Jen pětina táborů zakazuje mobily. Děti i rodiče je vyžadují, odborníci radí digitální detox

Markéta Hronová Markéta Hronová
9. 7. 2017 16:05
Dříve bylo normální poslat dítě na 14 dní na tábor a vyměnit si s ním jen pár pohledů. Dnes mají rodiče problém nechat dítě na táboře bez mobilu, starší účastníci si zase nedovedou představit týden bez Facebooku. Podle průzkumu České rady dětí a mládeže jen na pětině táborů děti mobil vůbec nepoužívají, stejný počet je naopak dětem dovoluje bez omezení. Na šedesáti procentech táborů mohou děti mobil používat jen v předem stanovenou dobu. Odborníci ale doporučují využít tábor jako příležitost k digitálnímu detoxu. Mobily na táborech nevidí rádi ani pořadatelé. "Ale rodiče i děti to vyžadují, nemůžeme si dovolit je zakazovat," vysvětluje Lubomír Kraus, jednatel Agentury7, která tábory pořádá.
Ani na letních táborech se děti často neobejdou bez mobilů. Jen na pětině táborů je děti vůbec nepoužívají. Ilustrační foto.
Ani na letních táborech se děti často neobejdou bez mobilů. Jen na pětině táborů je děti vůbec nepoužívají. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než dvě třetiny letních táborů dovolují dětem brát si s sebou mobilní telefony, u komerčních pořadatelů je to přes 80 procent. Tábory bez mobilů častěji pořádají u skautů či jiných oddílových táborů, zjistil průzkum České rady dětí a mládeže, kterého se zúčastnilo více než 3 600 táborů, což je zhruba 80 procent všech táborů pořádaných v Česku.

"Mobily nezakazujeme, to už by dnes nešlo. Ale společně s přihláškou je výrazně nedoporučujeme. Stejně si je děti vozí. Že to není dobře, o tom žádná," říká Lubomír Kraus, jednatel společnosti Agentura7, jež pořádá dětské tábory s různým zaměřením.

U mladších dětí časté hovory s rodiči vyvolávají stesk po rodičích, u starších způsobují, že věčně "visí" na Facebooku a od digitálního světa si neodpočinou ani pár týdnů v roce. "Způsobuje to ale i zbytečné komunikační problémy. Stalo se mi, že rodič volal ve dvě ráno, že jeho dítě má teplotu. Místo, aby to řeklo vedoucímu, který spal ve vedlejším stanu, to zavolalo rodičům. Ti se pak zlobili, jak je to možné," vysvětluje Kraus.

Pořadatelům táborů vadí i to, že dříve se tam děti posílaly i kvůli tomu, aby se trochu osamostatnily, naučily se o sebe postarat. To ale odpadá, když mají pořád na drátě rodiče.

Když děti zabavíte dobrou hrou, bez mobilu to vydrží

O trochu snazší situaci mají tábory, které pořádají skauti a další oddíly, kam děti chodí celý rok, a rodiče se tak s vedoucími dobře znají. Zákaz mobilů jich podle průzkumu využívá čtvrtina. 

"Je to závislé na tom, jak dobrý program dětem připravíte. Když se zabaví, mobil jim nechybí. Problém bývá jen v případě, kdy se jim stýská po rodičích. Samozřejmě máme výhodu v tom, že nás rodiče i děti dobře znají, protože s nimi pracujeme celý rok," říká Aleš Procházka, jeden z vedoucích Radotínského turistického klubu, kde mají po tři týdny trvání tábora děti mobily zakázané. Na podobných tradičních táborech děti mobily nepoužívají často i z prostého důvodu - nemají je kde nabít. 

Většina táborů, kde mobily povolují, je alespoň nějakým způsobem omezuje. Děti je smějí používat jen v době volna, ne při společných aktivitách. "Přibývají nám pak starosti, protože je to další cenná věc, která se může ztratit a kterou nám pak rodiče vyčtou," říká Kraus.

Dejte si digitální detox, děti jen kopírují dospělé, říká kouč

Podle tiskové mluvčí České rady dětí a mládeže Soni Polak je právě čas prázdnin ideální příležitostí dát si digitální pauzu. "Dopřejte dítěti tábor bez mobilu, opravdu ho tam nepotřebuje. Pohltí ho přirozený svět her, zábavy, dobrodružství a hlavně živých - nikoli virtuálních - kamarádů," připomíná Polak.

Kouč a terapeut Aleš Vavřinec ale upozorňuje na to, že za závislost dětí na mobilech mohou také dospělí. "Divíme se, že děti tráví více času se svým mobilem nebo tabletem. Divíme se, že moc nechodí ven a nejvíce času tráví s kamarády na Facebooku. Děti dělají jen to, co umí nejlépe - učí se a přizpůsobují daným podmínkám. Nemůžeme být poté udiveni, že nás děti kopírují," upozorňuje.

Závislost na digitálních technologiích se projevuje i u rodičů. Dříve bylo normální, že poslali dítě na tábor a za 14 dní si vyměnili jen několik pohledů. Dnes potřebují informace pořád. 

"Když den nedáte na Facebook fotky, hned volají, co dneska děti dělaly a jak to, že tam nejsou," říká Kraus. Podle něj už se doba tradičních táborů vytrácí. Komerční provozovatelé nabízejí paintballové, jazykové, počítačové a další specializované tábory, aby vůbec děti nalákaly. "Přijde mi, že dnes je tábor spíše taková rekreace s animačním programem, než že by děti něco samy vytvářely, jak to bývalo dříve," míní.

Tradiční tábory v lesích, na jejichž stavbě se děti samy podílí, jsou doménou spolků. Skauti a různé oddíly takové tábory pořádají a podle průzkumu z loňského roku je část rodičů, která chce, aby jejich dítě zažilo atmosféru "pravých táborů", vyhledává stále více. Dostat dítě na takový tábor je však bez účasti na celoročních aktivitách oddílu problematické.

 

Právě se děje

Další zprávy