Praha/Temelín - Od spuštění Temelína před pěti lety se v elektrárně stalo 166 mimořádných událostí v nejnižších kategoriích mezinárodní stupnice jaderných závad.
Počet těchto událostí nijak nevybočuje ze světového průměru, Temelín má dokonce méně poruch než Dukovany v době svého spuštění.
To jsou hlavní závěry obsáhlé zprávy společnosti ČEZ, kterou si po sérii březnových nehod v Temelíně vymohl vicepremiér Martin Bursík (SZ) a ministr průmyslu Martin Říman (ODS).
Svou analýzu vypracoval i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, na rozdíl od ČEZ ji ovšem zatím nezveřejnil. Předsedkyně úřadu Dana Drábová sdělila Aktuálně.cz, že tak učiní až poté, co vláda její analýzu projedná.
Pro Drábovou jsou tyto zprávy klíčové pro její další setrvání ve funkci. Na základě analýz vláda rozhodne, jestli Drábová a její podřízení dostatečně dohlíželi na bezpečnost Temelína.
152 odchylek a 14 anomálií
Mezinárodní stupnice pro hodnocení jaderných událostí má osm kategorií od nuly po sedmičku, přičemž čím vyšší číslo, tím nebezpečnější závada je. V Temelíně se od roku 2002 stalo 152 událostí v kategorii nula, což je považováno za odchylku od běžného provozu - například neúmyslná aktivace bezpečnostních systémů. Zbylých 14 událostí bylo v kategorii jedna, což je označováno jako anomálie od schváleného režimu.
"Ano, ta čísla odpovídají," řekla Aktuálně.cz Drábová.
Teprve od stupně tři se v mezinárodní terminologii uvádí termín nehoda či porucha. Do této kategorie ovšem žádná událost v Temelíně nespadá (nejvyšší stupeň sedm získala katastrofa v Černobylu v roce 1986).
"V Temelíně nikdy nedošlo k havárii nebo nehodě," prohlásil Jiří Borovec, místopředseda představenstva společnosti ČEZ.
Dukovany horší, Francouzi lepší
ČEZ srovnával počet mimořádných událostí v Temelíně se stejnou dobou po spuštění Dukovan v 80. letech minulého století. Dukovany z tohoto hodnocení vyšly hůř, poruch se tam stalo více.
"Temelín je lepší," konstatoval Miroslav Holan, ředitel sekce bezpečnosti společnosti ČEZ.
Hůře ovšem vychází Temelín v porovnání s reaktory ve Francii, která má nejvyšší podíl jaderné energetiky na světě.
"Jsme ještě o něco horší, ale řádově srovnatelní," tvrdí Holan, podle něhož je vyšší počet mimořádných událostí v Temelíně způsoben tím, že většina francouzských elektráren je v provozu už více než dvě až tři desítky let. Jihočeská elektrárna pracuje zatím pátým rokem, takže je ještě "v záběhu".
Od roku 2004 počet mimořádných událostí klesá a cílem vedení ČEZ je dostat je na současnou úroveň Dukovan, které patří mezi nejméně poruchové elektrárny na světě.
Poruchy připravily ČEZ o stamiliony
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová potvrdila, že žádná z mimořádných událostí Temelína nebyla nijak závažná. "ČEZ se porušení jaderné bezpečnosti nedopustil," řekla Aktuálně.cz Drábová.
Ze své zprávy pro vládu "prozradila", že obsahuje i souhrn všech požadavků jaderného dozoru na provoz v Temelíně i to, jak se ČEZ zachoval. "Ve valné většině je ČEZ splnil," tvrdí Drábové, podle níž jsou některé požadavky dlouhodobého charakteru, některé jsou zase velmi čerstvé.
Minitři průmyslu a životního prostředí Říman a Bursík se zatím k oběma zprávám nevyjádřili. Říman se ale už dříve Drábové zastal. "Dělá to dobře," řekl Aktuálně.cz Říman.
Podle sdružení Jihočeské matky, které poti Temelínu protestují dlouhé roky, by ovšem Drábová měla ve své funkci skončit.
Odpůrcům Temelína vadí také to, že jaderný úřad je na ČEZ "hodný" a dává mu za závady málo pokut. Podle Drábové je ovšem mnohem účinnější, když jaderný dozor důsledně po ČEZ vymáhá dodržení všech bezpečnostních pořadavků.
"Jen loni to ČEZ přišlo na několik set milionů korun," tvrdí Drábová, podle níž je tato ztráta způsobena také tím, že Temelín v době, kdy musel splnit bezpečnostní požadavky, nemohl vyrábět elektřinu.