závada

General Motors svolá 73 tisíc elektromobilů Chevrolet Bolt kvůli problému s baterií

Americká automobilka General Motors (GM) se rozhodla svolat dalších 73 000 elektromobilů Chevrolet Bolt k opravě problému s baterií, který může vést k požáru. Oznámila to firma. Dodala, že nové opatření zahrnuje všechny doposud prodané vozy Chevrolet Bolt, které nepokrývala předchozí svolávací akce vyhlášená v červenci. Automobilka zároveň pozastavila prodej nových vozů Chevrolet Bolt, napsala agentura Reuters.

V červenci GM kvůli problému s baterií oznámila opětovné svolání téměř 69 000 elektromobilů Chevrolet Bolt. Firma tyto vozy svolala již loni v listopadu, poté však obdržela zprávy o dalších požárech.

Nejnovější svolávací akce bude podle automobilky stát zhruba miliardu dolarů. Celkové náklady na svolávání vozů Chevrolet Bolt kvůli problému s baterií by tak měly dosáhnout 1,8 miliardy dolarů (téměř 40 miliard Kč).

Automobilka upozornila, že bude požadovat náhradu těchto nákladů od svého dodavatele baterií, tedy od společnosti LG. Uvedla rovněž, že neobnoví prodej elektromobilů Chevrolet Bolt, dokud nebude spokojena s řešením problému.

Zdroj: ČTK

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK

Boeing 737 MAX objevil další technickou závadu, problém by měla vyřešit aktualizace softwaru

Společnost Boeing objevila v softwaru obsaženém v letounech 737 MAX, které nesmějí do vzduchu, další problém. Americký výrobce letecké techniky dnes podle agentury DPA uvedl, že o věci informoval v předposledním lednovém týdnu americký Federální úřad pro letectví (FAA) a dodal mu technické podrobnosti. Společnost nicméně ujišťuje, že plánované obnovení provozu problémového typu stroje v polovině roku není v ohrožení.

Během zkušebních letů 737 MAX se podle Boeingu rozsvítilo varovné světlo. Na vině byly odchylky v datovém napájení mezi počítači, které řídí let. Problém se vyřeší aktualizací softwaru, uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Pokračovat