Praha/Kandahár - Těžce zraněný český voják, který se v pondělí stal obětí útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, musí být nadále udržován v umělém spánku.
"Jeho zdravotní stav je vážný, ale stabilizovaný," řekla Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Mira Třebická.
Dodala, že o vojáka se starají lékaři v americké vojenské nemocnici na základně Role 3 v Kandaháru, kam byl převezen bezprostředně po bombovém útoku v osadě Gerešk na jihu Afghánistánu. Atentát, k němuž se přihlásil Taliban, nepřežil jiný český voják, další byl zraněn lehce a už se vrátil ke své jednotce.
Armáda odmítla s odvoláním na pravidla speciálního vojenského útvaru sdělit, jaká zranění voják utrpěl. "Tyto informace nesdělujeme," uvedla Třebická. Podle dostupných informací se zatím převoz těžce zraněného vojáka do Česka neplánuje.
Do Afghánistánu letí Picek
Do Afghánistánu odlétá v úterý večer na plánovanou pracovní cestu náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který by měl řešit i převoz ostatků zabitého vojáka.
Zpět domů by se na rekonvalescenci měl vrátit i voják, který z útoku sebevražedného atentátníka vyvázl jen s lehčím poraněním.
Picek už dříve uvedl, že atentátník měl výbušniny upevněné na těle. Napadení čeští vojáci patří k pětatřicetičlennému kontingentu Útvaru speciálních operací. Jejich úkolem je pomáhat britským spojencům, kteří mají v této provincii nejvíc vojáků, s ochranou osob a důležitých objektů.
Podle náčelníka vojenské policie Oldřicha Kubáta čeští vojáci doprovázeli dánské kolegy. Jelikož navštěvují například školy nebo nemocnice, musí chodit pěšky. "Nelze vojáky chránit obrněnou technikou nebo nějakým jiným způsobem, ale musí si tu trasu projít. Tam to vzniklo, že se ten útočník mohl k nim přiblížit, protože je to zabydlená oblast," uvedl Kubát.
Zahynulo už sedmnáct Čechů
Zabitý voják není zdaleka prvním Čechem, který zemřel v zahraničních misích. "Zatím zahynulo sedmnáct českých vojáků," řekla Aktuálně.cz Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Shodou okolností poslední mrtvý Čech zahynul rovněž v Afghánistánu. Českou hlídku vloni v květnu smetla při náhlém sesuvu půdy lavina bahna a kamení.
Kromě jednoho mrtvého vojáka byl těžce zraněn i štábní rotmistr Miloš Prášil, který musel strávit noc na kameni v řece, než mu ráno mohli pomoci jiní vojáci. Ze svých zranění se Prášil zatím zcela nevyléčil.
Štábní rotmistr Miloš Prášil se následně stal prvním českým vojákem, který od generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera dostal medaili za zásluhy.