Atentát na Heydricha připomněla po 80 letech rekonstrukce útoku i přehlídka

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2022 19:00
Rekonstrukce útoku, slavnostní shromáždění, piety, přehlídky, přednášky historiků, výstavy a další akce v Česku připomínají 80 let od akce československých výsadkářů proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi, nejmocnějšímu muži tehdejšího protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu.
Přímý přenos: 80. výročí Operace Anthropoid | Video: ČTK

Výročí atentátu si Česko letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru. Vzpomínkové akce budou oslavou hrdinského činu obou československých vojáků a jejich spolubojovníků, statečnosti mnoha lidí, kteří jim v protektorátu pomáhali, i obětí následné tvrdé odplaty nacistů vzápětí po atentátu. Rozsáhlé represe, vlna zatýkání a popravy vyvrcholily vypálením Lidic a Ležáků. Kubiš, Gabčík a pět dalších výsadkářů zemřelo 18. června po urputném boji s přesilou v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Vzpomínkovou akci v Libni zahájil v 9:30 přelet britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, s nímž bojovali piloti 310. československé perutě v britské Royal Air Force.

Po skončení rekonstrukce nad Libní proletěla trojice bitevních vrtulníků Mi-24. Následoval vzpomínkový akt u památníku Anthropoid s pokládáním věnců, kterého se zúčastnila šéfka britské diplomacie Liz Trussová a její český protějšek Jan Lipavský (Piráti), ministři obrany Česka a Slovenska Jana Černochová (ODS) a Jaroslav Naď, zástupci armády, Prahy, osmé městské části či velvyslanci několika států.

Před pietou zazněla skotská hudba jako připomínka toho, že Gabčík a Kubiš před výsadkem v protektorátu absolvovali výcvik ve Skotsku, přítomní si také vyslechli britskou, slovenskou a českou hymnu.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová na pietě vyjádřila hrdost nad tím, že českoslovenští parašutisté dostali výcvik v její zemi. Po konci studené války podle ní převážil pocit, že svět se změnil, ale nynější ruská invaze na Ukrajině a snaha Kremlu zničit základní hodnoty civilizovaného světa ukazují, že je třeba být silní a ustupovat není namístě, řekla.

Ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničí Jan Lipavský připomněli, že hrdinství atentátníků i památka obětí kruté nacistické odplaty se staly symbolem a mementem nikdy nekončícího boje za svobodu a demokracii, což je nyní zvlášť aktuální na Ukrajině. Vyjádřili naději, že Ukrajina s podporou spojenců nakonec válku s Ruskem vyhraje.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď přirovnal běsnění, které nyní předvádí putinovský režim k nacistickému řádění. Stejně jako v Lidicích a Ležácích před 80 lety dnes podobně umírají civilisté v ukrajinských vesnicích, řekl a vyjádřil přesvědčení, že stejně jako byl úspěšný boj spojenců proti hitlerovskému Německu, vyhraje teď i Ukrajina.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) u památníku řekl, že neblahé zkušenosti Československa s Mnichovem připomínají, že politika ústupků je zhouba a nikam nevede. Atentát na Heydricha nicméně ukazuje, že na každého dojde, každý diktátor jednou padne a každý zrůdný režim nakonec skončí, dodal primátor.

V Resslově ulici odpoledne uctila památku československých parašutistů slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Po pietním aktu si prohlédla kostel svatých Cyrila a Metoděje, ve kterém se Gabčík a Kubiš ukrývali a později spolu s dalšími pěti parašutisty v červnu 1942 po boji zemřeli. Čaputová kostel označila za silné místo. "Jsem velmi ráda, že jsem to mohla vidět, včetně těch autentických detailů, které jsou fyzicky znázorněné v souvislosti s těmi boji, které tu probíhaly," řekla. Následně se Čaputová zúčastnila i pietního aktu na Žižkově.

Odpoledne i v sobotu bude program pokračovat v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. V historické budově Národního muzea se od 18:00 uskutečnilo slavnostní shromáždění, kterého se zúčastnli také Čaputová a prezident Miloš Zeman. Během akce se otevřela výstava Nikdy se nevzdáme!, kterou společně připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. "Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!" Výstava představí osudy nejen atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života. 

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nebyl jen událostí českých národních dějin, ale i klíčovou událostí dějin Evropy a světa, pronesl Zeman. Útok podle něj stál za následné oběti z řad českého národa, protože zabránil možným mnohem větším obětem. Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.

Vzpomínkové akce i mimo Prahu

Akce připomínající události spjaté s atentátem na Heydricha se odehrávají na mnoha místech republiky už od konce minulého roku, kdy byly před 80 lety na okupovaném území vysazeny z Británie tři skupiny parašutistů. Operace Anthropoid, Silver A a Silver B měly pomoci domácímu odboji se spojením s Londýnem a uskutečnit likvidaci Heydricha.

V Rokycanech se uskuteční vzpomínkový akt u domu železničáře Václava Stehlíka, jehož rodina byla 28. května 1942 vyvražděna za ukrývání členů skupiny Anthropoid. Otevřeno bude několik výstav, vzpomínková a pietní setkání se uskuteční i v dalších dnech. 

Po atentátu na Heydricha, označovaném za největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války, odvolaly své podpisy pod mnichovskou dohodou Francie a Británie, což přispělo ke znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

 

Právě se děje

Další zprávy