Teprve dostali občanku, už jim chutná alkohol a cigarety. Pravidelně pije každý pátý deváťák

Domácí Domácí
7. 12. 2015 12:09
Alkohol, cigarety a marihuana nejsou mezi českou mládeží ničím neobvyklým. Potvrdila to výroční zpráva Národní protidrogové centrály. Téměř pětina patnáctiletých pravidelně pije alkohol, každý čtvrtý zkusil marihuanu a 16 % deváťáků běžně kouří cigarety. Za vysokými čísly podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila stojí hlavně plošná tolerance české společnosti.
Každý pátý patnáctiletý pravidelně pije alkohol (ilustrační foto).
Každý pátý patnáctiletý pravidelně pije alkohol (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Praha - Skoro pětina patnáctiletých pravidelně pije alkohol, necelá čtvrtina zkusila marihuanu a 16 % z nich běžně kouří cigarety. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila za vysoká čísla může především to, že česká společnost považuje alkohol, cigarety nebo marihuanu v rukou školáků za něco přijatelného.

"Dlouhodobým problémem u nás je plošná tolerance společnosti ke konzumaci návykových látek dětmi a mladistvými. Věková hranice nejen první zkušenosti, ale i pravidelného užívání se snižuje. Děti na základních školách už mají zkušenosti jak s konzumací alkoholu, kouřením, tak i s užíváním marihuany a dalších látek," okomentoval Vobořil závěry výroční zprávy za rok 2014, kterou vypracoval jeho úřad.

Ke každodennímu kouření cigaret se loni přiznalo 12 procent dětí ve věku 14 až 15 let. Pro srovnání: podle mezinárodní studie z roku 2011 si denně zapálila cigaretu skoro čtvrtina studentů středních škol a více než pětina dětí ze základek.

Ve stejném roce 23 procent středoškoláků a 15 procent žáků základní školy uvedlo, že si během jednoho měsíce dá pět a více sklenic alkoholu najednou. Zkušenost s marihuanou mělo v roce 2011 47 procent středoškoláků a skoro 34 procent dětí školou povinných.

Ve srovnání s rokem 2010 byl loni zaznamenán pokles u pravidelného kouření, pravidelné konzumace alkoholu i pokles zkušeností s užitím konopných látek.

Mladí pijí a kouří, především když se jdou večer bavit do hospod a klubů. Opilost v posledním měsíci přiznala pětina patnáctiletých. Marihuanu v posledním roce kouřilo 70 procent návštěvníků diskoték.

Vobořil vítá vládou schválený návrh zákona, který by České obchodní inspekci umožnil až na dva dny zavřít provozovnu, která prodá alkohol mládeži pod 18 let.

"Současné sankce v této oblasti jsou nízké a prodej alkoholu dětem a mladistvým probíhá dál bez problému, a to i přes varování, že mohou provozovny očekávat kontroly," řekl Vobořil s tím, že během listopadové vlny kontrol policie objevila tři stovky nezletilých opilých. A to i přes to, že hospody věděly o kontrolách předem.

Celkově mezi Čechy roste počet uživatelů tvrdých drog – loni jich bylo 48 tisíc, o tři tisíce víc než o rok dříve. Celkem 1184 lidí kvůli drogám skončilo v nemocnici, v roce 2013 bylo takových případů o dvě desítky méně. V porovnání s 2005 a 2006, kdy hospitalizací bylo kolem 1900, ale čísla dlouhodobě klesají. Na předávkování tvrdými drogami loni zemřelo 48 lidí, o jeden víc než loni a o 21 víc než v roce 2011. Alkohol zabil 322 lidí. Lidé závislí na drogách a alkoholu se často potýkají s nezaměstnaností, dluhy či bezdomovectvím a rozpadají se jim rodiny.

"Ukazuje se, že zadluženost je významný faktor, který komplikuje začlenění uživatelů drog do společnosti. Výše dluhů, pokud se neřeší, dosáhne vlivem úroků a nákladů na vymáhání dluhu několika stovek tisíc korun, což je výše pro většinu uživatelů drog neřešitelná, neboť na osobní bankrot nedosáhne," popsal jeden z autorů zprávy Viktor Mravčík s tím, že zadluženému narkomanovi chybí motivace podílet se na splácení svých závazků.

"Současně ale víme, že abstinující bývalí uživatelé drog by byli za podpory pomáhajících služeb poměrně dobře zaměstnatelní," dodal Mravčík.

Zpráva potvrdila i trend z minulých let, a to že roste obliba nových syntetických drog, jako je třeba extáze. "Nové stimulační syntetické drogy jsou pro problémové uživatele drog stále spíše doplňkovou drogou k pervitinu, ale v některých oblastech, například v Praze, si získávají své místo na drogové scéně. Musíme bedlivě sledovat situaci v oblasti nových syntetických opioidů, neboť ty mohou být mnohem nebezpečnější než například heroin," doplnil Mravčík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy