Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Isifa/Thinkstock

Do péče a výchovy se stále více zapojují otcové

Ty tam jsou doby, kdy otec přišel z práce, pozdravil děti, manželky se zeptal, co bude k jídlu, a lehl si na gauč s novinami s tím, že je z práce unavený. Otcové se dnes stále více a častěji zapojují do péče o dítě, a to už od jeho nejútlejšího věku. Většina matek v tomto výzkumu byla přesvědčena, že nejsou výlučnými pečovateli o dítě. Totéž si myslely i jejich protějšky.

"Od současné generace otců se očekává větší zapojení do péče o děti již od jejich narození. Přitom sami nemají vzor, neboť jejich generace rodičů byla zvyklá na tradiční model, kdy péči o kojence má na starosti především matka," upozorňuje Zuzana Masopustová. Ačkoliv tento vzor nemají, vedou si podle ní otcové dobře.

"Je to ukázka toho, že spousta věcí v rodičovství je dána spíše osobními charakteristikami konkrétních lidí, než že bychom mohli říkat, že ženy nebo muži jsou predisponováni pro rodičovství. Není důvod předpokládat, že by to otcové zvládat neměli, ale je velmi pozitivní pozorovat, jak tento nový trend zvládají," vysvětluje.

 

Právě se děje

Další zprávy