Byl to jeden z nejbizarnějších incidentů, jejž česká diplomacie zažila. Při rozlučce s jedním ze zaměstnanců velvyslanectví v Argentině v srpnu 2012 někdo ukradl trezor v přepočtu s více než 500 tisíci korunami. Ambasádu tehdy řídil velvyslanec Štěpán Zajac, který v Buenos Aires dosáhl ve službě pro ministerstvo zahraničí započaté roku 1994 na kariérní špici.
Černínský palác o měsíc a pár týdnů později dal kvůli krádeži Zajacovi výpověď. Podle resortu tehdy řízeného Karlem Schwarzenbergem nezajistil dodržování bezpečnostních opatření, což vedlo ke ztrátě příruční pokladny. Současně vyhodil i jeho manželku, která měla na starosti samotnou pokladnu a držela od ní klíče.
Zajac podal v roce 2013 na ministerstvo žalobu. Obvodní soud pro Prahu 1 ji třikrát zamítl, ale případ mu pokaždé vrátila odvolací instance. Verdikt potvrdila až napočtvrté. Loni však do hry vstoupil Nejvyšší soud, podle nějž nižší soudy nedoložily Zajacovo provinění přesvědčivě. Kauza se vrátila na začátek. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, bývalý diplomat opět narazil.
Vážná porušení zákoníku práce
"Byl umožněn pohyb místních sil po budově, úřední místnosti nebyly zamykány a úřad byl zabezpečen až ve 2:30. Vedoucí zastupitelského úřadu se dopustil celého komplexu porušení předpisů, zejména nezajistil dodržování ochranného režimu v objektu," stojí v novém rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, jejž Aktuálně.cz získalo.
Instance měla vycházet z právního názoru Nejvyššího soudu, který jí stanovil jasný úkol: objasnit, jaké konkrétní povinnosti plynoucí z vnitřních předpisů Zajac porušil. Obvodní soud v novém verdiktu výslovně poukázal na obsah dvou směrnic ministerstva zahraničí, vůči nimž se provinil.
"Nekódování zabezpečených zón, pravidelné nezavírání dveří vedoucích do zabezpečené oblasti, (…), absentovala kontrola režimu pohybu místních sil v prostorách zastupitelského úřadu, čímž byla vytvořena atmosféra laxnosti a nedostatečné obezřetnosti," pojmenoval senát soudkyně Jaroslavy Novotné konkrétní pochybení.
Podle soudu Zajac navíc nerespektoval pokyn, podle něhož se musí ztráta hotovosti neprodleně hlásit generální inspekci ministerstva zahraničí. Diplomat telefonoval bezpečnostní ředitelce resortu den poté, co krádež pokladny zjistil. Písemně informoval Černínský palác za další čtyři dny. Soudkyně výše uvedené vyhodnotila coby vážná porušení zákoníku práce.
Zajac podal odvolání
"Nadále jsem pochopitelně přesvědčen, že můj nucený odchod z diplomatických služeb nebyl spravedlivým řešením nešťastné události, k níž na mnou vedeném úřadě před lety došlo," reagoval Zajac pro Aktuálně.cz na současný stav sporu. Proti rozsudku se odvolal, jeho podáním se bude příští týden zabývat Městský soud v Praze.
Bývalý diplomat se ohrazuje proti tomu, že resort zahraničí neinicioval klasické kriminální vyšetřování. Podle něj to přitom bylo povinností ministerstva. Také si stěžuje na postup generální inspekce, jejíž šetření a jeho výsledky vedly k rozhodnutí o výpovědi. Neměl prý možnost se k průběhu práce inspektorů vyjádřit.
"Soud první instance žádnou z výhrad Nejvyššího soudu ani v nejmenším nezohlednil, jen znovu zopakoval argumentaci doslova převzatou z jednostranné zprávy generální inspekce, kterou Nejvyšší soud v mnohém rozporoval," nesouhlasně komentuje poslední rozsudek. Před jeho vynesením Černínský palác soudu poslal vyjádření, že na výpovědi trvá.
K dobru si dává skutečnost, že ukradené peníze uhradil resortu ze svého. Podle ministerstva však částku zaplatila po vlastním soudním sporu jeho žena. "Mimořádná kontrola Generální inspekce MZV vykonaná na zastupitelském úřadu v Buenos Aires proběhla podle pravidel stanovených ministerstvem," dodala pro Aktuálně.cz mluvčí resortu Mariana Wernerová.
551 tisíc korun pryč
Večírek se odehrál 7. srpna 2012. Rozlučku měl hospodář úřadu Martin Rossbach, jemuž končila mise. Party probíhala v reprezentační jídelně ambasády do půl třetí ráno. Výpověď dostal Zajac 26. září. Nucený odchod z ministerstva ho připravil o další diplomatickou misi, po čtyřech letech v Argentině se měl stát velvyslancem v Brazílii.
"Nezajistil dodržování podmínek a způsobu kontroly pohybu osob v objektu zastupitelského úřadu, (…), jestliže nebyla dodržována zásada, že jedny z dveří (vstupní dveře a další asi 3 metry vzdálené bezpečnostní dveře) se mohou otvírat pouze tehdy, jsou-li zavřené dveře druhé," stálo mimo jiné ve výpovědi k tomu, jak fungovala pokladní místnost.
Zajac Aktuálně.cz napsal, že je přesvědčený, že pokladnu s 22 305 dolary a 3057 eury, v přepočtu šlo o 551 tisíc korun, ukradl jeden z místních zaměstnanců ambasády. Dotyčný muž si nedlouho po večírku koupil auto. Pořízení nového vozu vysvětlil tím, že získal dědictví po bratrovi. Později se však ukázalo, že jeho sourozenec je naživu.
"Je mi líto i to, že celý případ navzdory uplynulé době poškozuje obraz instituce, jíž jsem věnoval dvacet let svého profesního života," napsal redakci bývalý velvyslanec, který předtím působil na nižších diplomatických pozicích v Mexiku, Kolumbii a Chile. Po výpovědi z ministerstva pracuje jako překladatel ze španělštiny, v roce 2016 obdržel cenu Magnesia Litera.