Smrt tyrana a pomsta nacistů: 80 let uplynulo od vypálení obce, v níž pomáhali odboji

Jan Gazdík Pavel Švec Jiří Kropáček Jan Gazdík, Pavel Švec, Jiří Kropáček
Aktualizováno 26. 6. 2022 20:08
Útok na jednoho z nejvýznamnějších nacistických pohlavárů Reinharda Heydricha provedený parašutisty Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem 27. května 1942 v Praze byl hvězdnou chvílí evropského protinacistického odboje. Čin parašutistů vyústil v zneplatnění mnichovské dohody z roku 1938, která připravila Čechy, Moravu a Slezsko o třetinu území. Nacisti spustili vraždění, které se nevyhnulo obci Ležáky.
Fotografie: ČTK, Wikipedia (CC0), Aktuálně.cz

Sedm parašutistů z krypty

Při pročítání životopisů sedmi parašutistů z krypty si současný hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal opakovaně klade naléhavou otázku: Kde brali Jan Kubiš, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc a Josef Bublík sílu chránit tak abstraktní pojmy, jako je svoboda nebo demokracie? "Pokaždé se ptám sám sebe: Byl bych i já na místě parašutistů či lidí, kteří jim pomáhali, schopen podobné odvahy? I dnes se přece ocitáme v situacích, kdy se sami sebe ptáme: Mám na to sílu? Tohle vše ale ti lidé neřešili. Byli přesvědčeni, že je potřeba jednat. Mohli se v klidu dočkat konce války, přesto ale riskovali a dali vědomě v sázku život, a prohráli ho. Vždy, když si tohle při návštěvě krypty kostela Cyrila a Metoděje, kde zemřeli, uvědomím, tak mě z toho mrazí," svěřuje se kaplan Knichal.

Zanechali po sobě imponující etický odkaz

Při čtení životního příběhu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z paraskupiny Anthropoid a dalších pěti mužů z výsadků Out Distance, Silver A, Bioscop a Tin, ale i stovek jejich pomocníků, ohromí čtenáře míra obětavosti, lásky a přátelství až za hrob, nevídané statečnosti, morálního apelu, ale také nevyzpytatelnosti a proradnosti totalitního nacistického režimu.

Joachim Gauck, který před deseti lety navštívil v roli německého prezidenta Památník Lidice, to nemohl shrnout výstižněji: "Odpor Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Jaroslava Švarce, Josefa Bublíka a jejich pomocníků proti okupaci a brutální diktatuře je povzbuzením pro náš vlastní život. Svět potřebuje takové příklady."

27. září 1941

Reinhard Heydrich nastoupil do funkce zastupujícího říšského protektora s úkolem od Adolfa Hitlera: zlomit narůstající český odpor.

2. října 1941

V Anglii započaly přípravy k provedení operace Anthropoid, jejímž cílem bylo provést atentát. Čs. zpravodajci určili rotmistra Josefa Gabčíka a rotného Karla Svobodu.

5. října 1941

Karel Svoboda se při nočním seskoku z upoutaného balonu zranil, nahradil ho rotmistr Jan Kubiš.

29. prosince 1941

Z letounu Handley Page Halifax Mk.II byli do protektorátu vysazeni Josef Gabčík s Janem Kubišem, seskočili u hřbitova obce Nehvizdy poblíž Prahy.

27. května 1942

Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili v pražské Libni na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

4. června 1942

Heydrich podlehl zraněním.

10. června 1942

Nacisté se mstí, vypálili obci Lidice nedaleko Kladna.

16. června 1942

Parašutista Karel Čurda gestapu udal všechny spolupracovníky výsadkářů.

18. června 1942

Ve 4.15 hodin uzavřel náhradní prapor „Deutschland“ a strážní prapor „Prag“ obklíčení kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kde se ukrývalo sedm parašutistů včetně Kubiše a Gabčíka. Při osmihodinovém boji se stonásobnou německou přesilou všichni padli.

24. června 1942

Vypálena obec Ležáky na Chrudimsku.

5. srpna 1942

Velká Británie oficiálně zneplatnila mnichovskou dohodu z roku 1938, která znamenala postoupení československého sudetského území nacistickému Německu.

24. října 1942

Nacisté v koncentračním táboře Mauthausen zavraždili nejbližší spolupracovníky parašutistů z řad českého odboje. Další popravy následovaly, celkem šlo o 294 lidí.

29. září 1942

Francie odvolala platnost mnichovské dohody.

26. září 1944

Itálie odvolala platnost mnichovské dohody.

Platilo to před osmdesáti lety 27. května 1942, kdy českoslovenští parašutisté smrtelně zranili architekta holokaustu, kata českého národa a jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše Reinharda Heydricha, a platí to i dnes - v době, kdy se v Evropě opět válčí a ukrajinská města jsou srovnávána se zemí.

Speciální grafika Aktuálně.cz u příležitosti 80. výročí atentátu nabízí výběr článků o vlastenectví, hrdinství a bezmezné obětavosti, které byly na portálu o jedné z největších odbojových akcí druhé světové války publikovány.

Sedm parašutistů, kteří tehdy odstranili jednoho z největších zločinců v historii lidstva, podlehli 18. června 1942 v pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje po hrdinském boji proti stonásobné přesile vojáků nacistických Waffen SS. Desítky a stovky jejich pomocníků či rodinných příslušníků byly mučeny a zavražděny.

"Nic už se do toho biblického příběhu československých parašutistů nemusí přidávat. Je v něm vše, co má v dramatu být. Včetně jejich výkřiku ze zatopené krypty: Češi se nevzdávají!" řekl historik Eduard Stehlík. "Stopy po střelách nebo střepinách granátů, ale i krvi dávají kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje ohromnou vizuální, mravní i emotivní sílu," doplnil hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal.

Parašutisté a také jejich pomocníci - odbojáři nám po sobě i podle Vojtěcha Šustka z Archivu hlavního města Prahy zanechali imponující etický odkaz.

"Prošel jsem už tisíce dokumentů z období heydrichiády, takže snad mohu říci, že touha odbojářů, abychom byli osvobozeni z německé okupace, byla natolik silná, že svoji pomoc parašutistům považovali za samozřejmou. A byli takoví dávno předtím, než se hrdiny stali. Byl to jejich životní postoj, vztah k bližním, k národu. Nepovažovali to mimochodem za něco výjimečného, stejně jako my dnes považujeme za samozřejmé, že se máme postarat o staré a již nemohoucí rodiče či o naše děti," popsal Šustek.

A dodal: "Raději obětovali své životy, než aby přestali být sami sebou a začali se chovat jako konfidenti. Krypta přitahuje opravdovostí sedmi parašutistů, kteří věděli, proč žijí. Oni navíc své vlastnosti dovedli až k úplné krajnosti. Takové charaktery lidem vždy imponují. Jsou důležité v každé době."

Heydrichův teror. Vojáci připravují pomstu

Texty v první kapitole mimo jiné popisují různorodé pohledy na život a výcvik parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka či pozadí jejich výběru pro důležitou vojenskou misi v protektorátu. "Jejich práce za velmi těžkých podmínek byla velmi důsledná. Prokázali velkou cílevědomost a nadšení a byla radost s nimi pracovat. Vynikající dvojice," hodnotil je instruktor John Bush. Kapitola se věnuje také spolupracovníkům parašutistů z domácího odboje, ale i Reinhardu Heydrichovi a jeho působení ve funkci zastupujícího říšského protektora a vysoce postaveného nacisty. Ke zhlédnutí a počtení jsou k dispozici bohaté fotogalerie s unikátními historickými snímky či zajímavé postřehy historiků.

Gabčík a Kubiš útočí. Smrt "kata Čechů"

Druhá kapitola popisuje okamžiky, kdy parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili na automobil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí je animace útoku i fotogalerie z německých policejních protokolů. Zároveň se lze dočíst, proč Gabčík ze svého samopalu nevystřelil, přičemž odpověď na tuto důležitou otázku se hledala tři čtvrtě století. Další texty se věnují ostatním výsadkům v době operace Anthropoid či nesmírné odvaze, kterou zajatí odbojáři prokázali při brutálních výsleších v německých věznicích a na gestapu. "To, co jsme udělali, udělal by každý správný Čech."

Animovaná rekonstrukce útoku na Heydricha

Jak útok v libeňské zatáčce proběhl? Dosud o tom existuje řada dohadů a mýtů. Tato animace se opírá o poznatky německého vyšetřování, které mají historici kompletně k dispozici.

Nacisté běsní. Vraždí odbojáře i nevinné

Třetí kapitola nabízí články, které se věnují období, kdy okupanti dlouho marně pátrali po československých výsadkářích a jejich pomocnících. A mstili se na civilním obyvatelstvu. Unikátní fotogalerie ukazuje zkázu Lidic (i Ležáků), je mementem bestiality totalitního nacistického systému a vzdoru proti němu. Kapitola přináší několik osudů lidí, kteří běsnění nacistů zaplatili životem.

Poslední boj. "Češi se nevzdávají!"

Zrada Karla Čurdy následovaná mimořádnou odvahou a hrdinstvím jeho někdejších spolubojovníků. Texty této kapitoly odkazují k osudnému 18. červnu 1942, kdy nacisté obklíčili pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje, úkryt sedmi československých parašutistů. Popisují hrdinský boj do posledního náboje se stonásobnou přesilou, odvahu lidí, kteří vojáky ukrývali, i pozadí Čurdovy zrady. Zároveň si čtenář může porovnat klíčová místa posledního boje v roce 1942 a v současnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy