Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Thinkstock

Zkreslené představy o rodičovství

Studie také zmiňuje možná překvapivý aspekt, že výchova dětí a mateřství se v současnosti z velké části odehrávají v soukromí a relativní izolaci. Prosté pozorování okolí a učení se nápodobou v každodenních situacích, a tedy získávání informací o rodičovství i výchově, je mnohem nesnadnější než dříve.

"Dříve bylo zvykem vyrůstat ve vícepočetných rodinách - trend více generací v jednom domě a více dětí v rodině zajistil, že lidé přišli do styku s malými dětmi mnohem dříve. A byli tak svědky toho, že malé dítě vytrvale pláče, vzteká se, matka s ním probdí noc. Měli pak realističtější pohled na věc, tzv. věděli, do čeho jdou," popisuje psycholožka Zuzana Masopustová. 

Dnes podle ní lidé znají rodičovství často jen zprostředkovaně přes sociální sítě nebo ve veřejném prostoru. "A tam ukazujeme rodičovství spíše v situacích, kdy se nám daří, ne v momentě, kdy se zoufalá matka snaží dvě hodiny uklidnit plačícího kojence," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy