Írán vypálil desítky raket na vojenské základny v Iráku, útok nemusí mít žádné oběti

Írán zahájil útok na síly pod vedením USA v Iráku, informovala v noci na středu americká armáda. Teherán podle ní odpálil více než tucet balistických střel z íránského území na nejméně dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy.
Íránská státní televize zveřejnila záběry z nočního vystřelení raket na vojenské základny v Iráku | Video: Reuters

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje zjišťování obětí a škod, zatím je však podle něj vše v pořádku, uvedl v noci. Nejmenovaný americký funkcionář v Pentagonu agentuře AP řekl, že útok si vyžádal velmi málo obětí nebo vůbec žádné mrtvé a zraněné.

"Zatím je to moc dobré! Máme zdaleka nejsilnější a nejlépe vyzbrojenou armádu na světě!" napsal také Trump a dodal, že na ráno chystá prohlášení.

Podle zdroje AP Írán vypálil dohromady 15 raket, z nichž čtyři minuly cíl. Deset raket zasáhlo leteckou základnu Ajn al-Asad v západoirácké provincii Anbár a jedna základnu v Irbílu v poloautonomním kurdském regionu.

Íránská televize uvedla, že údery byly odplatou za zabití íránského generála Kásema Solejmáního minulý pátek.

Oficiální informace o případných obětech a rozsahu škod způsobených útoky zatím nejsou k dispozici.

Íránská státní televize předtím informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad "desítky" raket typu země-země.

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech značně vyhrotilo zabití íránského generála Solejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu.

Odplata za smrt Solejmáního

Íránské revoluční gardy podle agentury AP varovaly USA a jejich spojence v regionu před odvetnými údery za raketový útok v Iráku, který podle nich byl odplatou za zabití Solejmáního.

Americký ministr obrany Mark Esper několik hodin před útokem, který byl zahájen kolem 1:30 místního času, prohlásil, že Spojené státy by měly očekávat odplatu ze strany Íránu. Americký prezident Donald Trump zároveň varoval, že jakýkoli íránský útok na americká zařízení nebo občany bude mít za následek tvrdou americkou reakci.

"Varujeme všechny spojence Američanů, kteří poskytli své základny jejich teroristické armádě, že jakékoli území, z něhož vzejdou agresivní činy vůči Íránu, se stane terčem," varovaly gardy a pohrozily také Izraeli. Gardy rovněž vyzvaly Washington, aby stáhl všechny své vojáky rozmístěné v sousedství Íránu.

"Je jasné, že tyto rakety byly odpáleny z Íránu," uvedl v noci na dnešek mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman. "Zatímco vyhodnocujeme situaci a naši reakci, podnikneme všechny nezbytné kroky k ochraně a obraně amerických vojáků, partnerů a spojenců v regionu," ujistila americká armáda.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla "zcela zničena", tvrdí íránské revoluční gardy. Podle íránské televize Teherán hrozí "ještě ničivějšími odpověďmi" v případě nového amerického útoku.

"Pracujeme na vyhodnocení prvních škod způsobených konfliktem," řekl mluvčí Hoffman.

Podle agentury AFP dopadlo na základnu Ajn al-Asad nejméně devět raket, podle zdrojů agentury Reuters nejméně sedm. Televize Al-Majádín uvedla, že nad základnou přelétávaly americké vrtulníky a byly slyšet sirény. Po nejméně dvojím útoku byl na základně vyhlášen poplach.

Úspěch v každém ohledu, tvrdí Írán

Íránské revoluční gardy označily útok na základnu "obsazenou Američany" za "naprostý úspěch v každém ohledu".

Podle nejmenovaného zdroje, který Reuters potvrdil odpálení raket na základnu, zatím nejsou k dispozici žádné informace o případných obětech nebo škodách způsobených útokem.

Základnu Ajn al-Asad v prosinci 2018 navštívil prezident Trump a loni v listopadu i viceprezident Mike Pence. Bílý dům v úterý večer uvedl, že o zprávách o útoku na americká zařízení v Iráku ví a prezident Trump je informován.

Zpravodajská televize CNN ukázala po útoku záběry z příchodu ministrů obrany Marka Espera a zahraničí Mikea Pompea a také šéfa amerického sboru náčelníků štábů Marka Milleyho do Bílého domu.

Čeští vojáci podle úterního sdělení českého ministerstva obrany zůstávají v Iráku na svých základnách, kde jsou přijata opatření k zajištění maximální bezpečnosti; podobné je to s policisty. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů; obě mise jsou nyní pozastavené.

USA mají v Iráku v současnosti zhruba 5000 vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). V Irbílu je umístěno na 115 německých vojáků. Podle mluvčího bundeswehru jsou po íránském útoku všichni v pořádku.

Video: Trump válku nechce, ale odveta Íránu přijde, říká Tureček

Válka není v zájmu Íránu ani USA, Íráčané budou chtít hrdinu pomstít, ale nebudou riskovat. Trump dává najevo, že se chce z Blízkého východu stáhnout | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy