Kabátkův pád z čela VZP se nekoná. Natruc Babišovi

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 2. 2015 15:00
Ještě v lednu se spekulovalo o tom, že Zdeněk Kabátek na svou funkci v čele VZP rezignuje. Nyní ho ale radní podpořili. Důvod? Nechceme, aby nejmocnější instituci ve zdravotnictví ovládl Babiš, tvrdí.
Zdeněk Kabátek
Zdeněk Kabátek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nebudeme odvolávat šéfa největší zdravotní pojišťovny v zemi jenom proto, že si to přeje Andrej Babiš. S tím podpořila většina správní rady VZP současného ředitele Zdeňka Kabátka. Ten přitom ještě v půlce ledna připouštěl, že vrcholný post opustí. Podporu správní rady totiž v té době necítil.

Jenomže teď se situace změnila. Důvod? Část rady se domnívá, že chce Babiš nejmocnější instituci ve zdravotnictví, kterou ročně proteče takřka 150 miliard korun, ovládnout. Přesvědčily je o tom prý tři nedávné události.

První: Ministr financí si koupil koncem ledna další kliniku. Tentokrát už si ale nepořídil úzce specializované zřízení, které nabízí jen umělé oplodnění. Investiční fond Hartenberg Holding získal prostřednictvím své dceřiné společnosti FutureLife všeobecnou polikliniku. Jmenuje se Dům zdraví a stojí ve Velkém Meziříčí.

Babiš expanduje do zdravotnictví

A právě tady je podle radních háček. Fond, jehož spoluzakladatelem je právě místopředseda vlády Andrej Babiš, totiž získal vůbec poprvé běžné zdravotnické zařízení. Péče se tady poskytuje až ve dvaceti lékařských oborech, dostává ji tady zhruba 70 tisíc lidí. Kontrola nad pojišťovnou, která podepisuje smlouvy s lékaři a rozhoduje o jejich platbách, se mu proto může podle radních hodit.

„Ministr financí si nakupuje akvizice ve zdravotnictví, protože vidí, že je zdravotnictví výborná věc. Podle mě to ale svědčí o jediném: jeho tlak na odvolání ředitele Kabátka vůbec nemusí spočívat v tom, že by špatně pracoval,“ zhodnotila to komunistická poslankyně a členka správní rady VZP Soňa Marková. Podotkla, že roční tržby nové Babišovy polikliniky přesahují 50 milionů korun.

Druhá událost: Další radní popudilo, že se Babišovo ministerstvo pustilo do jednání se společností IZIP - tedy s firmou, jejíž akcie se pojišťovna snaží čtvrtým rokem prodat. Jednání se navíc uskutečnila v okamžiku, kdy se na obzoru objevil nový kupec. Správní rada v tom vidí snahu ovlivnit cenu akcií.

IZIP a slabé kusy z jiných stran

„Je docela možné, že se někdo snaží, aby byly akcie díky spolupráci s ministerstvem financí cennější,“ řekl třeba bývalý ministr zdravotnictví a další člen správní rady VZP Leoš Heger (TOP 09).

Když si totiž pojišťovna odhad akcií zadávala, bralo se podle něj v úvahu jen to, že firma spravuje pro VZP portál. „Pokud by si ale ministerstvo financí zadalo u firmy další projekt, cena by se vyšplhala podstatně výš,“ vysvětluje Heger. Jakékoliv spojení ministerstva financí se společností IZIP, kterou navíc vyšetřuje policie, se mu proto nelíbí.

Třetí událost: S ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou už skončil v čele některého z resortů třetí Babišův člověk. Místopředseda vlády proto bude podle radních tlačit také na výměnu „slabých kusů“ z jiných stran. Dlouhodobě přitom kritizuje právě šéfa zdravotnictví Svatopluka Němečka, který Kabátka v pojišťovně podporuje.

Audit a předražené přístroje

„Už jen z toho důvodu ředitele pojišťovny neodvoláme,“ řekl další radní a sociální demokrat, který si přál zůstat v anonymitě.

Přitom ještě na přelomu roku čelil Kabátek obrovskému tlaku. Velké části správní rady vadilo, že se mohl podílet na předražených nákupech do českých nemocnic, které odkryl audit ministerstva financí.

V době, kdy se přístroje do nemocnic pořizovaly, seděl Kabátek na ministerstvu zdravotnictví, které nákupy organizovalo. Jako ředitel přímo řízených organizací měl pod palcem právě fakultní nemocnice. Audit Babišova ministerstva odhalil, že byla předražená až čtvrtina nákupů.

Na funkci nelpím

Kromě „škraloupu“, který na Kabátkovi ulpěl kvůli Babišovým auditům, se poslancům nelíbila ani skutečnost, že se jeho jméno objevilo i v zápiscích vazebně stíhaného exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého.

Kabátek se podle nich s Dbalým pravidelně scházel a hovořil s ním o detailech tendrů vyšetřovaných protikorupční policií. Podle Dbalého zápisků se dokonce angažoval v podezřelých tendrech nemocnice.

Šéf VZP už proto připouštěl, že na svou funkci opravdu rezignuje. „Já na své funkci nelpím. Pokud bude na správní radě nevlídná atmosféra, tak z ní odstoupím. Uvidím, jak se ke všemu postaví správní rada,“ řekl před lednovým jednáním správní rady Kabátek.

Nyní už ale odchod z čela VZP nezvažuje.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je nejmocnějším úřadem ve zdravotnictví. Stará se o šedesát procent pacientů. Její šéfové mají obrovský vliv - rozhodují nejen o tocích miliard, ale také o bytí či nebytí lékařských ordinací a nemocnic.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy