Česko plánuje přísnou regulaci pití i kouření, už nechce vládnout žebříčku mladých alkoholiků

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
18. 1. 2016 13:50
Česká republika by chtěla do pěti let snížit spotřebu alkoholu o pět procent a tabáku aspoň o osm procent. Do deseti let by pití mělo ubýt o 30 procent. Pomoci má třeba snížení dostupnosti či zdražení. Počítají s tím plány opatření boje proti pití alkoholu, kouření a hazardnímu hraní na příští tři roky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Stát se chystá bojovat proti nadměrnému pití, kouření a hráčství mladých Čechů. Ministerstvo zdravotnictví proto tak vůbec poprvé vytvořilo společně s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem akční plán. Ten v pondělí představilo.

Státní i evropské peníze mají v blízké době začít proudit do prevence ve školách i u lékařů, plán ale zahrnuje i postupné zdražení cigaret nebo přísnější postihy pro hospodské, kteří nalévají lidem mladším osmnácti let.

"Neznáme přesné recepty, co máme udělat. Víme, že prohibice není cestou, která by vše vyřešila, ale je to přísná regulace a prevence," uvedl protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

"Hlavní myšlenka je propojit problematiku závislostí a především rozpohybovat státní správu, respektive pokud možno všechny klíčové hráče, včetně provozovatelů samotných, aby se aktivně podíleli na zlepšení situace," přibližuje a upozorňuje na to, že je v Česku běžné holdovat návykovým látkám v čím dál nižším věku – mezi patnáctiletými je desetina kuřáků.

Kouří každý čtvrtý

Denně kouří skoro čtvrtina Čechů a Češek starších patnácti let, alkohol pije každý den víc než 12 procent lidí nad patnáct. Návykové látky jsou navíc dobře dostupné – vnímá to tak až 87 procent mladistvých. Průměrný Čech vypije až osm litrů čistého lihu za rok.

"Hlavním cílem je snížit spotřebu alkoholických nápojů o 3,5 procenta čistého lihu na osobu do roku 2018 a o pět procent do roku 2020. Chceme posunout první zkušenost s pitím o tři roky," uvedla k opatřením proti pití náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

"Chceme zvýšit informovanost jak na stránkách ministerstva zdravotnictví, tak osvětou u lékařů i laické veřejnosti. Dostupnost alkoholu pro mladistvé by se měla omezit zpřísněním kontrol, nový zákon, který je nyní ve Sněmovně, navyšuje sankce hlavně těm, kteří nalévají mladistvým," vysvětluje náměstkyně.

Zákon počítá se zvýšením pokut až na milion korun. Česká obchodní inspekce bude mít navíc možnost zasahovat přímo na místě a rozhodnout například o okamžitém uzavření provozovny na dobu dvou dnů. "Když si představím nejmenovanou diskotéku v Praze, kde bylo jeden den šedesát podnapilých mladistvých, tak takové opatření nemůžeme považovat za šikanu, ale za nutnou sankci pro ty, kteří výrazně porušují pravidla," doplňuje Vobořil. A Arnoštová upozorňuje, že užívání alkoholu má vliv i na páchání trestných činů – jen loni jich bylo spojených s alkoholem kolem patnácti tisíc.

Změnu má přinést protikuřácký zákon

Velká část kroků, které plán zahrnuje, obsahuje takzvaný protikuřácký zákon, který nyní čeká ve Sněmovně na schválení. Postupným zdražováním daně u cigaret a důraznějším varováním před riziky spojenými s kouřením chce ministerstvo s Vobořilem dosáhnout toho, že do roku 2020 bude kouřit o 8 procent méně lidí než dnes. "Především chceme cílit prevenci na mladé a mladistvé. Je důležité zasáhnout předtím, než budou závislí na tabáku," říká náměstkyně.

Podle Vobořila se jedná i s tabákovými firmami. Přiznává ale, že kuřáci do čtyřiadvaceti let tvoří až třicet procent jejich byznysu.

Plán chce bojovat i proti patologickému hráčství, které se v Česku týká kolem sta tisíc lidí, další stovky tisíc jsou jím navíc ohroženy. Vláda vůbec poprvé vyčlenila 35 milionů korun na prevenci hazardního hráčství. Vznikly navíc pracovní skupiny, které se zaměřují na potírání černých heren.

 

Právě se děje

Další zprávy