Europoslanec ODS lobbuje za oživení zdravotních knížek IZIP

1. 4. 2014 18:30
Milan Cabrnoch, jeden z otců projektu, se snaží přesvědčit poslance, že mají knížky smysl a VZP by je měla platit.
Europoslanec ODS, jeden z otců IZIP, Milan Cabrnoch napsal členům správní rady dopis, v němž se je snaží přesvědčit, že zdravotní knížky mají smysl.
Europoslanec ODS, jeden z otců IZIP, Milan Cabrnoch napsal členům správní rady dopis, v němž se je snaží přesvědčit, že zdravotní knížky mají smysl. | Foto: Archiv EP

Praha - Jeden z otců projektu IZIP, europoslanec ODS Milan Cabrnoch, začal lobbovat za zdravotní knížky, do nichž stát bez valného výsledku investoval za deset let zhruba dvě miliardy korun.

Bývalý akcionář firmy IZIP, která knížky spravuje, napsal podle zjištění deníku Insider členům správní rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP dopis, v němž se je snaží přesvědčit o tom, že projekt má smysl a měl by pokračovat.

Vedle toho Cabrnoch poslancům či známým různých politických stran, kteří v radě usedají, nabídl osobní schůzku. Právě správní rada bude mít v budoucnu vliv na to, jak se Všeobecná zdravotní pojišťovna k IZIP postaví.

Poté co přestala pojišťovna do zdravotních knížek investovat, platí dnes VZP ještě pět milionů bez DPH měsíčně za provoz portálu, který společnost IZIP spravuje a který potřebuje ke komunikaci se svými klienty a lékaři.

Cabrnoch byl až do roku 2011 jedním z pěti majitelů akcií IZIP. Poté ale část podílu získala švýcarská společnost eHI eHealth International. Zbytek akcií ve výši 51 procent drží v současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Část akcionářů se svého podílu zbavila v době, kdy VZP začala hrozit, že za projekt platit nebude. Což se také v budoucnu stalo. Předcházelo tomu ale veřejné prohlášení tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že zdravotní knížky skončí. Za to byl Heger pod kritikou koaličních i opozičních stran, s výjimkou jeho TOP 09.

Celý článek naleznete v úterním vydání deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy