Praha - Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) přijíždějí z Ruska a Číny do Česka kromě zpravodajců krytých diplomacií i samostatní špioni, například akademici, turisté a podnikatelé. Kontrarozvědka na počet cizinců upozorňovala i dříve, jejich počet je podle ní setrvale "extrémně vysoký".
BIS o tom informovala ve své výroční zprávě, v ní mimo jiné upozornila také na rostoucí protiromské a protiislámské nálady. V případě kritiků Islámu varovala, že některé slovní útoky by mohly radikalizovat i doposud umírněné muslimy.
Snaha o větší vliv
"V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodajci, kteří do ČR cestují samostatně - turisté, experti, akademici, podnikatelé," píše BIS.
Hlavním cílem zpravodajců z Ruska a Číny je podle kontrarozvědky upevňování a další rozšíření jejich vlivu. Rusové se prý snaží o mediální a společenský vliv k podpoře jejich ekonomických zájmů. "V případě Číny šlo zejména o využití ekonomických argumentů k podpoře čínských politických zájmů v ČR," dodali zpravodajci.
Důležitý zdroj: novináři
Důležitým partnerem pro "vedení otevřených, poloutajených i utajených vlivových operací" jsou pro zpravodajce z Východu vybraní Češi, kteří jim prý pomáhají vědomě nebo nevědomě. "Při budování přístupových a vlivových sítí v ČR jsou pro Rusy i Číňany důležití novináři, členové parlamentních politických stran, státní úředníci, lobbisté, networkingové organizace, organizace zaměstnavatelů či zaměstnanců," píše BIS.
Číny se týkala loni také rizika ohledně kybernetické bezpečnosti. Nebezpečí může podle BIS představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém trhu. "Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," dodali zpravodajci.
Huawei byla prý v některých zemích již dříve vyloučena z účasti na státních zakázkách a budování sítí pro přenos citlivých informací. Odborníci podle BIS také upozorňují na to, že obě firmy neberou ohled na chybová hlášení ve svých produktech. Údajně je možné, že jsou v nich úmyslně vložené chyby, které lze využít například k získání informací.
Nenávist může radikalizovat
BIS ve své zprávě upozorňuje také na protiislámské nálady, za rok 2013 zaznamenala široké spektrum kritických projevů k islámu, a to od umírněných vyjádření až po radikálnější slovní útoky.
"Cílem kritiky bylo vše, co je obecně považováno za projevy islamismu v českém prostředí, včetně medializovaného nošení muslimských šátků ve školských zařízeních, internetové výzvy k zapojení do bojů v Sýrii, výroků významných představitelů českých muslimů či výstavby nových modliteben," shrnuli zpravodajci.
Reakce na projevy muslimů byly podle BIS hojně publikované zejména na internetu. "Některé formy slovních útoků však mohou radikalizovat i doposud umírněné muslimy," poznamenala BIS ve zprávě. Zároveň ale dodala, že loni se v prostředí českých muslimů s žádným takovým případem radikalizace nesetkala.
Zaznamenala ale napodobování některých tendencí muslimských komunit v západní Evropě, například snahu o postupné prosazování islámského práva v ČR. Současně však zpravodajci ve zprávě podotkli, že společenské podmínky v Česku loni "nebyly vhodné" pro aplikaci dílčích částí islámského práva v české muslimské komunitě. "Proto se někteří čeští muslimové snažili zlepšit obraz islámu a islámských hodnot v očích české veřejnosti," doplnila BIS.
Zpravodajci loni v rámci mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu vyhodnocovali významné teroristické útoky ve světě, mezi něž patřily útok na obchodní centrum v Nairobi, vražda britského vojáka v Londýně a bombový útok na bostonský maraton.
"V souvislosti s výše uvedenými případy nezjistila BIS dalším šetřením žádné vazby do ČR," uvádí výroční zpráva. Stejně tak kontrarozvědka s negativním výsledkem prověřovala před zimními olympijskými hrami v ruském Soči, zda teroristické organizace nebudují v Česku podpůrné sítě pro narušení poklidného průběhu her.
Více demostrací, větší nebezpečí
Kromě rostoucímu antiislamismu sílí podle BIS v české společnosti také protiromské nálady. Ty by se podle kontrarozvědky mohly stát pro bezpečnost státu výraznějším problémem než sice extrémnější, ale méně početné skupinky pravicových radikálů.
Zpravodajci konstatovali, že loňský rok přinesl další sérii protiromských demonstrací, často doprovázených násilím. Spouštěcím mechanismem těchto akcí většinou byly menší incidenty mezi zástupci romské menšiny a majoritní společnosti.
"Frustrace běžných občanů pramenící z problematického soužití s některými zástupci romské menšiny a z neřešení této situace může kdykoli - v důsledku sebemenšího impulsu - vyústit nejen v radikálnější projevy a v podporu populistických či pravicově extremistických subjektů (...), ale může vést i k eskalaci problému a zejména k nárůstu skepse a nedůvěry obyvatel vůči demokratickým principům ČR," varovala kontrarozvědka ve své zprávě.
"Policie chrání Romy"
Podle BIS občané postupně ventilovali své negativní postoje vůči romské populaci například i kvůli některým policejním opatřením, která u nich vyvolávala pocit, že policie "chrání pouze Romy", zatímco při každodenní ochraně zdraví a majetku "běžných" obyvatel není její činnost dostatečná.
Svou roli prý sehrála i média, která o demonstracích informovala jako o akcích "extremistů", přičemž místní si byli dobře vědomi, že dominantní část účastníků tvořili oni.
"Negativně lze také hodnotit velmi často jednostranná a neobjektivní vyjádření různých proromských aktivistů a nevládních skupin, která označovala za příčinu neutěšené situace pouze majoritní společnost a Romy zbavovala jakékoli odpovědnosti za daný stav," dodali zpravodajci.