prevence

Bém do protidrogové komise patří, na problematiku je odborník, tvrdí primátor Svododa

Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) má své místo v protidrogové komisi hlavního města. Jeho odborná způsobilost je nezpochybnitelná, řekl novinářům nově zvolený primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Bém se stal členem komise jako zástupce Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a podle Deníku N se již účastnil prvního zasedání. Komise je poradním orgánem městských radních a jeho členy jsou mimo jiné adiktologové, odborníci na prevenci i pražští zastupitelé.

"On skutečně ví o problematice drog velmi mnoho, dlouho se tím zabývá. Jeho stanoviska a názory na to, jak je potřeba jednat, to je silný názor opřený o vědomosti, znalosti a celoživotní činnost. A takový názor nemůžete vyloučit, chcete-li bojovat s takovým problémem jako drogy," řekl Svoboda. Podle svých slov zná Béma již od jeho profesních začátků.

Bém pro Deník N uvedl, že do politiky se kvůli pracovnímu vytížení nechystá. Zároveň uvedl, že patří mezi nejdéle sloužící odborníky na protidrogovou problematiku a je náležitě hrdý na to, jak ji s kolegy v 90. letech nastavili a že patří k nejlepším v Evropské unii.

Zdroj: ČTK

Na prevenci závislostí jdou pouze čtyři procenta peněz na boj proti drogám, výdaje ale narůstají

Česko vydalo loni víc než polovinu z celkové částky 2,46 miliardy korun, kterou vyčlenil stát, kraje a obce na boj se závislostmi, na prosazování práva a policii. Na prevenci věnuje dlouhodobě necelá čtyři procenta protidrogových výdajů. Uvádí to výroční zpráva o nelegálních drogách za loňský rok, kterou v pondělí projednala rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Rozsáhlý dokument v pondělí zveřejnilo národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. Výdaje na boj s drogami postupně rostou. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se ukazuje, že restrikce a prohibice nefungují a vhodnější je vyvážený přístup.

Stát loni vydal na protidrogovou politiku přes dvě miliardy korun. Od roku 2015 podle zprávy suma roste, snížila se jen mezi lety 2018 a 2019. V roce 2020 bylo ve státním rozpočtu 1,87 miliardy, v roce 2015 celkem 1,17 miliardy korun.

Nejvíc státních financí měla k dispozici policie. Loni to bylo téměř 1,3 miliardy korun. V roce 2015 částka dosahovala zhruba 837,4 milionu korun. Ministerstvo práce v minulém roce poskytlo 378,7 milionu a úřad vlády 306,3 milionu. Zbytek sumy využili celníci a vyčlenily další resorty. "Výdaje na prosazování práva činily 53 procent celkových výdajů z veřejných rozpočtů na politiku v oblasti závislostí. Na oblast primární prevence jdou dlouhodobě necelá čtyři procenta výdajů," uvádí zpráva.

Zdroj: ČTK
Pokračovat