Vláda rozhodne o osudu Drábové

Pavel Baroch
12. 3. 2007 18:10
Praha - Ve vládě se schyluje k souboji o šéfku jaderného úřadu Danu Drábovou. Vicepremiér Bursík ji ostře kritizuje, ministr Říman naopak chválí.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco Bursík viní dlouholetou předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost za sérii závad v Temelíně, Říman jí odmítá jakékoli pochybení připsat.

"To postrádá jakoukoli logiku. Paní Drábová nemůže být odpovědná za to, že nějaký pracovník v Temelíně neuzavře ventil," řekl Aktuálně.cz Říman.

Dodal, že taková selhání nemohou být důvodem k tomu, aby vláda odvolala Drábovou z funkce, jak o tom v neděli v České televizi hovořil právě Bursík.

Osobní vizitka

DANA DRÁBOVÁ

  • Narodila se 3. června 1961.
  • Vystudovala ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou.
  • Poté absolvovala postrgraduální studium jaderné fyziky na UK.
  • Od listopadu 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
  • Druhým rokem je předsedkyní evropské Asociace dozoru nad jadernou bezpečností.
  • Je spoluautorkou knihy "Riziko přesahující hranice, případ Temelín".
  • Proslula "atomovým" polibkem s premiérem Milošem Zemanem (ČSSD) při spuštění Temelína.
  • Je svobodná, bezdětná.

"Samozřejmě, že s tím nesouhlasím," prohlásil Říman a Drábovou za její práci v čele úřadu pro jaderný dozor pochválil. "Dělá to dobře," řekl Aktuálně.cz Říman.

Jednání o bezpečnosti

I tak se chce Říman s Drábovou a ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem v nejbližších dnech sejít.

"Z hlediska jaderné bezpečnosti nemají tyto poruchy vůbec žádný význam. Temelínská elektrárna je ale velice citlivá téma. Situaci je nutné prošetřit a přijmout opatření, aby k poruchám docházelo co nejméně," řekl podle ČTK Říman.

Organizační změny v elektrárně už chystá ředitel Temelína Vladimír Hlavinka, podrobnosti ovšem zatím nezveřejnil.

Bursík se zlobí

Podle vicepremiéra a ministra životního prostředí Martina Bursíka by se ovšem Drábová měla začít o své křeslo bát, protože za nehody v Temelíně nese klíčovou odpovědnost právě ona.

"Minimálně je čas na to, aby paní Drábová začala být nervózní," řekl v ČT Bursík. Kabinet by jí měl podle Bursíka odvolat, pokud se prokáže, že úřad dostatečně neplnil svou dozorovou roli nad jadernou bezpečností.

Vicepremiér Bursík
Vicepremiér Bursík | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bursík pro Aktuálně.cz uvedl, že požádá předsedkyni Drábovou, aby vládě předložila seznam poruch v Temelíně, jejich příčiny, jaká nápravná opatření úřad požadoval a zda se pak také uskutečnila. Na základě těchto informací by pak podle Bursíka měla vláda rozhodnout o dalším osudu Drábové.

Předsedkyně Drábová odmítla vyjádření vicepremiéra Bursíka o jejím možném odvolání komentovat.

"Pokládám za nepřípustné si vyměňovat názory přes média," řekla Aktuálně.cz.

Jihočeský matky by odvolávaly hned

Podle sdružení Jihočeské matky, které poti Temelínu protestují dlouhé roky, není co řešit: Drábová by měla ve své funkci skončit.

"To, co se děje v Temelíně, už překročilo všechny meze. Myslím, že by nějaká hlava padnout měla, a koho jiného než paní Drábové," řekla Aktuálně.cz Monika Machová-Wittingerová z Jihočeských matek.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Uvedla, že odvolání Drábové by měl být pouze prvním krokem. Tím druhým by mělo být začlenění Státního úřadu pro jadernou bezpečnost pod instituci, která by jeho práci kontrolovala.

"Předsedu sice jmenuje a odvolává vláda, ale jinak úřad funguje naprosto nezávisle," řekla Machová-Wittingerová. Uvedla, že například v Německu a ve Švédsku spadá jaderný úřad pod ministerstvo životního prostředí.

"Nemám pocit, že bychom pracovali bez kontroly. Kontroluje nás celá vláda," tvrdí předsedkyně jaderného úřadu Drábová. Dodala, že modelů, pod koho jaderné úřady patří, je ve světě několik a záleží jen na politicích, jaký si zvolí.

Například ve Francie, kde je největší podíl jaderné energetiky na světě, je podobný systém jako v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy