Praha - Vláda souhlasila s průjezdem amerického vojenského konvoje přes české území. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož jde o vyjádření solidarity a potvrzení závazků vůči partnerům z NATO. Konvoj 118 vozidel při cestě z Pobaltí do Německa projede šesti zeměmi střední a východní Evropy. Hranice Česka překročí 29. března a opustí je 1. dubna.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) po jednání vlády uvedl, že součástí konvoje bude 516 osob a 118 vozidel.
Kolony by měly překročit hranice na třech místech – v Bohumíně, Náchodě a Harrachově. "Předpoklad je, že první kolona se bude přesunovat po trase Ostrava – Vyškov, kde američtí vojáci v areálu Vojenské akademie – Velitelství výcviku přenocují. Druhá kolona pojede po trase Náchod – Pardubice se zázemím pro přenocování v areálu 14. pluku logistické podpory. Třetí kolona, překročí hranice v Harrachově a k přenocování se zastaví v Liberci v kasárnách 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany," řekla Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Přes Česko pojede třemi trasami, které se spojí v Praze na Ruzyni. Odtud pak přes Plzeň bude kolona pokračovat na armádní základnu v bavorském Vilsecku, která leží asi 65 kilometrů od českých hranic.
Po celou dobu přesunu, který podle Stropnického bude v určitých úsecích vyžadovat trpělivost a shovívavost občanů, bude Američanům asistovat policie, vojenská policie a celní správa. Koordinaci bude také napomáhat pracovní skupina, která vznikla na ministerstvu obrany. Česká armáda koloně poskytne i pohonné hmoty, všechny náklady podle ministra hradí americká strana.
Jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). Jejím cílem je demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině, častějším zapojováním americké armády do manévrů NATO v Evropě. Konvoj se vydá z Estonska, Litvy a Polska a přes Lotyšsko a Česko dojede na armádní základnu v bavorském Vilsecku.
Závazek vůči NATO
Mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs konvoj označil za "viditelnou demonstraci amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázku schopnosti NATO pružně přesouvat vojenské jednotky přes hranice spojenců v úzké spolupráci s nimi".
Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda) a podle americké stanice CNN je neobvyklý, protože těžká vojenská technika, jako jsou osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker, se normálně převáží po železnici.
"Součástí toho, co se projednávalo na posledním summitu NATO, bylo, že je třeba, aby se jasně ukázalo, že v NATO platí 'jeden za všechny a všichni za jednoho', a že je třeba, aby bylo zřejmé, že každá země v případě, že by se ocitla v potížích, tak se jí musí pomoci," řekl novinářům v neděli k cestě konvoje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).