Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Isifa/Thinkstock

Práce matek: Emancipace vs. nutnost

Pozitivní vliv práce během mateřské na matku nelze podle psycholožky Zuzany Masopustové nějak paušalizovat. "U žen, které nastoupily během rodičovské dovolené do zaměstnání, se nám ukazovala větší spokojenost, ale vesměs šlo o ženy, které nebyly donucené do zaměstnání nastoupit," upozorňuje.

Nástup do zaměstnání během rodičovské má totiž několik značně různorodých důvodů. Některé souvisí s emancipací matek - chtějí si odpočinout od stereotypní péče o dítě, neztratit kontakt se svou profesí a jejími novinkami či intelektuálně "nezakrnět". V tomto případě maminky uvádějí jako výhody i vyrovnání role muže a ženy či větší samostatnost a přizpůsobivost dítěte.

Jenže leckdy jde spíše o nutnost než svobodnou volbu. "Někdy toto rozhodnutí přímo souvisí s tíživou finanční situací, a jde tedy často spíše o zdroj stresu a nesouladu v rodině," dodává Masopustová.

Každopádně výzkumy ukazují, že letité přesvědčení veřejnosti o negativních dopadech zaměstnání matky na dítě není oprávněné. A mění se i postoj společnosti k matkám pracujícím na mateřské. Mínění, že jde o "krkavčí matky" či "kariéristky", už není tak časté, jak tomu bylo dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy