Krádež trezoru stála velvyslance místo. Oprávněně, řekl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 2. 2015 14:25
Při rozlučkovém večírku na ambasádě v Buenos Aires se ztratil trezor s více než půl milionem korun.
Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Na ten večírek v srpnu 2012 tehdejší velvyslanecargentinském Buenos Aires Štěpán Zajac ani jeho manželka Kristína, která byla pokladníkem ambasády, zřejmě nikdy nezapomenou: Oslava, při níž se loučili s dosavadním hospodářem úřadu, se totiž protáhla až skoro do rána. Druhý den čekalo na Zajacovou nemilé překvapení. Zjistila, že jí během oslavy zmizel z pokladní místnosti příruční trezor, v němž byly eura a dolary v přepočtu za více než půl milionu korun.

Rozjelo se vyšetřování, kvůli němuž narychlo přiletěla i tříčlenná kontrola z generální inspekce (náklady na její cestu přesáhly 128 tisíc korun, tedy čtvrtinu ztracených peněz). A došla k tomu, že za manko odpovídá pokladní Zajacová. Její manžel jako velvyslanec pak mohl za to, že na zastupitelském úřadě nebyl dodržován bezpečnostní režim, takže mohlo dojít ke krádeži.

Nyní se případem musí zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž vzápětí oba dva nechal propustit pro závažné porušení povinností. Ti ale svoji výpověď neuznávají a chtějí se vrátit.

Soud v pátek rozhodl v případě tehdejšího velvyslance Zajace – a došel k tomu, že výpověď byla oprávněná. "Soud neřešil, že by ten trezor ukradl žalobce, ale že závažně porušil své povinnosti a předpisy," uvedla soudkyně Jaroslava Novotná ve stručném odůvodnění. Kdyby je podle soudu dodržoval, ke krádeži by nedošlo. V případě Zajacové zatím Novotná nerozhodla.

Večírky nic nezakazuje!

Proti verdiktu se Zajac, který je nyní na volné noze a živí se jako překladatel, odvolá. "Mám stále zájem vrátit se do diplomatických služeb,“ řekl.

To, že by se dopustil tak závažného pochybení, že by muselo skončit okamžitým vyhazovem, odmítá. "Když se podíváte do protokolu, uvidíte, že nic nezakazuje dělat podobné večírky," říká. Poukazuje i na to, že ministerstvo několikrát upozorňoval, že jsou nedostatečná bezpečnostní opatření na ambasádě.

"Žádné orgie to nebyly. A že jsme se rozešli ve tři ráno? Tam se prostě žije později," odmítá navíc Zajac, že by byl večírek tak bouřlivý, že umožnil nepozorovanou krádež. Zajacová zase vylučuje, že by zapomněla pokladní místnost či trezor zamknout. "Pachatel musel mít kopie klíčů, já je stále měla u sebe, pod kontrolou," říká.

Zajac vytahuje ještě jeden argument: Případ prověřoval i Národní bezpečnostní úřad. "Shledal, že jsem nic neporušil, a nechal mi i prověrku na stupeň tajné," uvedl Zajac a poukázal na to, že na post velvyslance přitom běžně stačí prověrka na stupeň důvěrné.

Podepiš, bude Brazílie

To, kdo uvedený trezor ukradl, je přitom podle Zajace prý zřejmé – jenže jak ministerská inspekce, tak argentinská policie se o to prý nezajímala. "Jeden z argentinských zaměstnanců si pořídil nové auto. Tvrdil, že je to dědictví po bratrovi a pak se ukázalo, že ten bratr žije," uvádí Zajac.

Zajacová přitom zpočátku pochybení uznala a ukradenou sumu začala splácet. Přesvědčil ji k tomu právě manžel, který toho nyní lituje. Oba měli totiž také v Buenos Aires po několika týdnech skončit – a po krátké pauze se přestěhovat do sousední Brazílie, kde měl opět Zajac dělat velvyslance.

"Začal jsem tušit, že je ta Brazílie ohrožena. To, že škodu uhradila, by se mohlo řešit jako polehčující okolnost," vysvětluje Zajac. Manželé se splácením souhlasili i kvůli očekávání, že si na ně vydělají na další misi v Brazílii. K tomu ale nedošlo – přišla již uvedená výpověď.

Desítka sporných vyhazovů

Zajacovi přitom nebyli jediní sporně vyhození diplomaté za éry Karla Schwarzenberga, kteří se o návrat soudí. Většina z nich v první instanci uspěla. Současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přiznal, že sporných vyhazovů byla více než desítka. Sám proto už v několika případech uzavřel smír a vyhozené diplomaty přijal zpět.

Jedním z navrátilců je bývalý konzul v Hanoji Tomáš Kadlec, který - jak Aktuálně.cz již uvedlo – byl pro „hrubé zanedbání povinností“ na hodinu propuštěn v lednu 2012.

Hlavní výtkou Kadlecovi bylo to, že důsledně nevyužíval systém pro vydávání víz Visapoint. S obhajobou, že s ním byly problémy, ale před ministerstvem neuspěl, přestože na problematický systém si stěžovala i řada žadatelů o víza.

Visapoint následně kritizoval i ombudsman Josef Varvařovský, a podal kvůli němu dokonce podnět k Evropské komisi. Často se do něj totiž nešlo zaregistrovat – a bez toho nešlo žádat o trvalý či dlouhodobý pobyt. A to ani v případě sloučení rodiny, kdy na to přitom měli žadatelé právo ze zákona.

Na ministerstvo se vrátili i Josef Vrabec a Filip Velach, kteří v minulosti působili na ambasádě v Jemenu – první jako velvyslanec, druhý pak jako jeho zástupce. I s těmi již úřad uzavřel i smír, a své žaloby proti ministerstvu proto stáhli.

Sami diplomaté se ke svému návratu nechtějí vyjadřovat. "Jsem moc rád, že jsem zpátky, víc asi nemá cenu k tomu říkat," uvedl například Kadlec.

Smír v jejich případě navíc zažehnal nebezpečí, že ministerstvo bude muset v případě, že prohraje, uhradit mzdu od doby neoprávněného vyhazovu. To by v případě každého z diplomatů šlo do milionů. 

 

Právě se děje

Další zprávy