Babiš utnul spolupráci s IZIP. Vadí mu špatná pověst firmy

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2015 7:00
Ministerstvo financí mohlo s IZIP vytvořit datové úložiště s údaji českých pacientů. Andrej Babiš ale tomuto spojení řekl ne.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Plán na vybudování obřího úložiště s daty všech pacientů, na kterém by se ministerstvo financí podílelo společně s firmou IZIP, nejspíše padne.

Ministr financí Andrej Babiš totiž odmítl, že by na databázi spolupracoval s firmou, do níž stát bez valného výsledku investoval za více než dvanáct let přes dvě miliardy korun. Šéf hnutí ANO to oznámil v dopise, který odeslal vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny - vlastníkovi 51 procent akcií IZIP.

Babiš uvedl, že mu vadí zejména špatná pověst IZIP. "Vzhledem k dlouhodobě značně poškozenému renomé, sporům, které projekt provázejí, a majetkově nevyjasněným vztahem nelze IZIP v současné době považovat za natolik důvěryhodný projekt, aby ho bylo možné využít pro vytvoření centrálního úložiště zdravotnických dat," napsal Babiš v dopise pro členy správní rady pojišťovny.

O IZIP má zájem nový investor

Zpráva, že ministerstvo financí s IZIP nepočítá, přichází v době, kdy se mluví o prodeji firmy slovenskému podnikateli Michalu Suchobovi. Jeho společnost se tak mohla dostat k zajímavému obchodu s daty pojištěnců.

"Bylo to podivné. Je dobře, že ke spolupráci nedošlo," řekla senátorka a členka správní rady VZP za ANO Alena Dernerová ke kroku ministerstva financí. Připomněla třeba i to, že slovenská firma, která má o IZIP zájem, vznikla teprve před koncem loňského roku.

"Cesta s IZIP je mrtvá. Teď je potřeba co nejrychleji ukončit vztah VZP s IZIP, každý měsíc stojí miliony," upozorňuje radní za ČSSD Michal Sojka na fakt, že VZP platí firmě měsíčně pět milionů bez DPH za elektronický portál, který pojišťovna potřebuje ke komunikaci s lékaři i pacienty.

Radní VZP: Ať se Babiš stará o výběr daní

V dopise Andrej Babiš však rovněž připomíná, že jeho ministerstvo usiluje o snížení nákladů ve zdravotnictví. K tomu je podle něj nutné, aby se pokročilo v oblasti elektronizace a sdílení dat.

Jakou databázi by chtěl Babišův úřad vybudovat, ale ministr neuvedl. Dosud jeho úřad jen zpracoval databázi úhrad na základě údajů od VZP.

"Elektronizace zdravotnictví by mělo být v kompetenci ministerstva zdravotnictví. Ministerstvu financí do toho nic není. To by se mělo starat o výběr daní," komentuje Sojka snahy Babišova úřadu.

Spolu s VZP je majitelem IZIP švýcarská firma eHI eHealth International, která vlastní zbylých 49 procent akcií. Tohoto akcionáře prý již podnikatel Michal Suchoba s nabídkou koupě oslovil. Za celý balík sta procent akcií je prý ochoten zaplatit 77 milionů korun.

IZIP je však v současné době také v hledáčku policie. Detektivové prověřují mimo jiné jednu ze smluv, kterou s VZP zástupci firmy podepsali a díky které inkasovali stovky milionů korun.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy