Co největší oblak, co nejhezčí kolečko. Děti si oblíbily e-cigarety, škodí jim ale i ty bez nikotinu

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
24. 7. 2017 18:30
Vyfouknout co největší oblak dýmu nebo z kouře vytvořit co nejhezčí kroužky je čím dál oblíbenější kratochvíle českých školáků. K trikům používají elektronické cigarety, a to i přesto, že je jejich prodej nezletilým zakázán. Odborníci varují, že i když školáci často kouří e-cigarety bez nikotinu, rozhodně nejde o neškodnou zábavu.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Kouření elektronických cigaret přece nemůže být takové zlo, píše do on-line poradny pro děti sedmnáctiletý Karel. On sám vapuje, jak se kouření e-cigaret říká, už rok. Kupuje si jen náplně bez nikotinu. "Moje vapování občas fascinuje kamarády, třeba když se mi povedou kroužky," popisuje mladík v příspěvku.

Právě zdokonalování se v nejrůznějších tricích, jak co nejefektněji vyfouknout oblaka dýmu, je to, co školáky na e-cigaretách stále častěji přitahuje. Návody mohou najít třeba ve videích na internetu. Vapování se věnují čeští i zahraniční youtubeři.

Sílící trend dokládá i proměna skladby dotazů v on-line poradně Nekuřátka.cz, na kterou se neobracejí jen sedmnáctiletí mladíci jako Karel citovaný v úvodu, ale především děti ze základních škol. Česká koalice proti tabáku, která poradnu provozuje, uvádí, že dotazy na e-cigarety se začaly objevovat od loňského června, podstatný nárůst přišel letos. Zatímco z příspěvků za rok 2016 se týkala e-cigaret jen necelá dvě procenta, z dosavadních dotazů v roce 2017 jich na vapování připadá téměř třetina.

Experti odmítají argumenty, že když v náplni není nikotin, je vapování jen neškodnou zábavou. "Světová zdravotnická organizace, a nejenom ona, hovoří o tom, že jak v aerosolu, tak v náplních byly nalezeny látky, které rozhodně nejsou v pořádku ani pro dospělého, natož pro děti," uvádí metodik prevence České koalice proti tabáku Adam Kulhánek.

E-cigarety u certifikovaných prodejců vyjdou na stovky korun, některé stojí i přes tisíc. Dá se předpokládat, že děti, které z kapesného tolik nenašetří, vyrazí e-cigarety shánět na tržnici.

"Tam je ale extrémní riziko toho, že výrobky budou z nekvalitních komponent. Od baterie přes plast, který si dítě vkládá do úst, až po náplň," varuje Kulhánek s tím, že nekvalitní plastové náústky mohou obsahovat ftaláty, které by se sliznicí vůbec neměly přijít do styku. Toxické látky už se našly i v laciných náplních.

Děti si e-cigarety nemohou legálně koupit

Prodej e-cigaret i náplní dětem je protizákonný bez ohledu na to, zda obsahují nikotin, nebo ne. Policisté speciální kontroly zaměřené pouze na elektronické cigarety neprovádí. Po přijetí nového protikuřáckého zákona ale podle mluvčí policejního prezidia Evy Kropáčové na dodržování pravidel dohlížejí ještě intenzivněji. "Při kontrolách se policisté zaměřují nejen na samotné uživatele, ale i prodejce," uvedla mluvčí.

U kouření e-cigaret je problémem, že jde o záležitost posledních několika let a neexistují tedy výzkumy o tom, zda a jak se na organismu podepíše dlouhodobé vapování.

Adiktolog Kulhánek se navíc obává, že i kouření náplní bez nikotinu může vést k psychické závislosti. Děti by navíc časem mohly přejít i k nikotinovým náplním či klasickým cigaretám.

"Dá předpokládat, že děti s tím chtějí jenom 'frajeřit' a dělat triky. Ale je otázka, jestli se to do budoucna nemůže vyvinout v kouření," říká Kulhánek, který vapování přirovnává třeba ke hře Pokémon Go nebo momentálně velmi oblíbené hračce fidget spinner. Obliba e-cigaret by však podle Kulhánka mohla mít delšího trvání, což naznačují i zahraniční průzkumy.

Odborníci jsou trendem znepokojeni o to více, že - jen s několikaletým zpožděním - kopíruje vývoj ve Spojených státech, kde už se vapování mezi mládeží podle tamních autorit zcela vymklo kontrole. V celonárodním výzkumu z roku 2015 uvedlo přes pět procent žáků druhého stupně a 16 procent středoškoláků, že v posledních třiceti dnech kouřili e-cigaretu. Oproti roku 2013 jde o zhruba čtyřnásobné hodnoty.

"Ve Spojených státech to opravdu velmi jede. Dělají se jednak soutěže na techniku a triky, které s tím vapeři umí, pak také na množství a hustotu kouře, jak daleko dofouknou, kolik objemu natáhnou do plic a vytáhnou," popisuje Kulhánek s tím, že vapeři se vyhýbají náplním s nikotinem právě proto, že by pak triky neudýchali.

Vaperská komunita existuje i v Česku, kde už také probíhají soutěže. Vapeři točí o tricích i videa na YouTube. Odmítají, že by cílili na děti, ale tomu, aby pro ně byli inspirací, se jen těžko vyhnou. "Děti to chtějí zkoušet i na základě tlaku sociálních sítí. To není jenom YouTube, ale i Facebook, Instagram," myslí si Kulhánek.

"Z hlediska zdravotního se rozhodně nejedná o příznivý trend. Ministerstvo zdravotnictví je k tomuto typu výrobku stále obezřetné a nepovažuje jej za zcela neškodnou záležitost," souhlasí s Kulhánkem mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová a připomíná, že podle informací Státního zdravotního ústavu kouřilo v roce 2015 e-cigarety 4,6 % lidí mezi 15 a 24 lety. Přesnější data zatím k dispozici nejsou.

Před e-cigaretami v rukou dětí varuje i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Na jedné straně podporujeme takzvané substituční možnosti, tedy méně škodlivé náhražky cigaret, protože zcela abstinující společnost je nerealistický cíl. Na druhé straně je naprosto nepřijatelné užívání těchto e-cigaret osobami mladšími 18 let," uvedl.

Netrestat a nevyslýchat

Kulhánek a protitabáková koalice pořádají na téma kouření semináře pro školy. Stále častěji s učiteli řeší i otázku vapování. To má navíc tu nevýhodu, že lze hůře odhalit než kouření tabáku. "Ve škole to na dítěti nemáte šanci poznat. Není tím načichlé, není mu z úst cítit kouř," říká Kulhánek.

To potvrzuje i viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček, který vede českobudějovickou základní školu v ulici Bezdrevská. To, že žák přinesl e-cigaretu přímo do školy, zatím řešil jen jednou či dvakrát. "Žáci občas kouří mimo školu, to se doslechneme. Ale nemůžeme to řešit. Ten problém tady určitě je. U dětí určitě je tendence překlopit klasickou cigaretu na tu elektronickou," domnívá se Němeček.

Problém nový koníček u dítěte odhalit mají i rodiče. Kulhánek radí, že je potřeba děti nevyslýchat ani je netrestat. "V určitém věku děti přirozeně experimentují, zkoušejí něco zakázaného. Experiment může být bezpečný, ohraničený, může skončit a dítě se potom dál nemusí chovat rizikově," říká odborník na závislosti.

Rodiče by podle něj sami měli znát rizika e-cigaret a měli by je umět dítěti srozumitelně vysvětlit. Obzvlášť obezřetně by měli postupovat u dospívajících středoškoláků, kteří jsou náchylnější ke vzdoru a konfliktu. "Rodič udělá chybu, když přitáhne šrouby a dítě začne kritizovat. To konflikt jen prohloubí," varuje Kulhánek.

 

Právě se děje

Další zprávy