Další studenti jsou v Číně dlouhodobě. "V rámci takzvaných stipendií čínské vlády, která nabízejí možnost absolvovat ucelený studijní program, vyslalo ministerstvo školství do Čínské lidové republiky počínaje akademickým rokem 2015/2016 pětačtyřicet studentů ke studiu uceleného studijního programu," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.
V zemi působí také několik českých lektorů, jedna v rámci programu ministerstva školství v Pekingu. O ostatních ministerstvo přehled nemá. "Pokud by se rozhodli navrátit domů, ministerstvo školství poskytne veškerou součinnost," dodala.
Své studenty v Číně informují i jednotlivé školy. Například Masarykova univerzita v Brně vydala doporučení pro studenty, kteří měli do Číny odjet na jarní semestr, aby svůj nástup na studijní pobyt odložili. V podzimním semestru měla škola v Číně 13 studentů.
"V tuto chvíli je jich v Číně pouze pět - jedna studentka, která byla přímo ve Wu-chanu, se stihla vrátit ještě před uzavřením města," sdělil ředitel Centra zahraniční spolupráce univerzity Jan Pavlík. Se všemi ostatními je škola v kontaktu a jsou v pořádku.
Na UK je asi 360 čínských studentů
Univerzita Karlova v Praze má v Číně nyní sedm studentů přes ministerstvo školství a celkově jich podle mluvčího univerzity Václava Hájka bude do desítky. "V pátek nás oslovila hygienická stanice a nahlásili jsme počet čínských studentů včetně krátkodobých pobytů," sdělil. Ve škole jich je asi 360.
V Číně studovalo v zimním semestru pět studentů Vysoké školy ekonomické, většina se podle mluvčí školy Martiny Mlynářové vrátila už začátkem ledna. "Studentům, kteří měli do Číny na studijní pobyt vyjet nyní, na letní semestr, škola nabízí alternativy - odložení výjezdu do Číny nebo možnost vybrat si jinou zemi," uvedla.
Vedení Univerzity Palackého v Olomouci podle mluvčí Gabriely Sýkorové Dvorníkové cesty do Číny zaměstnancům i studentům prozatím zakázalo. Pětačtyřiceti studentům, kteří už v Číně jsou, doporučilo zvážit odtamtud odjezd. V epicentru nákazy podle mluvčí nikdo ze studentů není.
Čínským koronavirem se nakazilo přes 6000 lidí, naprostá většina případů byla v pevninské Číně. Zemřelo 132 lidí. Z evropských zemí bylo po čtyřech případech zaznamenáno ve Francii a Německu. V Česku se zatím žádné podezření na nákazu neprokázalo.
Koronavirus 2019-nCov
Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.