VZP musí znovu zjišťovat, jakou cenu mají akcie IZIP

Radek Nohl Radek Nohl
3. 6. 2014 19:00
První kolo hledání firmy, která určí, jakou tržní hodnotu mají akcie společnosti IZIP, nedopadlo podle představ VZP. Přihlásili se jen dva zájemci, z nichž jeden nesplnil podmínky.
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Hledání firmy, která určí, jakou tržní hodnotu mají akcie společnosti IZIP, do níž stát investoval za více než jedenáct let přes dvě miliardy korun, se zkomplikovalo. Během hodnocení nabídek se totiž vedení největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP rozhodlo, že veřejnou zakázku zruší a vypíše ji znovu.

Důvodem je fakt, že se podle informací deníku Insider přihlásily do soutěže jen dvě firmy. Jedna z nich však nesplnila podmínky, a tak zůstala ve hře jen jediná.

To, že bude Všeobecná zdravotní pojišťovna vyhlašovat zakázku podruhé, oznámil členům správní rady její ředitel Zdeněk Kabátek. Deníku Insider to následně potvrdilo několik účastníků jednání z minulého týdne.

Oficiálně ale zástupci pojišťovny nechtějí situaci příliš komentovat. "Základní informace obdrželi členové správní rady. Jelikož nebyl celý proces ukončen, nemůžeme tuto záležitost komentovat," prohlásil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

VZP přitom původně počítala s tím, že cenu akcií IZIP bude znát již zhruba v polovině letošního roku. Jelikož ale celá soutěž bude muset začít znovu, vše se o několik týdnů a možná i měsíců zpozdí.

Odsouvá se tak hlavně termín majetkového vypořádání s menšinovým akcionářem a držitelem 49procetního podílu IZIP – švýcarskou firmou eHI eHealth International. O prodeji akcií se zástupci obou stran bavili již opakovaně, ale vždy vše ztroskotalo kvůli ceně.

Například na začátku března právní zástupce menšinového akcionáře nabídl VZP zbytek společnosti za 400 milionů korun. Jenže pojišťovna trvá na mnohem menší částce.

Prodej se protahuje

Za akcie nabízí eHI eHealth International jen 1,2 milionu a navíc 59 milionů za portál, který potřebuje ke komunikaci s lékaři a svými klienty.

"Trvá to již delší dobu, než jsme si mysleli. Druhou stranu ale nic netlačí a současný stav jí vyhovuje," konstatuje člen správní rady VZP Michal Sojka.

Reaguje tak na to, že IZIP inkasuje od pojišťovny každý měsíc pět milionů korun bez DPH za provoz zmíněného portálu. Pro to, aby bylo konečně jasné, jakou má vlastně cenu firma, v níž pojišťovna drží 51 procent, se nyní musí vytvořit posudek, jehož autora však začne VZP hledat znova.

Dnes přitom existuje jediný dokument, který odhadl hodnotu společnosti IZIP. Zpracovat si ho nechal menšinový akcionář a podle tohoto znaleckého posudku jsou aktiva firmy 923,5 milionu korun. Hodnota akcií, které drží VZP, by podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by byl 452 milionů korun.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy