IZIP na prodej. Zájem má manažer obžalovaný z machinací

Firmu, která spravuje pro VZP elektronické zdravotní knížky, chce koupit pro neznámého slovenského investora podnikatel souzený za údajně nevýhodné půjčky pro nemocnici v Mariánských Lázních.
V současnosti jsou akcie firmy v rukou dvou vlastníků - švýcarská společnost eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent.
V současnosti jsou akcie firmy v rukou dvou vlastníků - švýcarská společnost eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Společnost IZIP, která spravuje projekt elektronických zdravotních knížek a shromažďuje nejcitlivější data o zdraví Čechů, bude mít zřejmě nového majitele.

Podle informací Aktuálně.cz, které potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje, projevil zájem o nákup akcií IZIP podnikatel Vladimír Michalčák. Tedy muž, který nedávno stanul před chebským soudem kvůli milionovým machinacím v nemocnici v Mariánských Lázních.

Podíl ve firmě ale Michalčák údajně nechce pro sebe. Obchod má jen zprostředkovat pro neznámého slovenského investora, který by rád postupně ovládl stoprocentní balík akcií od obou současných akcionářů - Všeobecné zdravotní pojišťovny, která drží majoritních 51 procent, a od švýcarské společnosti eHI eHealth International, jež vlastní zbývajících 49 procent.

"O prodeji akcií IZIP se skutečně jedná. Prozatím je domluven převod menšinového podílu švýcarské firmy eHI eHealth International, v krátké době by se ale mělo uskutečnit i jednání s VZP. Nový vlastník tak nakonec ovládne celou firmu," potvrdil redakci Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity jeden z členů správní rady VZP.

Buď všechno, nebo nic

Obchodu nahrává to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna se chce od problematické značky jednou provždy odstřihnout. "Jsou jen dvě cesty: buď se VZP stane stoprocentním vlastníkem firmy IZIP a její provoz sama ukončí, nebo se svých akcií úplně zbaví," vysvětlil radní. Elektronické zdravotní knížky totiž pojišťovně nepřinesly slibovaný bonus.

Za jakou sumu je společnost IZIP k mání, prozatím nechce nikdo ze zdrojů uvést. V pondělí ještě bude o prodeji většiny akcií jednat správní rada VZP. Bližší informace neposkytl ani ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek. "O jednáních musím nejprve informovat správní radu, takže teď nic potvrzovat nemohu," odmítl Kabátek jakýkoliv komentář.

Ředitel firmy IZIP Jiří Pašek pak dokonce popřel, že by o převodu akcií cokoliv věděl. "Jsem jen ředitel firmy, mně nikdo nic říkat ani nemusí," vysvětlil. Poslední informace, která se k němu dostala, je prý dohoda pojišťovny s minoritním vlastníkem, že se všechny akcie prodají společně.

Obžalovaný manažer

Některé členy správní rady už ale zaujalo, kdo se o nákup akcií zajímá. Vladimír Michalčák totiž stanul v září loňského roku před chebským soudem kvůli milionovým machinacím v nemocnici v Mariánských Lázních.

Podle žalobce Michalčák připravil špitál spolu s dalšími dvěma manažery kvůli nevýhodné půjčce o více než osm milionů korun. Z mariánskolázeňské nemocnice tak zbylo podle serveru iDnes.cz jen torzo.

Redakci Aktuálně.cz se s Michalčákem nepodařilo spojit. Podle obchodního rejstříku figuruje v osmi soukromých firmách zaměřených na zdravotnictví, fitness, poradenství nebo pronájem nemovitostí. Spoluvlastní například karlovarskou Kliniku plastické chirurgie Emotions nebo společnost Západní zdravotní, která provozuje mariánskolázeňskou nemocnici.

Akcie společnosti IZIP, která spravuje kromě zdravotních knížek i portál Všeobecné zdravotní pojišťovny, jsou na prodej od loňského března. Tehdy se největší tuzemská pojišťovna dohodla s právníky švýcarské firmy eHI o zadání znaleckého posudku. Právě ten měl určit cenu firmy IZIP a otevřít cestu k jejímu následnému prodeji.

IZIP stále zajímá policii

O menšinový podíl ve firmě už měly v té době zájem nejméně čtyři firmy. Podle informací Aktuálně.cz jim šlo v naprosté většině o to, získat kontrakt s VZP na provoz jejího portálu, anebo se dostat k patentu na provozování zdravotních knížek.

K citlivým zdravotním záznamům lidí, kterých prý IZIP spravuje na 200 milionů, se podle právníků akcionáři nedostanou. "Záleží samozřejmě na tom, jak jsou postaveny smlouvy. Ale teoreticky by měli být vlastníky údajů sami pacienti a na základě jejich souhlasu by s nimi měla mít právo nakládat jen společnost IZIP," říká například právník Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnictví.

Společnost IZIP spolupracuje s největší tuzemskou pojišťovnou od roku 2002, za tu dobu do ní stát investoval přes 2,2 miliardy korun.

O projekt elektronických zdravotních knížek se od září 2012 zajímá také policie. Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 totiž unikly z pojišťovny přes IZIP stamiliony.

"V tuto chvíli není nikdo obviněn, je vedeno prověřování podezření ze spáchání trestné činnosti," potvrdil Aktuálně.cz státní zástupce Pavel Prygl, který na vyšetřování dohlíží.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy