Praha - Úterní zatčení šesti lidí včetně náměstka ústecké hejtmanky a vlivného člena severočeské ČSSD Pavla Koudy souvisí s kritizovanou zakázkou na propagaci rekultivovaných dolů na severozápadě Čech.
Policisté si pro důkazy k této kauze přišli na krajský úřad a dotační úřad na začátku června.
Kolem Koudy ale kroužili vyšetřovatelé již delší dobu. Podle zjištění Aktuálně.cz byl totiž náměstek hejtmanky několik měsíců odposloucháván.
Součástí policejního spisu je přitom i dopis z ministerstva pro místní rozvoj, který byl na úplném začátku prověřování celé kauzy.
V něm ředitel odboru řízení a koordinace ministerstva pro místní rozvoj Vít Šumpela píše šéfovi dotačního úřadu Pavlu Markvartovi o podnětu, který poukazuje na neoprávněné nakládání s penězi z tohoto projektu. Podezření dokonce míří přímo na krajskou ČSSD.
"Ze zaslaných informací dále vyplývá, že prostředky měly směřovat na reklamní kampaň ČSSD v Ústeckém kraji," uvedl Šumpela v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Zda policisté podezřívají šestici obviněných i z tohoto činu, nechtěl nyní mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták komentovat.
Ředitel přiznal: Projekt je problematický
Úřad Regionální rady Severozápad oficiálně říká, že k financování kampaně nedošlo. Podle informací Aktuálně.cz však Markvart na pracovním jednání na konci dubna svým kolegům přiznal, že je projekt problematický.
Kdo je Pavel Kouda?
- Kariéru Pavla Koudy (na snímku vlevo) nastartoval bývalý poslanec a šéf mostecké buňky ČSSD Josef Hojdar.
- Vystudovaného důlního inženýra a správce skládky komunálního odpadu si v roce 1998 vybral jako "dvojku" na kandidátce do městského zastupitelstva.
- Zastupitel Kouda si záhy vydělával ve vedení městských podniků, konkrétně technických službách a sportovní hale.
- Na mosteckém magistrátu se poznal s primátorem Jiřím Šulcem (ODS) a šéfem investičního odboru Petrem Kušnierzem, tehdy sociálním demokratem.
- Spolu s nimi byl Kouda o osm let později architektem neprůhledného systému, který přihrával evropské dotace známým podnikatelům.
- V roce 2004 jako šéf klubu zastupitelů ČSSD slíbil ODS a hejtmanovi Šulcovi podporu a byl za to odměněn místem radního pro školství. Od té doby řídí Ústecko koalice dvou velkých stran.
Jednomu z úředníků tehdy popsal, jak Kouda zavolal bývalé vedoucí ústeckého územního odboru Ireně Kotlanové, která měla změnit hodnocení projektu, tak aby peníze z Evropské unie nakonec dostal. Výbor Regionální rady, v němž Kouda zasedá, přidělení 37milionové dotace nakonec také schválil.
Poté však nastal zvrat. Letos v polovině dubna poslalo i ministerstvo financí do Ústí nad Labem dopis, v němž upozorňuje na to, že k přehodnocení projektu došlo. A zároveň Markvartovi v dokumentu vzkazuje, že žádné peníze z Evropské unie neproplatí.
Ministerstvo navíc v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici, naznačilo, že zakázka byla zřejmě nadhodnocena.
"Plánovaný rozpočet projektu je výrazně vyšší než rozpočet příjemcem dříve realizovaných propagačních a mediálních kampaní," uvedl úřad ministra Miroslava Kalouska.
"Po pravdě mě samotného dost zajímají odpovědi," napsal tehdy Markvart svým podřízeným, mezi kterými byla i Kotlanová, kterou zároveň zaúkoloval, aby zpracovala návrh odpovědi pro ministerstvo.
Pro připomenutí, právě trojice Kouda, Kotlanová i Markvart je v současné době na seznamu obviněných.
Kraj projekt k ledu neposlal
Dotační úřad nakonec rozhodl, že o peníze z Evropské unie na tento projekt žádat nebude.
Jenže akci od počátku spojovanou se sociálnědemokratickým politikem Koudou kraj k ledu neposlal. Jen na ni dal peníze ze svého rozpočtu.
Nešlo však o celkovou částku 43,3 milionu korun, ale zhruba o 24 milionů.
Zakázku získala firma Rema Média, která vznikla jen několik dní před vyhlášením tendru a akcionářem byl Nikola Levojevič, fotbalista z Baníku Souš, který Kouda s poslancem ČSSD Josefem Tancošem vede.
Tak začala krajská kampaň ČSSD, podívejte se:
Už v nabídce Ústeckému kraji přitom společnost napsala, že pro realizaci projektu použije tři subdodavatele.
Jedním z nich byla i firma Raprint Radka Kupiceho, který má také vazbu na mostecký fotbal. Několik let figuroval ve správní radě Fotbalové školy Most.
Podezřelá smlouva s podpisem Koudy
Byl to přitom právě Kouda, jenž smlouvu za Ústecký kraj s firmou Rema Média podepsal. A podle ní mělo odtéct zhruba 20 milionů korun na promítání spotů v Praze, Brně, Hradci Králové, Chomutově nebo Teplicích.
Další miliony má stát inzerce ve vybraných novinách i na internetu.
Navíc kraj zaplatí za administraci tohoto projektu, kterou má na starosti firma bývalého ústeckého zastupitele a člena ODS Pavla Tošovského. Za expertní práce dostane podle smlouvy za každou hodinu 950 korun bez DPH.
Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzy Ústeckého kraje pište zde.