IZIP na prodej. Zájem má manažer obžalovaný z machinací

Veronika Rodriguez Radek Nohl Veronika Rodriguez, Radek Nohl
23. 1. 2015 6:32
Firmu, která spravuje pro VZP elektronické zdravotní knížky, chce koupit pro neznámého slovenského investora podnikatel souzený za údajně nevýhodné půjčky pro nemocnici v Mariánských Lázních.
V současnosti jsou akcie firmy v rukou dvou vlastníků - švýcarská společnost eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent.
V současnosti jsou akcie firmy v rukou dvou vlastníků - švýcarská společnost eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Společnost IZIP, která spravuje projekt elektronických zdravotních knížek a shromažďuje nejcitlivější data o zdraví Čechů, bude mít zřejmě nového majitele.

Podle informací Aktuálně.cz, které potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje, projevil zájem o nákup akcií IZIP podnikatel Vladimír Michalčák. Tedy muž, který nedávno stanul před chebským soudem kvůli milionovým machinacím v nemocnici v Mariánských Lázních.

Podíl ve firmě ale Michalčák údajně nechce pro sebe. Obchod má jen zprostředkovat pro neznámého slovenského investora, který by rád postupně ovládl stoprocentní balík akcií od obou současných akcionářů - Všeobecné zdravotní pojišťovny, která drží majoritních 51 procent, a od švýcarské společnosti eHI eHealth International, jež vlastní zbývajících 49 procent.

"O prodeji akcií IZIP se skutečně jedná. Prozatím je domluven převod menšinového podílu švýcarské firmy eHI eHealth International, v krátké době by se ale mělo uskutečnit i jednání s VZP. Nový vlastník tak nakonec ovládne celou firmu," potvrdil redakci Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity jeden z členů správní rady VZP.

Buď všechno, nebo nic

Obchodu nahrává to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna se chce od problematické značky jednou provždy odstřihnout. "Jsou jen dvě cesty: buď se VZP stane stoprocentním vlastníkem firmy IZIP a její provoz sama ukončí, nebo se svých akcií úplně zbaví," vysvětlil radní. Elektronické zdravotní knížky totiž pojišťovně nepřinesly slibovaný bonus.

Za jakou sumu je společnost IZIP k mání, prozatím nechce nikdo ze zdrojů uvést. V pondělí ještě bude o prodeji většiny akcií jednat správní rada VZP. Bližší informace neposkytl ani ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek. "O jednáních musím nejprve informovat správní radu, takže teď nic potvrzovat nemohu," odmítl Kabátek jakýkoliv komentář.

Ředitel firmy IZIP Jiří Pašek pak dokonce popřel, že by o převodu akcií cokoliv věděl. "Jsem jen ředitel firmy, mně nikdo nic říkat ani nemusí," vysvětlil. Poslední informace, která se k němu dostala, je prý dohoda pojišťovny s minoritním vlastníkem, že se všechny akcie prodají společně.

Obžalovaný manažer

Některé členy správní rady už ale zaujalo, kdo se o nákup akcií zajímá. Vladimír Michalčák totiž stanul v září loňského roku před chebským soudem kvůli milionovým machinacím v nemocnici v Mariánských Lázních.

Podle žalobce Michalčák připravil špitál spolu s dalšími dvěma manažery kvůli nevýhodné půjčce o více než osm milionů korun. Z mariánskolázeňské nemocnice tak zbylo podle serveru iDnes.cz jen torzo.

Redakci Aktuálně.cz se s Michalčákem nepodařilo spojit. Podle obchodního rejstříku figuruje v osmi soukromých firmách zaměřených na zdravotnictví, fitness, poradenství nebo pronájem nemovitostí. Spoluvlastní například karlovarskou Kliniku plastické chirurgie Emotions nebo společnost Západní zdravotní, která provozuje mariánskolázeňskou nemocnici.

Akcie společnosti IZIP, která spravuje kromě zdravotních knížek i portál Všeobecné zdravotní pojišťovny, jsou na prodej od loňského března. Tehdy se největší tuzemská pojišťovna dohodla s právníky švýcarské firmy eHI o zadání znaleckého posudku. Právě ten měl určit cenu firmy IZIP a otevřít cestu k jejímu následnému prodeji.

IZIP stále zajímá policii

O menšinový podíl ve firmě už měly v té době zájem nejméně čtyři firmy. Podle informací Aktuálně.cz jim šlo v naprosté většině o to, získat kontrakt s VZP na provoz jejího portálu, anebo se dostat k patentu na provozování zdravotních knížek.

K citlivým zdravotním záznamům lidí, kterých prý IZIP spravuje na 200 milionů, se podle právníků akcionáři nedostanou. "Záleží samozřejmě na tom, jak jsou postaveny smlouvy. Ale teoreticky by měli být vlastníky údajů sami pacienti a na základě jejich souhlasu by s nimi měla mít právo nakládat jen společnost IZIP," říká například právník Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnictví.

Společnost IZIP spolupracuje s největší tuzemskou pojišťovnou od roku 2002, za tu dobu do ní stát investoval přes 2,2 miliardy korun.

O projekt elektronických zdravotních knížek se od září 2012 zajímá také policie. Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 totiž unikly z pojišťovny přes IZIP stamiliony.

"V tuto chvíli není nikdo obviněn, je vedeno prověřování podezření ze spáchání trestné činnosti," potvrdil Aktuálně.cz státní zástupce Pavel Prygl, který na vyšetřování dohlíží.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy