"V této chvíli ne," odpověděl ve středu v Olomouci ministerský předseda na dotaz novinářů, zda se po nočních útocích uvažuje o stažení českých vojáků z Iráku, kteří tam podle Babiše působí pod hlavičkou několika misí. "V rámci naší mise jsme se nerozhodli k nějaké evakuaci," podotkl premiér. Čeští vojáci v Iráku jsou podle něj v pořádku. "Není tam žádný problém," dodal.
Na případnou eskalaci situace v Iráku jsou vojáci připraveni reagovat, řekl náčelník generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata. "Situace příslušníků Armády České republiky, kteří působí na území Iráku, je adekvátní bezpečnostní situaci, která tam vznikla. Je přijata celá řada bezpečnostních opatření a naši vojáci jsou v současné době mimo ohrožení," řekl Opata.
Armáda podle něj dění v zemi monitoruje a pravidelně vyhodnocuje. O vývoji informuje i ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). "Pokud by došlo k nějaké eskalaci nebo ke zhoršení, budeme na to reagovat, máme připravené plány," uvedl Opata.
Policejní prezident Jan Švejdar uvedl, že v Iráku zůstávají i čeští policisté, kteří v zemi cvičí své místní kolegy. "Výcvik je přerušen, veškeré další kroky jsou společně koordinovány zejména s ministerstvem obrany. Podle velitele kontingentu jsou naši policisté v bezpečí a v případě nutnosti jsou připraveni zajistit evakuaci," napsal policejní prezident.
Policisté českého kontingentu v Iráku zůstávají i nadále na místě. Výcvik je přerušen, veškeré další kroky jsou společně koordinovány zejména s Ministerstvem obrany. Podle velitele kontingentu jsou naši policisté v bezpečí a v případě nutnosti jsou připraveni zajistit evakuaci.
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) January 8, 2020
V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Obě mise jsou nyní pozastavené a platí v nich opatření zajišťující maximální bezpečnost. "Čeští vojáci přerušili výcvik, zůstávají na základnách. Vyčkáme na rozhodnutí velení NATO. Pokud budeme podnikat nějaké kroky, budou koordinovány s koaličními partnery," řekla mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.
V regionu je vyhrocená situace po útocích na spojenecké jednotky a zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého americké rakety usmrtily v pátek u letiště v Bagdádu.
Dvě desítky raket na americké základny
Americká armáda v noci uvedla, že Írán útočil na síly pod vedením USA v Iráku. Teherán podle ní odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na nejméně dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy. Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití Solejmáního.
Podle íránských médií zemřelo při útoku na základny v Iráku 80 lidí. Irácká armáda ani západní koaliční síly ale zatím žádné mrtvé nehlásí.
V reakci na bezpečnostní situaci začaly některé státy přeskupovat své kontingenty působící v Iráku. Německo přemístilo 30 vojáků do Kuvajtu a Jordánska, mimo Irák přesunulo vojáky i Slovensko, Chorvatsko a Kanada. Británie je připravena vojáky stáhnout, když o to Bagdád požádá, Francie zatím kontingent ponechává na místě. Změny ohlásilo i Rumunsko. Česko v úterý oznámilo, že se z regionu nestahuje a další kroky koordinuje s aliančními partnery.