Babiš utnul spolupráci s IZIP. Vadí mu špatná pověst firmy

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2015 7:00
Ministerstvo financí mohlo s IZIP vytvořit datové úložiště s údaji českých pacientů. Andrej Babiš ale tomuto spojení řekl ne.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Plán na vybudování obřího úložiště s daty všech pacientů, na kterém by se ministerstvo financí podílelo společně s firmou IZIP, nejspíše padne.

Ministr financí Andrej Babiš totiž odmítl, že by na databázi spolupracoval s firmou, do níž stát bez valného výsledku investoval za více než dvanáct let přes dvě miliardy korun. Šéf hnutí ANO to oznámil v dopise, který odeslal vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny - vlastníkovi 51 procent akcií IZIP.

Babiš uvedl, že mu vadí zejména špatná pověst IZIP. "Vzhledem k dlouhodobě značně poškozenému renomé, sporům, které projekt provázejí, a majetkově nevyjasněným vztahem nelze IZIP v současné době považovat za natolik důvěryhodný projekt, aby ho bylo možné využít pro vytvoření centrálního úložiště zdravotnických dat," napsal Babiš v dopise pro členy správní rady pojišťovny.

O IZIP má zájem nový investor

Zpráva, že ministerstvo financí s IZIP nepočítá, přichází v době, kdy se mluví o prodeji firmy slovenskému podnikateli Michalu Suchobovi. Jeho společnost se tak mohla dostat k zajímavému obchodu s daty pojištěnců.

"Bylo to podivné. Je dobře, že ke spolupráci nedošlo," řekla senátorka a členka správní rady VZP za ANO Alena Dernerová ke kroku ministerstva financí. Připomněla třeba i to, že slovenská firma, která má o IZIP zájem, vznikla teprve před koncem loňského roku.

"Cesta s IZIP je mrtvá. Teď je potřeba co nejrychleji ukončit vztah VZP s IZIP, každý měsíc stojí miliony," upozorňuje radní za ČSSD Michal Sojka na fakt, že VZP platí firmě měsíčně pět milionů bez DPH za elektronický portál, který pojišťovna potřebuje ke komunikaci s lékaři i pacienty.

Radní VZP: Ať se Babiš stará o výběr daní

V dopise Andrej Babiš však rovněž připomíná, že jeho ministerstvo usiluje o snížení nákladů ve zdravotnictví. K tomu je podle něj nutné, aby se pokročilo v oblasti elektronizace a sdílení dat.

Jakou databázi by chtěl Babišův úřad vybudovat, ale ministr neuvedl. Dosud jeho úřad jen zpracoval databázi úhrad na základě údajů od VZP.

"Elektronizace zdravotnictví by mělo být v kompetenci ministerstva zdravotnictví. Ministerstvu financí do toho nic není. To by se mělo starat o výběr daní," komentuje Sojka snahy Babišova úřadu.

Spolu s VZP je majitelem IZIP švýcarská firma eHI eHealth International, která vlastní zbylých 49 procent akcií. Tohoto akcionáře prý již podnikatel Michal Suchoba s nabídkou koupě oslovil. Za celý balík sta procent akcií je prý ochoten zaplatit 77 milionů korun.

IZIP je však v současné době také v hledáčku policie. Detektivové prověřují mimo jiné jednu ze smluv, kterou s VZP zástupci firmy podepsali a díky které inkasovali stovky milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy