konvoj

Na irácko-kuvajtské hranici explodoval konvoj se zbraněmi pro americkou armádu

Poblíž irácko-kuvajtské hranice explodoval v pondělí večer konvoj se zbrojními dodávkami pro americkou armádu. Agentuře Reuters to sdělily irácké bezpečnostní složky. Zatím není jasné, zda v něm cestovali příslušníci amerických vojenských jednotek ani zda byl při výbuchu někdo zraněn.

Vozidla překračující tento přechod bývají vojenským materiálem naložena často, uvedly zdroje Reuters. Náklad se obvykle nakládá nebo vykládá před vstupem nebo výstupem z Iráku. Bezpečnost jim podle iráckých zdrojů zajišťují smluvně vázané zahraniční společnosti.

Bezpečnostní zdroje dříve uvedly, že za výbuchem stojí irácké šíitské muslimské milice a jeho terčem měla být blízká americká vojenská základna. Exploze si podle nich vyžádala i zraněné z řad jejích zaměstnanců. Jiné zdroje ale později uvedly, že napaden byl konvoj, nikoli základna.

Zdroj: ČTK

Turecko popřelo zprávu o útoku své armády na konvoj USA v Sýrii

Turecko popřelo zprávu o útoku své armády nebo jejích syrských spojenců na členy koalice, která na severu Sýrie bojuje proti teroristům. Koalici vedou USA. Podle ruského ministerstva obrany Spojené státy informovaly Rusko, že proturecké milice zaútočily u města Tall Tamir na konvoj amerických vojáků směřujících k irácké hranici.

Snímky kolony pohybující se v blízkosti Tall Tamiru přinesla i syrská agentura SANA.

Turecko večer popřelo, že by se jeho armáda nebo její syrští spojenci zúčastnili útoku. "Naši vojáci pokračují v odminování oblasti podléhající operaci Pramen míru. Zprávy o tom, že se do palby dostali vojáci koalice, kteří jsou v těchto místech, nejsou pravdivé," oznámilo turecké ministerstvo obrany.

Pokračovat