu organizace školního roku, když kvůli vysokému počtu pracovníků v karanténě nemohou zajistit prezenční výuku. V Česku je zhruba 4200 základních a 1300 středních škol.
Lékaři očekávají, že pandemie koronaviru bude mít dopady na zdravotní stav obyvatel ještě v dalších letech. Český statistický úřad dnes informoval, že loni zemřelo v Česku téměř 140 tisíc lidí, což je nejvíce od konce druhé světové války. V prvním roce epidemie to bylo asi o 10 tisíc lidí méně.
Jihočeský hejtman Kuba (ODS) navrhuje ukončit plošné testování na covid a zrušit některé restrikce. Podle něj už opatření postrádají smysl.
Nový typ koronavirové varianty omikron označovaný BA.2 nejspíš nezpůsobuje vážnější průběh nemoci covid-19. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO). Subvarianta BA.2 už převážila například v Dánsku, ve Švédsku nebo v Indii a objevila se také v Česku.
Podle Borise Pavlina z WHO ukazují data z Dánska, kde se jako v první zemi světa subvarianta BA.2 stala dominantní, že nový typ omikronu vyvolává podobné příznaky jako původní varianta BA.1.
Předseda opozičního klubu SPD Radim Fiala pokračuje dnes ve sněmovně v obstrukci projednávání pandemické novely. K návrhu vlády, aby ji dolní komora schvalovala zrychleně ve stavu legislativní nouze, mluví díky přednostnímu právu přes 1,5 hodiny. Fiala mimo jiné ohlásil, že pokud bude předloha schválena, bude čelit podnětu SPD k Ústavnímu soudu.
Na návrh vládní koalice sice sněmovna rozhodla o omezení řečnické doby i pro debatu o stavu legislativní nouze, na Fialu ani na další řečníky s přednostním právem se ale nevztahuje. Předseda SPD Tomio Okamura předtím řečnil před poslanci přes tři hodiny.
Ve sbírce zákonů vyšla upravená vyhláška o povinném očkování, platí od úterý. Ministerstvo zdravotnictví z ní vyřadilo očkování proti covidu-19.
Budoucí policejní prezident Martin Vondrášek považuje makety šibenic na protestech proti přijetí novely pandemického zákona za krajně nevhodný a nešťastný symbol. Pokud ale nejde o konkrétní pohrůžku osobě nebo skupině osob, není nezákonný. Řekl to na tiskové konferenci.
Situaci na demonstraci proti pandemickému zákonu sleduje na místě reportér Aktuálně.cz:
1/2 Pojďme ještě jednou ze sněmovny mezi demonstranty, odkud vám @Aktualnecz přináší zajímavý moment. Před několika minutami těžkooděnci podešli a a jedna z demonstrantek do megafonu oznámila: Je dojednáno jednání s vládou, pokud nám nesplní podmínky, znovu můžeme dělat bugr.” pic.twitter.com/4AlZaErmBH
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 1, 2022
Firmy za pondělí nahlásily více než 13 700 pozitivních samotestů na covid, celkem přes 80 tisíc. Pondělní počet je asi o 2700 nižší než před týdnem.
Ve dvě hodiny odpoledne demonstrovalo na Malostranském náměstí proti novele pandemického zákona ještě 700 lidí. Na místě jsou členové speciální pořádkové jednotky i členové antikonfliktního týmu.
Dánsko se dnes stalo jednou z prvních zemí Evropské unie, která zrušila prakticky všechna opatření proti šíření koronaviru. Kodaň již covid-19 nepovažuje za nemoc kriticky nebezpečnou pro společnost. Dánové ode dneška nemusejí nosit roušky ve veřejné dopravě či v obchodech a nepotřebují covidový pas ke vstupu do restaurací a kaváren, píše agentura AP.
Dánské úřady své rozhodnutí zdůvodnily tím, že se v zemi nyní šíří koronavirová varianta omikron, která je sice vysoce nakažlivá, ale nepředstavuje takovou zátěž pro zdravotnický systém. Podle představitelů pomáhá také vysoká proočkovanost.
Sněmovna na návrh Výborného (KDU-ČSL) hlasy koalice omezila řečnickou dobu pro debatu o stavu legislativní nouze ke sporné pandemické novele.
Aktuální informace @Aktualnecz.. Poslanecká sněmovna právě odhlasovala zkráceni řečnické lhůty na 2 x 5 minut poté, co zástupci SPD mluvili dlouhé hodiny. pic.twitter.com/mzdjgup5eE
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 1, 2022
Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura opět zablokoval dnešní jednání sněmovny, která má na programu novelu pandemického zákona. Šéf SPD využil práva na přednostní vystoupení, jeho úvodní projev trval zhruba tři hodiny. Sněmovna tak nemohla rozhodnout ani o tom, zda novelu projedná ve stavu legislativní nouze, o což požádala vláda.
Policisté na Malostranském náměstí zadrželi čtyři demonstranty. Mluvčí pražské policie řekl, že několik účastníků na policisty útočilo. Jeden z nich je zraněný.
Za prvních 12 hodin se k očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy Novavax předregistrovalo přes 3300 lidí. Uvedla to Česká televize.
"Já jsem komunikoval s mnoha lidmi z vedení policie. Sledují, zda se na těch šibenicích, které tam jsou, neobjevují konkrétní jména, skupiny lidí a podobně, zda ta nenávist není adresována na nějakou konkrétní osobu, a to tak není. Na těch šibenicích je napsáno 'pandemický zákon'," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Pokud je možné používat svobodu slova jiným způsobem než přes šibenice, tak bych to ocenil," dodal.
Protože se před sněmovnou objevilo několik šibenic, @Aktualnecz zajímalo, jestli s tím může, a případně bude, policie něco dělat. Tady je čerstvý názor ministra vnitra Víta Rakušana. Ten šibenice odsuzuje a říká, že hodně záleží na tom, co je na šibenici napsáno. Více na videu. pic.twitter.com/0dI2NpNUWc
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 1, 2022
Předsedové klubů KDU-ČSL Marek Výborný a TOP 09 Jan Jakob na tiskové konferenci kritizovali výzvy k fyzické likvidaci některých poslanců či dalších, kteří mají jiné názory než demonstranti. Výborný zmínil, že o víkendu byl v místě bydliště slovně napadán lidovecký poslanec Antonín Tesařík, který podle vyjádření na Twitteru podal trestní oznámení.
Podle odhadů policie demonstrovalo po poledni na Malostranském náměstí proti novele pandemického zákona asi 1500 lidí. Policie na protest dohlíží, dochází k omezením v dopravě.
Policisté dohlíží na oznámené shromáždění na Malostranském nám. Kvůli zajištění bezpečnosti osob a provozu dochází k operativnímu omezování individuální dopravy. Na místě je podle našich odhadů asi 1500 účastníků. #policiepha
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 1, 2022
Možnost vydávat opatření pro své resorty měla podle novely pandemického zákona dostat také ministerstva obrany a vnitra. Podle první místopředsedkyně klubu ODS Evy Decroix se ale dnes i po předcházející diskusi se senátory rozhodlo, že tato oprávnění budou ze zákona vypuštěna.
Na pražském Malostranském náměstí se na demonstraci proti schválení vládní novely pandemického zákona sešlo podle odhadu policie zhruba 600 lidí, dalších několik stovek protestovalo z automobilů, s nimiž v kolonách zamířili na Letenskou pláň.
Mnozí z demonstrantů si s sebou přinesli vlajky, píšťalky a transparenty s hesly jako "Dost pandemických her", "Ne novele pandemického zákona" či "Už je toho dost". Na náměstí vztyčili makety šibenic, na něž pověsili pytle s nápisy "Ekonomika" či "Vzdělávání". Šibenice na demonstraci už před týdnem kritizovali mnozí politici, policie poté začala prověřovat, zda nejde o přestupek.
Přehled hlavních událostí:
Poslanci Spolu a Pirátů se STAN budou chtít omezit dobu na obecnou rozpravu pro jednotlivé poslance při projednávání pandemického zákona.
Vládní koalice oznámila, že navrhne zkrácení řečnické lhůty poslanců. “Máme tady dostatek poslanců na schválení našich návrhů,” řekl na dotaz @Aktualnecz šéf lidovecký poslanců Marek Výborný. Ve sněmovně už mluví přes hodinu a půl Tomio Okamura. pic.twitter.com/ECC2exDcF6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 1, 2022
Poslanci vládní koalice chtějí v pandemickém zákonu snížit pokuty a určit lhůtu, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace. Maximální hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, navrhla vládní koalice snížit na pětinu. Maximální pokuta činí v současnosti tři miliony korun, nově by byla nejvýše 600 tisíc korun. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na 800 tisíc korun.
Vládní poslanci podají pozměňovací návrh k novele pandemického zákona, kterým chtějí omezit časovou účinnost zákona do konce listopadu.
SPD projevem Tomia Okamury ve sněmovně zahájila obstrukce, aby zabránila projednání novely pandemického zákona. Šéf SPD obvinil vládu z fašizujících tendencí. Hnutí už před zahájením schůze oznámilo, že udělá maximum pro to, aby sněmovna novelu nepřijala.
Některé nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou kvůli aktuálně chybějícím zdravotníků na hraně personálních kapacit. V nemocnicích v regionu chybějí v souvislosti se sílící epidemií koronaviru stovky zaměstnanců. K zásadnímu omezení provozu v nemocnicích z tohoto důvodu zatím nikde přistoupit nemuseli, řekli zástupci nemocnic. V kraji rostou i počty hospitalizovaných pacientů s covidem.
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové chybí přes 500 zaměstnanců z celkového počtu více než 5000. "V posledních týdnech narůstá počet v práci nepřítomných zaměstnanců napříč všemi kategoriemi, ať už z důvodu nemocí, izolace, karantény či ošetřování člena rodiny. Nemocnice je na hraně svých personálních kapacit," řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj je zatím možné zajišťovat provoz bez zásadních omezení provozu. "Nutné byly například redukce lůžkových kapacit některých oddělení," uvedl.
Kolona aut odpůrců pandemického zákona dorazila na Malou Stranu. Podle pořadatelů protestu nechtějí stovkami vozů zablokovat v Praze dopravu.
Laboratoře na pětimilionovém Slovensku v pondělí zjistily 14 643 nových případů. Jde o jeden z nejvyšších přírůstků za den od propuknutí epidemie covidu. S pozitivním výsledkem skončila až téměř polovina analyzovaných vzorků. Počet covidových pacientů ve slovenských nemocnicích po aktualizaci údajů o uplynulém víkendu vystoupil nad hranici 1600 hospitalizovaných, kde setrval i v úvodu tohoto týdne.
Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo další rekordní denní přírůstek 125 836 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a úmrtí 663 pacientů s covidem-19. Oznámily to agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 124 070 případů a 621 úmrtí, ruské údaje o nově nakažených rostou už 12. den v řadě.
Kabinet Petra Fialy (ODS) chce, aby dolní komora schválila pandemickou novelu zrychleně ve stavu legislativní nouze. Platnost základních částí zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí za současného stavu s posledním únorem.
Poslanci se sešli k projednání novely pandemického zákona, podle kterého vláda nařizuje opatření proti šíření koronaviru. Pokud jej sněmovna schválí, prodlouží platnost zákona do konce roku a také změní některá pravidla, například pro nařizování karantén nebo omezování provozu podniků:
Schůze sněmovny ke sporné novele pandemického zákona začne dnes proti předpokladům o půl hodiny později, a to v 10:30. Půlhodinovou přestávku si vyžádaly vládní poslanecké kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09, oznámila předsedající Věra Kovářová (STAN).
Pandemický zákon ve sněmovně nepodpoří ani poslanci SPD. Okamura novelu považuje za protiústavní, vládu obvinil z totalitních manýr.
Aktuální informace @Aktualnecz ze Sněmovny. “Hnutí SPD udělá maximum proto, aby nebyl přijatý pandemický zákon,” oznamuje šéf SPD Tomio Okamura, jehož hnutí blokuje schvalování zákonů. Podle informaci ze zákulisí vládní koalice připravuje návrhy, jak zprůchodnit jednání sněmovny. pic.twitter.com/OEWC854xKx
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 1, 2022
Poslanci hnutí ANO nepodpoří novelu pandemického zákona. Podle šéfky klubu Aleny Schillerové jde o legislativní paskvil, který se má schválit pod časovým tlakem. Řekla to na tiskové konferenci před dnešní mimořádnou schůzí sněmovny, která se bude zákonem zabývat.
Loni v Česku zemřelo 139 600 lidí, nejvíc v poválečné historii. Zemřelých bylo o víc než 10 tisíc víc než v prvním pandemickém roce 2020, uvedl Český statistický úřad, podle kterého jde o dosud dostupné údaje z hlášení o úmrtí. U žen i mužů klesla podle statistiků naděje dožití, tedy věk, kterého se pravděpodobně dožijí.
"Po patnáctiprocentním nárůstu počtu zemřelých v roce 2020 se v roce 2021 počet zemřelých meziročně zvýšil o dalších osm procent," uvedl předseda úřadu Marek Rojíček. Naděje dožití se snížila o 0,8 roku na 80,6 roku pro ženy a klesla o 1,1 roku na 74,2 roku pro muže. Odpovídá tak situaci z období let 2009 a 2010, upozornila vedoucí oddělení demografické statistiky Terezie Štyglerová.
Na demonstraci iniciativy Chcípl PES proti schválení vládní novely pandemického zákona se na Malostranském náměstí v Praze před budovou sněmovny sešlo před 9:00 zhruba 200 lidí. Vládní novelu by měli poslanci po odkladu z minulého týdne projednávat dnes. Pořádající iniciativa plánuje na náměstí protestovat až do doby ukončení projednávání zákona, v Praze dnes chce uspořádat i protest z automobilů.
"Celkem vyrazilo asi 300 aut z různých stanovišť, předpokládaný příjezd do Prahy mezi 9:00 a 11:00. Akce je v poklidu, nepředpokládáme žádné problémy, všichni účastníci našich konvojů nám garantují, že nebudou blokovat Prahu. Nejde nám o ohrožení bezpečnosti, ale o transparentní vyjádření nesouhlasu s přijetím novely pandemického zákona," uvedl jeden z pořadatelů Jiří Janeček.
Malostranské náměstí právě teď.
— Lukas Biba (@bibalukas) February 1, 2022
Foto pro @hospodarky @Aktualnecz pic.twitter.com/TMypE8zoF3
Od 1. února se spouští registrace pro zájemce o očkování vakcínou proti covidu společnosti Novavax, která nese název Nuvaxovid. Do Česka by mohla dorazit na konci února.
Za posledních sedm dní připadá v Česku 2318 nově potvrzených případů covidu-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Je to o osm případů míň než předchozí den. Před týdnem bylo incidenční číslo 1585. Nejvyšší je dál v Praze, kde nyní činí 2807, oproti předchozímu dni se ale snížilo. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že hlavní město bude první, kde bude epidemie vrcholit a pak zvolna oslabovat, následovat bude zbytek republiky. Relativně nejpříznivější epidemická situace zůstává na Vysočině, kde v přepočtu na 100 tisíc lidí připadá 1834 nově odhalených případů za poslední týden.
I když byl ve srovnání s minulým pondělím celkový počet případů covidu vyšší, testovalo se méně. První pracovní den tohoto týdne laboratoře podle dosavadních údajů zpracovaly zhruba 80 600 PCR testů a přes 46 tisíc antigenních, což bylo dohromady zhruba o 51 tisíc méně než před týdnem.
Od předloňského března, kdy se v Česku potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se covid prokázal u 3 043 084 lidí. Nejhorší situace byla letos v lednu, kdy celkový počet pozitivních testů dosáhl 560 tisíc, loni v listopadu bylo přes 400 tisíc, více než 300 tisíc případů přibylo i loni v březnu a prosinci. Přes 200 tisíc nakažených vykázaly další čtyři měsíce - říjen a prosinec 2020 a loňský leden a únor. Nejhoršími dny z hlediska nových nákaz jsou tři letošní lednové dny z minulého týdne - 26. leden (54 690), 28. leden (47 252) a 25. leden (39 629).
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 162 613 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet infikovaných na 100 tisíc obyvatel během jednoho týdne, poprvé od začátku pandemie covidu překonala hranici 1200 - momentálně činí 1206. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha. Před týdnem hlásil 126 955 nakažených a incidenci 894.
V pondělí přibylo v Česku 29 514 nově potvrzených případů koronaviru, to je o téměř 900 méně než před týdnem. Opakovaných nákaz bylo ale víc, hygienici jich poslední lednový den evidovali přes 5000, zatímco minulé pondělí 3126. Celkový počet nakažených tak toto pondělí v mezitýdenním srovnání stoupl o víc než tisíc případů.
O zhruba 500 za uplynulý týden vzrostl také počet hospitalizovaných, v nemocnicích bylo po víkendu 2430 lidí s covidem. Pacientů v těžkém stavu ale mírně ubylo, nyní je jich méně než 200, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Britská vláda zvažuje, že upustí od povinného očkování anglických zdravotníků proti covidu-19, uvedl před poslanci ministr zdravotnictví Sajid Javid. Povinnost už podle Javida není přiměřená současné pandemické situaci, píše deník The Guardian. Změna by se týkala Anglie, ostatní části Británie o protipandemických opatřeních rozhodují samy.
"Podle mě očkovací povinnost porušuje lidská práva. Kdyby to šlo, raději bych emigrovala. Jenže ani jinde nejsou nijak zvlášť dobré vyhlídky," vypráví Rakušanka Birgitt Standeggerová, devětapadesátiletá učitelka hudby.
Pro získání antivirového léku molnupiravir na covid-19, který lze užívat v domácím prostředí, musí mít rizikoví pacienti papírový poukaz od svého praktického lékaře. Vyzvednout lék je pak možné jen ve zhruba 60 vybraných nemocnicích. Vyplývá to z manuálu pro praktické lékaře, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba způsob úhrady léku.
"Lék nemá stanovenu cenu a úhradu pro ambulantní podání. Je možné jej vykázat pouze jako přímý materiál k výkonu klinického vyšetření. Nelze proto předepsat na e-recept," uvedl. Podobně musí získat lidé poukaz i na podání léku remdesivir, který se aplikuje infuzí v nemocnici.
Ve vybraných vzorcích koronaviru hlášených laboratořemi Státnímu zdravotnímu ústavu za poslední týden je 1,4 procenta varianty BA.2 dominující ve Skandinávii, jde o 88 případů z asi 6500. Sekvenací byla varianta potvrzena v pěti případech, informoval ústav v tiskové zprávě. Kvůli dominanci varianty omikron ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost vyšetřovat vzorky u lidí s příznaky znovu metodou diskriminačního PCR, která může ukázat na případnou jinou variantu. Ústav doporučuje dál tak vyšetřovat rizikové pacienty, kteří by měli dostat antivirovou léčbu.
O nové variantě zatím vědci nemají dostatek informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než původní varianta omikronu, patrně však nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19.
Poslanci se v úterý sejdou k projednání novely pandemického zákona, podle kterého vláda nařizuje opatření proti šíření koronaviru. Odpůrci opatření proti novele opět chystají protesty, oslovení právníci ale tvrdí, že úprava je nutná.
Slovensko od nadcházejícího pátku nebude vyžadovat karanténu už ani od cestujících, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Pro neočkované se délka izolace po vstupu do země při bezpříznakovém průběhu zkrátí na pět dnů z nynějších deseti. Karanténu zároveň bude možné ukončit i dříve, a to absolvováním laboratorního testu na koronavirus s negativním výsledkem. Informoval o tom úřad hlavního hygienika, který vydal příslušnou vyhlášku ohledně karanténních povinností osob po vstupu na Slovensko.
"Od začátku roku vyřídilo ministerstvo školství 56 žádostí (o změnu organizace školního roku)," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Za posledních šest dní od 26. ledna podle ní úřad vyhověl 44 školám. Předtím se na ministerstvo obrátilo za devět dnů od 17. do 25. ledna sedm škol a za prvních 17 dnů od začátku roku jedna škola.
Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že měl pozitivní test na koronavirus. Odebral se do izolace, ale cítí se prý dobře.
Počet škol, které kvůli epidemii covidu-19 požádaly ministerstvo školství o přerušení výuky, stoupl od minulého úterý do dnešního dne z osmi na 56. Školy mohou požádat ministerstvo, aby jim povolilo takzvanou změnu organizace školního roku, když kvůli vysokému počtu pracovníků v karanténě nemohou zajistit prezenční výuku. V Česku je zhruba 4200 základních a 1300 středních škol.
Na Havlíčkobrodsku v pondělí kvůli vysoké nemocnosti řidičů nedokáže dopravce Arriva pokrýt přibližně dvě desítky spojů, podobné výpadky tam budou i v úterý. Kraj Vysočina o tom informoval na svém facebooku a na webu Veřejné dopravy Vysočiny. Podle dostupných údajů nevyjelo několik linkových autobusů v tomto regionu například i předminulý týden, nynější omezení je větší.
V Libereckém kraji rostou kapacity testování, otevírají se nová odběrová místa. Dnes se otevřelo testovací místo v areálu vysokoškolských kolejí v Liberci. Nově se testuje také u sportovní haly v Jablonci nad Nisou, v Turnově v Maškově zahradě, od minulého týdne fungují také dvě nová místa v České Lípě, řekl po jednání Krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Nevoli vůči očkování mezi svými funkcionáři řeší i další pravoslavné církve ve Středomoří. Velmi nízkou proočkovanost vykazují mnišské komunity na posvátné hoře Athos v Řecku, informovala agentura AFP. "Jen 30 procent z 1700 mnichů na hoře Athos má dokončené očkování," uvedl zástupce civilní správy mnišského areálu, podle kterého od začátku epidemie zemřelo v souvislosti s covidem-19 nejméně 40 mnichů. V řecké populaci je přitom proočkovanost více než dvojnásobná a dosahuje 68 procent.
Kyperský pravoslavný arcibiskup Chrysostomos II. oznámil, že dočasně zbaví funkce kněze, kteří se odmítají nechat naočkovat proti covidu-19 nebo vystupují proti očkování. Opatření by se mohlo dotknout až deseti procent pravoslavných kněží na ostrově. Odmítavý postoj mezi pravoslavnými církevními hodnostáři řeší i sousední Řecko.
Podle arcibiskupa není naočkováno 27 ze 123 pravoslavných kněží na Kypru. Část z nich však pro to má zdravotní důvody. Od úterý tak suspendace hrozí nejméně 12 kněžím. Opatření bude trvat tři měsíce a hlava kyperské pravoslavné církve ho bude moci obnovit, pokud se mezitím kněží nenechají naočkovat. Kněžím, kteří se nepodvolí, hrozí i zbavení církevní hodnosti.
Podle arcibiskupa kněží, kteří se odmítají naočkovat, jednají ze "sobeckých důvodů" a mají špatný vliv na věřící. Dodal, že je bezprecedentní, aby kněží neposlouchali svého biskupa.
"Testování ve školách se v příštích 14 dnech měnit nebude," řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Reagoval na slova některých expertů, že by se plošné testy mohly zrušit.
V mnohých vyšších odborných školách (VOŠ) v hlavním městě začne preventivní testování studentů denní formy studia na covid-19 od února, kdy tam začne letní semestr. Studenti totiž nyní mají stále zkouškové období a do školy dochází jen na zkoušky. Že by mohlo být testování problém, ředitelé VOŠ v Praze nečekají. Vyplývá to z odpovědí některých ředitelů médiím. O povinnosti testování na nákazu koronavirem ve VOŠ rozhodla vláda minulou středu. Testování se má opakovat do konce února.
V nemocnicích Plzeňského kraje za tři dny prudce roste počet pacientů s covidem, hlavně na Plzeňsku, uvedl kraj. Zvýšil se o 32 na 133 lidí.
V Olomouckém kraji o víkendu přibylo 2164 potvrzených nákaz koronavirem, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 822 více. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v kraji za poslední týden registrováno 2001 nově nakažených, v neděli jich bylo 1908, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Epidemie v kraji zesiluje už zhruba měsíc, důvodem je šíření nakažlivější varianty omikron. V nemocnicích se počty pacientů s covidem zvyšují pozvolna.
Policie stíhá pětačtyřicetiletého muže, který podle ní falšoval zdravotní zprávy svých zahraničních zaměstnankyň. Dvě z nich měly loni pozitivní test na koronavirus, muž však tvrdil, že jsou zdravé a nechal je pracovat. Jejich falšované zdravotní zprávy předložil na odboru cizinecké policie v Písku. Kvůli podezření na šíření nakažlivé nemoci v době nouzového stavu mu hrozí až osmileté vězení. Policie o případu informovala dnes na webu.
"Sám muž byl také nakažen v době, kdy jednal s kolegy na služebně v Písku, čímž je mohl ohrozit na zdraví. Jednání se dopustil nejméně ve dvou případech," řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Dodal, že nelze vyloučit, že muž takto postupoval ve více případech
Zaměstnavatelé za dva týdny plošného testování na covid nahlásili přes 64 200 pozitivních. Ve druhém týdnu o téměř 60 procent víc než v prvním.
Denní počty lidí nově infikovaných koronavirem v Rusku stoupaly i přes minulý víkend. Aktuální rekord se v neděli zvýšil na 124 070 pozitivních testů. Jedná se o již jedenácté zvýšení případů nákazy potvrzených za jeden den v řadě. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil vládní operativní štáb.
Podle operativního štábu v neděli přibylo 621 zemřelých pacientů s nemocí covid-19, kterou koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje. Je to o čtyři více proti sobotě, kdy byla podle agentury TASS tato smutná bilance nejnižší od 28. července.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 2644 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší nedělní nárůst téměř za dvouleté období pandemie. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Vzrostla i takzvaná týdenní incidence, tedy počet případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel. Zvýšila se z 2009 na 2145 nákaz na 100 tisíc obyvatel. Od počátku pandemie k dnešku je v kraji 311 795 potvrzených případů nákazy.
Ve Středočeském kraji přibylo za neděli 3732 případů nákazy covidem-19. Je to o 1272 více než ve stejný den před týdnem. V sobotu laboratoře odhalily 3585 nakažených a v pátek 6756. Na 100 tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 2749 nově nakažených, což je v zemi druhý nejvyšší počet po Praze. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Italské úřady začnou od úterý pokutovat lidi starší 50 let, kteří nesplnili očkovací povinnost. Jednorázovou pokutu ve výši 100 eur (zhruba 2500 korun) může dostat až 1,7 milionu lidí, kteří nemají dokončené očkování nebo nedostali posilovací dávku, informoval deník La Repubblica. Od 15. února se pak pro lidi ve věku nad 50 let zpřísní podmínky pro vstup na pracoviště. Častěji se budou také kontrolovat covidové certifikáty.
Pokutovaní budou mít deset dní na to, aby prokázali, že se nemohli nechat naočkovat kvůli "objektivním důvodům". Mezi ně patří i prodělání nemoci covid-19 před maximálně 180 dny.
Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 1398 případů covidu. Jde o nejvyšší nedělní přírůstek v kraji od začátku epidemie. Minulou neděli jich bylo 536.
Třetí týden pokračují v hradeckém kraji strmé nárůsty nákaz. Stoupají i počty hospitalizovaných s covidem. V pondělí ráno jich bylo 126, před týdnem 79.
Počty nově odhalených nákaz o uplynulém víkendu patří k nejvyšším ve volných dnech za trvání epidemie covidu. Zatímco 30. leden byl s počtem 23 914 nových případů nejhorší nedělí vůbec a také nejhorším víkendovým dnem od začátku pandemie, 29. leden byl s 18 277 případy druhou nejhorší sobotou.
Česko je v přepočtu 12. nejvíc zasaženou zemí koronavirem, nejhůře je na tom Andorra. V Česku je přes tři miliony nákaz, 100 tisíc přibylo za tři dny.
U dalších celkem 102 435 případů mají hygienici podezření, že jde o opakovanou nákazu. Ve statistikách je vedou odděleně od vykazovaných nově prokázaných pozitivních testů.
Podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví se do neděle potvrdilo v zemi přesně 3 013 454 případů covidu-19. Za uplynulý den testy odhalily skoro 24 tisíc nově pozitivních testů, zatím nejvíc za víkend a skoro dvakrát víc než minulou neděli.
Za neděli testy v Německu odhalily koronavirovou infekci u 78 318 lidí. Před týdnem hygienici evidovali 63 393 nově nakažených. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).
V uplynulých 24 hodinách v Německu přibylo 61 covidových úmrtí. Před týdnem to bylo 28.
Německo již druhý den v řadě eviduje rekordní sedmidenní incidenci koronaviru. Ukazatel, který udává počet nakažených na 100 000 obyvatel během jednoho týdne, ke dnešku v Německu vzrostl na 1176,8 z nedělních 1156,8.
Hudební streamovací služba Spotify podnikne kroky proti dezinformacím o covidu-19 na své platformě. Švédský gigant to oznámil v neděli poté, co folkrockový písničkář Neil Young začal platformu bojkotovat, píše agentura AFP.
Nově bude Spotify podle jejího generálního ředitele Daniela Eka k podcastům o covidu-19 přidávat odkazy, které uživatele navedou k faktickým a vědecky podloženým informacím.
"Tato nová snaha bojovat proti dezinformacím bude spuštěna v nadcházejících dnech v zemích po celém světě," uvedl Ek.
Od začátku epidemie v březnu 2020 se novým typem koronaviru v České republice prokazatelně nakazily víc než tři miliony lidí, z nich 37 209 zemřelo.
V neděli testy prokázaly v Česku 23 914 nově potvrzených případů koronaviru. Je to téměř dvakrát víc než před týdnem a vůbec nejvíc za víkendový den od začátku epidemie. U dalších 3849 lidí mají hygienici podezření na opakovanou nákazu.
Počet hospitalizovaných s covidem po sobotním poklesu znovu překročil 2000. V nemocnicích bylo ke konci víkendu o téměř 450 nakažených víc než před týdnem, počet pacientů v těžkém stavu se ale snížil. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve firmách platí, že pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní samotest, odchází automaticky do pětidenní karantény. Po jejím skončení se v práci opět testuje.
Podstoupit potvrzující test PCR metodou není povinné, přesto se tak podle informací ministerstva zdravotnictví testovala více než polovina z asi 57 000 osob, které měli od pondělí 17. ledna do tohoto čtvrtka pozitivní samotest. Negativním výsledkem PCR testu totiž karanténa končí, pozitivním vzniká záznam o prodělání nemoci, což u samotestu není.
Ode dneška se lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým.
Vláda ve středu večer upravila mimořádná opatření pro testování poté, co se objevovaly případy, kdy po skončení pětidenní izolace vycházel lidem znovu pozitivně antigenní samotest. Dosud tak museli znovu do pětidenní karantény. Změna platí ode dneška, dotkne se i lidí, kteří měli pozitivní test před tímto datem.
Plošné testování v Česku už podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly v této fázi covidové epidemie při rozšíření omikronu už nedává smysl a mělo by se zrušit. Prymula to řekl dnes večer v debatě televize CNN Prima News. Míní, že k běžnému životu bez omezení by se ČR mohla vrátit případně v březnu. Ministerstvo zdravotnictví již dříve uvedlo, že testovat ve firmách i školách se bude nejméně do poloviny února.
Od pondělí se v Česku mění pravidla karantén, testování a izolací. Všichni, kteří měli pozitivní PCR test, se po skončení izolace nemusí účastnit preventivního testování, protože riziko reinfekce je velmi malé.
Od pondělí 31. ledna se mění pravidla karantén, izolací a testování. Všichni, kteří měli pozitivní PCR test, se po skončení izolace nemusí účastnit preventivního testování, protože riziko reinfekce je velmi malé. Jednoduchý přehled pravidel karantén a izolací najdete zde. pic.twitter.com/Ky8RcyqiEr
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) January 30, 2022
V Rusku v sobotu už podesáté v řadě stoupl nejvyšší denní přírůstek nákaz koronavirem. Testy potvrdily dalších 121 228 nakažených. Informoval o tom vládní operativní štáb, který rovněž zaznamenal pokles počtu úmrtí spojených s koronavirem.
Údaje o dalších infekcích zaregistrované během soboty překonaly předchozí páteční rekord o více než 8000 nakažených. Už to byl poměrně výrazný nárůst oproti čtvrtečním 98 040. V zemi se 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo přes 11,7 milionu lidí.
Na doposud nejvyšší hodnotu stoupla v Německu takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel během jednoho týdne. Tento ukazatel k dnešku vzrostl na 1156,8 ze sobotních 1127,7. Za sobotu testy odhalily koronavirovou infekci u 118 970 lidí, před týdnem hygienici evidovali 85 440 nových případů. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).
V sobotu přibylo v Česku 18 268 nově potvrzených případů covidu, o 77 méně než minulou sobotu. Je to první mezitýdenní pokles od 10. ledna, tedy za posledních dva a půl týdne. Počet hospitalizovaných s covidem se v sobotu po dvou dnech vrátil pod 2000, i tak je ale o téměř 450 případů vyšší než před týdnem.
Kromě nových případů zaznamenali hygienici o prvním víkendovém dni také 3156 lidí s podezřením na opakovanou nákazu koronavirem. Jejich celkový počet od začátku epidemie se blíží 99 tisícům. Podle předběžných údajů provedly laboratoře v sobotu 64 600 testů na covid. Bylo to zhruba o 30 tisíc méně než před týdnem.
Norská běžkyně na lyžích Anne Kjersti Kalvaaová přišla kvůli pozitivnímu testu na koronavirus o start na olympijských hrách v Pekingu. Místo ní byla do nominace zařazena Ragnhild Hagaová a má šanci navázat na dvě zlaté medaile z Pchjongčchangu. V týmu zatím zůstává bronzová olympijská medailistka a pětinásobná mistryně světa Heidi Wengová, u níž se nákaza v tomto týdnu rovněž potvrdila.
Kvůli rostoucímu počtu nakažených žáků končí mnoho lidí v karanténách. Shrnujeme, co dělat, když dítěti vyjde pozitivní antigenní test.
Proti restrikcím přijímaným kvůli pandemií covidu-19 dnes demonstrovaly tisíce lidí v několika německých městech i ve Vídni. V rakouské metropoli policie proti protestujícím použila pepřový sprej a několik osob zatkla, napsala agentura APA. V německém Freiburgu se demonstrace zúčastnilo kolem 4500 lidí, informovala agentura DPA.
Přehled dnešních událostí:
Přibývá také hospitalizací s covidem. V pátek jich bylo druhý den po sobě více než 2100. Naopak pokračuje mírný pokles počtu pacientů v těžkém stavu.
V Mariánských Lázních na Chebsku se dnes na demonstraci pod heslem "Život bez podmínek" sešlo podle odhadu policie 200 až 250 lidí. Protestní akce skončila okolo 15:30, kdy se účastníci demonstrace v pořádku rozešli. "Nedošlo k žádnému narušení veřejného pořádku," řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.
V několika českých městech se v sobotu opět konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Protestovali zejména proti novele pandemického zákona, kterou mají projednávat poslanci. Setkání pořádaných iniciativou Chcípl PES se v sobotu v některých případech účastnily stovky lidí, zjistili zpravodajové ČTK. Protesty se obešly bez incidentů, podobně jako o předchozím víkendu.
Všech sedm hokejistů, kteří ve čtvrtek odletěli na olympijské hry v Pekingu, se může v dějišti připravovat i na ledě. Dva negativní testy z karantény "vysvobodily" i jednoho z hráčů, který měl po příletu hraniční nález při povinném PCR testu na koronavirus. Ženská hokejová reprezentace, která se na olympiádě představí poprvé v historii, už má za sebou dva tréninky.
Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin k dnešnímu odpoledni 2862 nových případů koronaviru. Minulou sobotu to bylo 1166 případů. Testy PCR absolvovalo rekordních 5397 lidí, v karanténě je 12 270 Jihočechů. Tento týden bylo z 63 991
Na Slovensku v pátek přibylo dalších 15 118 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Oznámilo to dnes národní centrum zdravotnických informací. Po vysokých počtech přesahujících v předchozích dvou dnech 14 000 infikovaných jde zřejmě o dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.
Přes vysoký počet nakažených koronavirem uvolní Rakousko protipandemická opatření. Mírnější pravidla budou platit v obchodu, gastronomii či turismu.
Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dnes překonal hranici 370 milionů.
Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března USA, kde celkový počet nakažených nyní podle JHU činí 74,1 milionu.
Druhá je Indie (40,9 milionů) a třetí Brazílie (25 milionu).
V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (18,6 milionu). Rychlý nárůst počtu případů v roce 2022 pokračuje: deset milionů nakažených přibylo nyní pošesté za sebou za tři dny.
V Rusku se v pátek poprvé od začátku pandemie za jeden den nakazilo koronavirem více než 100 000 lidí. Jde o devátý denní rekord v řadě.
Na Ukrajině třetí den stoupl rekord nakažených koronavirem, v pátek jich přibylo 37 351. Celkový počet úmrtí infikovaných překročil 100 000.
Zatímco Evropu postihuje další vlna covidu, některým odlehlým ostrovům v Oceánii se pandemie dosud vyhýbala. Nyní se situace mění.
Laboratoře v pátek otestovaly na přítomnost nového koronaviru 166 400 vzorků, o 14 000 víc než před týdnem. Podíly odhalených případů nákazy na množství provedených testů v mezitýdenním srovnání podle průběžných výsledků stouply.
U preventivních testů, kterých se provádí nejvíce, podíl pozitivně testovaných vzrostl z 11,43 procenta na 20,67 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních ze 17,54 procenta na 26,15 procenta. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 35,53 na 48,24 procenta.
Důvodem poměrně vysokých počtů opakovaných nákaz z poslední doby je podle odborníků šíření varianty omikron, která snadněji překonává imunitu získanou proděláním nemoci či očkováním. Podíl varianty omikron na celkovém počtu odhalených případů infekce činí podle Státního zdravotního ústavu více než 98 procent.
Kromě více než 47 000 nových případů zaznamenali hygienici za pátek také 8000 lidí s podezřením na opakovanou nákazu koronavirem. Byla to zhruba polovina počtu ze čtvrtka, kdy ale statistiku ovlivnilo jednorázové započtení nenahlášených reinfekci z předchozích dní.
Testy v pátek odhalily 47 220 nových případů covidu-19 v Česku. Byl to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nově nakažených o více než tři čtvrtiny.
Přibývá také hospitalizací s covidem. V pátek jich bylo druhý den po sobě více než 2100. Naopak pokračuje mírný pokles počtu pacientů v těžkém stavu. Vyplývá to ze statistik zveřejňovaných na webu ministerstva zdravotnictví.
Brazílie v pátek zaznamenala další rekordní přírůstek koronavirových infekcí, když ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 269 968 nově odhalených nákaz.
V zemi s přibližně 212 miliony obyvatel rostou denní součty od konce prosince a v posledních dnech výrazně narostly i počty hlášených úmrtí lidí s pozitivním testem. Za poslední den zaznamenala vláda 799 úmrtí.
Přehled pátečních událostí:
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži: