VZP musí znovu zjišťovat, jakou cenu mají akcie IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
3. 6. 2014 19:00
První kolo hledání firmy, která určí, jakou tržní hodnotu mají akcie společnosti IZIP, nedopadlo podle představ VZP. Přihlásili se jen dva zájemci, z nichž jeden nesplnil podmínky.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Hledání firmy, která určí, jakou tržní hodnotu mají akcie společnosti IZIP, do níž stát investoval za více než jedenáct let přes dvě miliardy korun, se zkomplikovalo. Během hodnocení nabídek se totiž vedení největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP rozhodlo, že veřejnou zakázku zruší a vypíše ji znovu.

Důvodem je fakt, že se podle informací deníku Insider přihlásily do soutěže jen dvě firmy. Jedna z nich však nesplnila podmínky, a tak zůstala ve hře jen jediná.

To, že bude Všeobecná zdravotní pojišťovna vyhlašovat zakázku podruhé, oznámil členům správní rady její ředitel Zdeněk Kabátek. Deníku Insider to následně potvrdilo několik účastníků jednání z minulého týdne.

Oficiálně ale zástupci pojišťovny nechtějí situaci příliš komentovat. "Základní informace obdrželi členové správní rady. Jelikož nebyl celý proces ukončen, nemůžeme tuto záležitost komentovat," prohlásil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

VZP přitom původně počítala s tím, že cenu akcií IZIP bude znát již zhruba v polovině letošního roku. Jelikož ale celá soutěž bude muset začít znovu, vše se o několik týdnů a možná i měsíců zpozdí.

Odsouvá se tak hlavně termín majetkového vypořádání s menšinovým akcionářem a držitelem 49procetního podílu IZIP – švýcarskou firmou eHI eHealth International. O prodeji akcií se zástupci obou stran bavili již opakovaně, ale vždy vše ztroskotalo kvůli ceně.

Například na začátku března právní zástupce menšinového akcionáře nabídl VZP zbytek společnosti za 400 milionů korun. Jenže pojišťovna trvá na mnohem menší částce.

Prodej se protahuje

Za akcie nabízí eHI eHealth International jen 1,2 milionu a navíc 59 milionů za portál, který potřebuje ke komunikaci s lékaři a svými klienty.

"Trvá to již delší dobu, než jsme si mysleli. Druhou stranu ale nic netlačí a současný stav jí vyhovuje," konstatuje člen správní rady VZP Michal Sojka.

Reaguje tak na to, že IZIP inkasuje od pojišťovny každý měsíc pět milionů korun bez DPH za provoz zmíněného portálu. Pro to, aby bylo konečně jasné, jakou má vlastně cenu firma, v níž pojišťovna drží 51 procent, se nyní musí vytvořit posudek, jehož autora však začne VZP hledat znova.

Dnes přitom existuje jediný dokument, který odhadl hodnotu společnosti IZIP. Zpracovat si ho nechal menšinový akcionář a podle tohoto znaleckého posudku jsou aktiva firmy 923,5 milionu korun. Hodnota akcií, které drží VZP, by podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by byl 452 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy