IZIP na prodej. Zájem má manažer obžalovaný z machinací

Veronika Rodriguez Radek Nohl Veronika Rodriguez, Radek Nohl
23. 1. 2015 6:32
Firmu, která spravuje pro VZP elektronické zdravotní knížky, chce koupit pro neznámého slovenského investora podnikatel souzený za údajně nevýhodné půjčky pro nemocnici v Mariánských Lázních.
V současnosti jsou akcie firmy v rukou dvou vlastníků - švýcarská společnost eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent.
V současnosti jsou akcie firmy v rukou dvou vlastníků - švýcarská společnost eHI eHealth International drží podíl ve výši 49 procent a VZP je vlastníkem zbylých 51 procent. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Společnost IZIP, která spravuje projekt elektronických zdravotních knížek a shromažďuje nejcitlivější data o zdraví Čechů, bude mít zřejmě nového majitele.

Podle informací Aktuálně.cz, které potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje, projevil zájem o nákup akcií IZIP podnikatel Vladimír Michalčák. Tedy muž, který nedávno stanul před chebským soudem kvůli milionovým machinacím v nemocnici v Mariánských Lázních.

Podíl ve firmě ale Michalčák údajně nechce pro sebe. Obchod má jen zprostředkovat pro neznámého slovenského investora, který by rád postupně ovládl stoprocentní balík akcií od obou současných akcionářů - Všeobecné zdravotní pojišťovny, která drží majoritních 51 procent, a od švýcarské společnosti eHI eHealth International, jež vlastní zbývajících 49 procent.

"O prodeji akcií IZIP se skutečně jedná. Prozatím je domluven převod menšinového podílu švýcarské firmy eHI eHealth International, v krátké době by se ale mělo uskutečnit i jednání s VZP. Nový vlastník tak nakonec ovládne celou firmu," potvrdil redakci Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity jeden z členů správní rady VZP.

Buď všechno, nebo nic

Obchodu nahrává to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna se chce od problematické značky jednou provždy odstřihnout. "Jsou jen dvě cesty: buď se VZP stane stoprocentním vlastníkem firmy IZIP a její provoz sama ukončí, nebo se svých akcií úplně zbaví," vysvětlil radní. Elektronické zdravotní knížky totiž pojišťovně nepřinesly slibovaný bonus.

Za jakou sumu je společnost IZIP k mání, prozatím nechce nikdo ze zdrojů uvést. V pondělí ještě bude o prodeji většiny akcií jednat správní rada VZP. Bližší informace neposkytl ani ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek. "O jednáních musím nejprve informovat správní radu, takže teď nic potvrzovat nemohu," odmítl Kabátek jakýkoliv komentář.

Ředitel firmy IZIP Jiří Pašek pak dokonce popřel, že by o převodu akcií cokoliv věděl. "Jsem jen ředitel firmy, mně nikdo nic říkat ani nemusí," vysvětlil. Poslední informace, která se k němu dostala, je prý dohoda pojišťovny s minoritním vlastníkem, že se všechny akcie prodají společně.

Obžalovaný manažer

Některé členy správní rady už ale zaujalo, kdo se o nákup akcií zajímá. Vladimír Michalčák totiž stanul v září loňského roku před chebským soudem kvůli milionovým machinacím v nemocnici v Mariánských Lázních.

Podle žalobce Michalčák připravil špitál spolu s dalšími dvěma manažery kvůli nevýhodné půjčce o více než osm milionů korun. Z mariánskolázeňské nemocnice tak zbylo podle serveru iDnes.cz jen torzo.

Redakci Aktuálně.cz se s Michalčákem nepodařilo spojit. Podle obchodního rejstříku figuruje v osmi soukromých firmách zaměřených na zdravotnictví, fitness, poradenství nebo pronájem nemovitostí. Spoluvlastní například karlovarskou Kliniku plastické chirurgie Emotions nebo společnost Západní zdravotní, která provozuje mariánskolázeňskou nemocnici.

Akcie společnosti IZIP, která spravuje kromě zdravotních knížek i portál Všeobecné zdravotní pojišťovny, jsou na prodej od loňského března. Tehdy se největší tuzemská pojišťovna dohodla s právníky švýcarské firmy eHI o zadání znaleckého posudku. Právě ten měl určit cenu firmy IZIP a otevřít cestu k jejímu následnému prodeji.

IZIP stále zajímá policii

O menšinový podíl ve firmě už měly v té době zájem nejméně čtyři firmy. Podle informací Aktuálně.cz jim šlo v naprosté většině o to, získat kontrakt s VZP na provoz jejího portálu, anebo se dostat k patentu na provozování zdravotních knížek.

K citlivým zdravotním záznamům lidí, kterých prý IZIP spravuje na 200 milionů, se podle právníků akcionáři nedostanou. "Záleží samozřejmě na tom, jak jsou postaveny smlouvy. Ale teoreticky by měli být vlastníky údajů sami pacienti a na základě jejich souhlasu by s nimi měla mít právo nakládat jen společnost IZIP," říká například právník Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnictví.

Společnost IZIP spolupracuje s největší tuzemskou pojišťovnou od roku 2002, za tu dobu do ní stát investoval přes 2,2 miliardy korun.

O projekt elektronických zdravotních knížek se od září 2012 zajímá také policie. Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 totiž unikly z pojišťovny přes IZIP stamiliony.

"V tuto chvíli není nikdo obviněn, je vedeno prověřování podezření ze spáchání trestné činnosti," potvrdil Aktuálně.cz státní zástupce Pavel Prygl, který na vyšetřování dohlíží.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy