Europoslanec ODS lobbuje za oživení zdravotních knížek IZIP

1. 4. 2014 18:30
Milan Cabrnoch, jeden z otců projektu, se snaží přesvědčit poslance, že mají knížky smysl a VZP by je měla platit.
Europoslanec ODS, jeden z otců IZIP, Milan Cabrnoch napsal členům správní rady dopis, v němž se je snaží přesvědčit, že zdravotní knížky mají smysl.
Europoslanec ODS, jeden z otců IZIP, Milan Cabrnoch napsal členům správní rady dopis, v němž se je snaží přesvědčit, že zdravotní knížky mají smysl. | Foto: Archiv EP

Praha - Jeden z otců projektu IZIP, europoslanec ODS Milan Cabrnoch, začal lobbovat za zdravotní knížky, do nichž stát bez valného výsledku investoval za deset let zhruba dvě miliardy korun.

Bývalý akcionář firmy IZIP, která knížky spravuje, napsal podle zjištění deníku Insider členům správní rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP dopis, v němž se je snaží přesvědčit o tom, že projekt má smysl a měl by pokračovat.

Vedle toho Cabrnoch poslancům či známým různých politických stran, kteří v radě usedají, nabídl osobní schůzku. Právě správní rada bude mít v budoucnu vliv na to, jak se Všeobecná zdravotní pojišťovna k IZIP postaví.

Poté co přestala pojišťovna do zdravotních knížek investovat, platí dnes VZP ještě pět milionů bez DPH měsíčně za provoz portálu, který společnost IZIP spravuje a který potřebuje ke komunikaci se svými klienty a lékaři.

Cabrnoch byl až do roku 2011 jedním z pěti majitelů akcií IZIP. Poté ale část podílu získala švýcarská společnost eHI eHealth International. Zbytek akcií ve výši 51 procent drží v současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Část akcionářů se svého podílu zbavila v době, kdy VZP začala hrozit, že za projekt platit nebude. Což se také v budoucnu stalo. Předcházelo tomu ale veřejné prohlášení tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že zdravotní knížky skončí. Za to byl Heger pod kritikou koaličních i opozičních stran, s výjimkou jeho TOP 09.

Celý článek naleznete v úterním vydání deníku Insider.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy