Bosse ústecké ČSSD a dalších pět osob obvinila policie

Radek Nohl Radek Nohl
4. 9. 2012 15:06
Zadržen byl také ředitel dotačního úřadu Markvart. Obvinění souvisí s ROP Severozápad
Pavel Kouda (na snímku vlevo).
Pavel Kouda (na snímku vlevo). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policisté provedli další zatýkání kvůli kauzám Regionálního operačního programu Severozápad.

Podle informací Aktuálně.cz obvinili šest osob.

Je mezi nimi i náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD), pro kterého si v úterý ráno přímo do jeho domu přišla policie.

Mezi zatčenými je rovněž současný ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Pavel Markvart a podle ČTK také Petr Vráblík. Ten ústecký dotační úřad vedl do roku 2009. 

"Policie je podezřívá ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení finančních zájmů Evropské unie," řekl Aktuálně.cz krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Jména obviněných nepotvrdil. Naznačil pouze, že mezi zadrženými jsou bývalí i současní zaměstnanci dotačního úřadu.

Zatčen politik ČSSD i ředitel

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že proběhlo několik realizací a byly už zahájeny i úkony v trestním řízení. Obviněni podle něj byli čtyři muži a dvě ženy.

"Nevylučujeme, že u některých z nich budeme usilovat o vazební stíhání," dodal Hanták.

To, že si pro Koudu policie přijela, potvrdil Aktuálně.cz advokát Jan Růžek. "Byli u něj doma a odvezli si ho k výslechu," řekl Růžek.

Později poslal Aktuálně.cz SMS zprávu s tím, že Koudu bude nyní zastupovat advokát Vencislav Sabotinov.

Ten jen uvedl, že se seznamují s podklady. "Zda budou chtít, aby na mého klienta byla uvalena vazba, zatím nevím," prohlásil Sabotinov. 

Před pracovním jednáním policisté zatkli a obvinili i ředitele ústeckého dotačního úřadu Pavla Markvarta.

"Mohu potvrdit, že byl pan ředitel zadržen," uvedla mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Zapečetěná kancelář náměstka

Náměstek hejtmanky Pavel Kouda v současné době figuruje na druhém místě kandidátky sociální demokracie před blížícími se krajskými volbami.

Pro důkazy si policie přišla přímo do jeho kanceláře již na počátku června. Koudovo jméno však figurovalo v několika kauzách.

Deník Aktuálně.cz v minulosti opakovaně popsal systém politického kartelu, který evropské peníze na severu Čech ovládá a v němž rovněž figuruje.

Na Koudovo zadržení již reagovalo i vedení ČSSD. Jeho vyškrtnutí z kandidátky bude probírat na pátečním jednání grémia strany. Aktuálně.cz to potvrdil stínový ministr vnitra a poslanec Jeroným Tejc.

Miliony jako malá domů

Kouda před časem mimo jiné také hlasoval pro to, aby Baník Souš, ve kterém je členem výkonného výboru, dostal z fondu hejtmanky dotaci 4,3 milionu korun. Tehdy se bránil tím, že si to neuvědomil.

Před rokem to byl přitom on, kdo měl vyjednávat příměří mezi konkurenčními křídly tamní ČSSD reprezentovanými Petrem Bendou a Jiřím Paroubkem se současným předsedou regionu Arnem Fišerou a partnerem hejtmanky Romanem Houskou.

Podle informací Aktuálně.cz se ho však nyní již nějakou dobu chtěli zbavit vedle stranického vedení v Lidovém domě i severočeští lídři. Spočítali si totiž, že jeho osoba zatěžuje také jejich kandidátku pro krajské volby.

Sociální demokracie zahájila kampaň před volbami, podívejte se:

Soud kvůli korupci

Kvůli korupci při rozdělování evropských dotací byl letos v červenci nepravomocně odsouzen bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz na 7,5 roku.

Těsně před vynesením rozsudku ho však policisté kvůli jiné kauze zadrželi znovu. Tehdy společně s ním obvinili policisté další tři lidi. Kušnierz je v současné době ve vazbě.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu ROP Severozápad pište zde.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy