Chodí nám výhrůžky kvůli IZIP, stěžují si členové správní rady VZP. Varování se objevilo i v tisku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 10. 2015 19:51
Členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se chtějí obrátit na policii. Nejméně dvěma z nich totiž přišlo minulý týden varování, aby si dali pozor na to, jak budou hlasovat o další spolupráci pojišťovny se společností IZIP. Koncem týdne se v denním tisku objevila také veřejná výzva, aby se majitelé elektronických zdravotních knížek IZIP spojili a podali na pojišťovnu hromadnou žalobu. Radní si to spojují s tím, že v prosinci vyprší poslední smlouva, kterou VZP se společností IZIP má a podle které pojišťovna firmě posílá 6 milionů korun měsíčně. Společnost IZIP ale jakoukoliv spojitost s výhrůžkami odmítá. Ředitel firmy Jiří Pašek řekl, že jde o pouhou provokaci.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Chodí nám výhrůžky, stěžují si členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nejméně dvěma z nich prý přišlo minulý týden varování, aby si dali pozor na to, jak budou hlasovat o další spolupráci pojišťovny se společností IZIP.

Spolupráce s pojišťovnou totiž definitivně končí. V prosinci vyprší poslední smlouva, kterou VZP se soukromou firmou má. Pojišťovna tak přestane používat portál od společnosti IZIP a místo toho si vybuduje vlastní. Společnosti IZIP tím vyschne poslední zdroj příjmů – VZP jí nyní za elektronickou komunikaci platí asi 6 milionů korun měsíčně.

Stále otevřený je také prodej akcií soukromé firmy IZIP. Vedení pojišťovny stále drží většinovou část balíku – má celkem 51 procent. Rádo by se ale akcií zbavilo. Nedokáže se ale s firmou dohodnout na ceně.

Výhrůžky a veřejná výzva k žalobě

„Dostal jsem proto jisté upozornění, abych si dal pozor na to, jak budu při rozhodování o IZIP hlasovat,“ přiznal například Michal Sojka, který sedí ve správní radě za sociální demokracii.

Obálku s výhrůžkou měl dostat také další radní a současně šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula. Text dopisu ale komentovat nechtěl. „Nechal bych to bez komentáře, je to téma stále otevřené a živé,“ řekl Aktuálně.cz poslanec za ANO.

V novinách se navíc v pátek objevila veřejná výzva, aby se majitelé elektronických zdravotních knížek IZIP spojili a podali na pojišťovnu hromadnou žalobu.

Obrátíme se na policii, reaguje správní rada

„Vyzýváme všech dva a půl milionu majitelů elektronických zdravotních knížek, kterým není lhostejné, že je chce jejich pojišťovna připravit o majetek a službu, o kterou slibovala pečovat a rozvíjet, aby se připojili k naší aktivitě a žalobě a oznámili na mailovou adresu své jméno, trvalé bydliště a rodné číslo,“ uvádí se v inzerátu, pod kterým je podepsán Jan Pavlata.

Inzerát prý podal za sdružení fyzických osob, které zdravotní knížku vlastní. Jak se organizace jmenuje, kdo za ní stojí a která advokátní kancelář ji bude v soudním sporu zastupovat, ale Pavlata neuvedl. Neodpověděl ani na další otázky, které mu Aktuálně.cz zaslalo na uvedenou adresu. Bližší data o něm nemá ani vedení pojišťovny.

Přesto už VZP situaci řeší. „Probírali jsme to na správní radě a dohodli jsme se, že pojišťovna podá naopak trestní oznámení na neznámého pachatele za vyhrožování,“ řekl Aktuálně.cz člen správní rady a poslanec za TOP 09 Jiří Skalický. Oznámení podle něj zahrne jak výhrůžky jednotlivým radním, tak veřejnou výzvu v tisku.

Škodu uživatele nelze vyčíslit

Právní kroky připravuje také nejužší management pojišťovny. „Předcházet jim ale budou právní analýzy, aby management pojišťovny mohl zvolit takový postup, který bude nejlépe odpovídat zájmům VZP,“ dodal mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je totiž zveřejněný inzerát nejspíš jen „obyčejným nesmyslem“. „Nic jako hromadná žaloba totiž v našem právu neexistuje,“ vysvětluje.

Pochybná je podle něj také částka, jakou chtějí tvůrci veřejné výzvy vysoudit –  jaká škoda uživatelům elektronických knížek vznikla, nelze podle Dostála vyčíslit. „Na první pohled to proto vypadá spíš jako zoufalý pokus o to, jak zlepšit vyjednávací postavení akcionářů IZIP vůči VZP,“ zhodnotil situaci právník.

Jde o provokaci, namítá společnost IZIP

Společnost IZIP

  • Založili ji v roce 2001 někdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Ještě týž rok začala firma spolupracovat s VZP. Bez výběrového řízení. Spolupráci schválila správní rada pojišťovny, jejímž členem byl mimo jiné Milan Cabrnoch. Tehdejší ředitelka VZP Jiřina Musílková tvrdila, že se žádná veřejná soutěž konat nemohla, protože IZIP je jediná firma, která se správou dat pojištěnců na internetu zabývá. O spolupráci přitom tehdy projevil zájem i expert na telemedicínu Jaroslav Liška se svou společností E-Health.
  • Oficiálně měla být spolupráce s VZP exkluzivní, pojišťovna v rámci toho poslala firmě za správu dat klientů na internetu kolem 2 miliard korun. V roce 2009 kvůli tomu VZP dokonce do společnosti IZIP majetkově vstoupila.
  • Jenomže v roce 2011 odhalil audit společnosti BDO, že je firma IZIP jen prázdnou schránkou. Desítky milionů korun, jež VZP za systém elektronických zdravotních knížek platila, mělo končit u společností, které s nimi nemají nic společného. V květnu roku 2012 proto správní rada odhlasovala vypovězení většiny smluv, na konci téhož roku spolupráce s VZP končí. V současnosti už je platná jen jediná smlouva s firmou IZIP, na základě které VZP platí firmě 6 milionů korun měsíčně. Firma totiž pojišťovně spravuje i portál – tedy elektronickou komunikaci.

Ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek ale jakoukoliv spojitost s výhrůžkami odmítá. „Nejsme si jistí, zda nejde o nějakou provokaci,“ uvedl.

Poslední smlouva s pojišťovnou podle něj skončí letos v prosinci, ve stejnou dobu se vypnou i elektronické zdravotní knížky. Firma s tím podle Paška počítá. IZIP prý sice dál hledá různé možnosti, jak elektronické knížky využít, s VZP už ale o tom nejedná. „VZP mezi oslovenými subjekty bohužel není,“ dodal Pašek.

Společnost IZIP spolupracuje s největší tuzemskou pojišťovnou od roku 2002. Nejprve pro ni spravovala jen takzvané elektronické zdravotní knížky – tedy pacientské karty na internetu, později si vzala na starosti také web a elektronickou komunikaci pojišťovny. Celkem tak od VZP získala nejméně 2,5 miliardy korun.

O projekt elektronických zdravotních knížek se ale od září 2012 zajímá policie. Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 totiž unikly z pojišťovny přes IZIP stamiliony. „Je vedeno prověřování podezření ze spáchání trestné činnosti,“ potvrdil Aktuálně.cz státní zástupce Pavel Prygl, který na vyšetřování dohlíží.

 

Právě se děje

před 32 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 34 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy