Teprve dostali občanku, už jim chutná alkohol a cigarety. Pravidelně pije každý pátý deváťák

Domácí Domácí
7. 12. 2015 12:09
Alkohol, cigarety a marihuana nejsou mezi českou mládeží ničím neobvyklým. Potvrdila to výroční zpráva Národní protidrogové centrály. Téměř pětina patnáctiletých pravidelně pije alkohol, každý čtvrtý zkusil marihuanu a 16 % deváťáků běžně kouří cigarety. Za vysokými čísly podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila stojí hlavně plošná tolerance české společnosti.
Každý pátý patnáctiletý pravidelně pije alkohol (ilustrační foto).
Každý pátý patnáctiletý pravidelně pije alkohol (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Praha - Skoro pětina patnáctiletých pravidelně pije alkohol, necelá čtvrtina zkusila marihuanu a 16 % z nich běžně kouří cigarety. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila za vysoká čísla může především to, že česká společnost považuje alkohol, cigarety nebo marihuanu v rukou školáků za něco přijatelného.

"Dlouhodobým problémem u nás je plošná tolerance společnosti ke konzumaci návykových látek dětmi a mladistvými. Věková hranice nejen první zkušenosti, ale i pravidelného užívání se snižuje. Děti na základních školách už mají zkušenosti jak s konzumací alkoholu, kouřením, tak i s užíváním marihuany a dalších látek," okomentoval Vobořil závěry výroční zprávy za rok 2014, kterou vypracoval jeho úřad.

Ke každodennímu kouření cigaret se loni přiznalo 12 procent dětí ve věku 14 až 15 let. Pro srovnání: podle mezinárodní studie z roku 2011 si denně zapálila cigaretu skoro čtvrtina studentů středních škol a více než pětina dětí ze základek.

Ve stejném roce 23 procent středoškoláků a 15 procent žáků základní školy uvedlo, že si během jednoho měsíce dá pět a více sklenic alkoholu najednou. Zkušenost s marihuanou mělo v roce 2011 47 procent středoškoláků a skoro 34 procent dětí školou povinných.

Ve srovnání s rokem 2010 byl loni zaznamenán pokles u pravidelného kouření, pravidelné konzumace alkoholu i pokles zkušeností s užitím konopných látek.

Mladí pijí a kouří, především když se jdou večer bavit do hospod a klubů. Opilost v posledním měsíci přiznala pětina patnáctiletých. Marihuanu v posledním roce kouřilo 70 procent návštěvníků diskoték.

Vobořil vítá vládou schválený návrh zákona, který by České obchodní inspekci umožnil až na dva dny zavřít provozovnu, která prodá alkohol mládeži pod 18 let.

"Současné sankce v této oblasti jsou nízké a prodej alkoholu dětem a mladistvým probíhá dál bez problému, a to i přes varování, že mohou provozovny očekávat kontroly," řekl Vobořil s tím, že během listopadové vlny kontrol policie objevila tři stovky nezletilých opilých. A to i přes to, že hospody věděly o kontrolách předem.

Celkově mezi Čechy roste počet uživatelů tvrdých drog – loni jich bylo 48 tisíc, o tři tisíce víc než o rok dříve. Celkem 1184 lidí kvůli drogám skončilo v nemocnici, v roce 2013 bylo takových případů o dvě desítky méně. V porovnání s 2005 a 2006, kdy hospitalizací bylo kolem 1900, ale čísla dlouhodobě klesají. Na předávkování tvrdými drogami loni zemřelo 48 lidí, o jeden víc než loni a o 21 víc než v roce 2011. Alkohol zabil 322 lidí. Lidé závislí na drogách a alkoholu se často potýkají s nezaměstnaností, dluhy či bezdomovectvím a rozpadají se jim rodiny.

"Ukazuje se, že zadluženost je významný faktor, který komplikuje začlenění uživatelů drog do společnosti. Výše dluhů, pokud se neřeší, dosáhne vlivem úroků a nákladů na vymáhání dluhu několika stovek tisíc korun, což je výše pro většinu uživatelů drog neřešitelná, neboť na osobní bankrot nedosáhne," popsal jeden z autorů zprávy Viktor Mravčík s tím, že zadluženému narkomanovi chybí motivace podílet se na splácení svých závazků.

"Současně ale víme, že abstinující bývalí uživatelé drog by byli za podpory pomáhajících služeb poměrně dobře zaměstnatelní," dodal Mravčík.

Zpráva potvrdila i trend z minulých let, a to že roste obliba nových syntetických drog, jako je třeba extáze. "Nové stimulační syntetické drogy jsou pro problémové uživatele drog stále spíše doplňkovou drogou k pervitinu, ale v některých oblastech, například v Praze, si získávají své místo na drogové scéně. Musíme bedlivě sledovat situaci v oblasti nových syntetických opioidů, neboť ty mohou být mnohem nebezpečnější než například heroin," doplnil Mravčík.

 

Právě se děje

Další zprávy